8.8.20

Eva Presová: Školy se „vyzbrojí“proti podzimnímu viru aneb Online výuka na školách za koronaviru

Klasickým úkazem sklonku prázdnin jsou výpravy do papírnictví, aby měl žák patřičné instrumenty: sešity, tužky, pastelky, pravítka. Jarní koronavirová odstávka však odhalila, že v otázce základní povinné výbavy je třeba modernizovat. A bleskově, protože od září mají školy sice normálně fungovat, ale současně se udržovat v pohotovosti, kdyby – či spíš až budou zavírat nějakou třídu kvůli odhalenému covidu. Ředitelé proto musejí nakoupit počítače či tablety, potřebné programy a aplikace. Vláda jim na to dá peníze, gesční ministerstvo školství (MŠMT) ale dosud nesdělilo, kolik a dle jakého klíče se peníze budou dělit.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

„Máme připravený návrh, který chceme ve druhé polovině srpna předložit vládě, aby bylo ještě před startem školního roku jasné, kolik peněz školy dostanou. Nejen na zajištění počítačů, ale třeba i softwarového vybavení, protože vybavenost škol je různá,“ řekl LN ministr školství Robert Plaga (ANO).

V Česku je přes čtyři tisíce základních škol a zhruba třináct set vzdělávacích ústavů středního typu. Během koronavýluky, jež odsunula žáky z lavic do jejich pokojíčků, se zřetelně ukázalo, jak podceněná je technologická úroveň. Mnohde neměli pořádný počítač pro učitele, a už vůbec ne pro děti, aby jim je mohli půjčit. Každá rodina si nemůže dovolit koupit drahý přístroj, je to nad její finanční možnosti. Podle dat České školní inspekce se během covidové uzavírky nezapojilo do výuky 10 tisíc dětí, zhusta proto, že neměly jak.

Od podzimu už by to byl problém i právní, neboť parlamentem narychlo hnaná novela zavádí povinnost školám zajistit dálkovou výuku, pokud jedna či více tříd musí do karantény. A taky povinnost dětí se distančního vzdělávání účastnit. Kde jsou povinnosti, musejí být i prostředky k jejich splnění. Proto MŠMT vyzývá ředitele, ať do září nakoupí, co potřebují. Zaplatit to teď mají ze svých peněz s příslibem, že jim to stát nejpozději do konce října proplatí.

Nákupní entuziasmus ředitelů však ochlazuje, protože netuší, kolik peněz dostanou – jestli to bude na vše, co nakoupí, a do plné výše,

Školy využívaly ke komunikaci a výuce různé platformy .Na základních školách nejčastěji šlo o WhatsApp, Skype, Facebook, Bakaláře a Google Classroom; na středních školách o platformu Bakaláři a Microsoft Teams.

Bez online komunikace se školou bylo zhruba 11 procent žáků nebo to bude s omezeními. „Částku budou znát ještě během srpna,“ uvedl Plaga. S ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) je předdomluvený, že se finance v oslabené státní kase najdou.

Žádné komentáře:

Okomentovat