23.8.20

Eliška Floriánová: Plaga zvažuje výuku na dálku i v klidné době. Krajní možnost, míní učitelé

Ministerstvo školství chce v druhém pololetí nadcházejícího školního roku začít zjišťovat, jak by mohla fungovat distanční výuka jako součást běžného vzdělávání. Ačkoli ředitelé škol podporují návrh ministerstva o uplatňování dálkového vzdělávání při krizových situacích, využívat jej za běžných podmínek se některým zdá nedomyšlené nebo neúčinné.


Z článku v iDNES.cz vybíráme:

„Je třeba to celé udělat promyšleně, a ne bez dalších podmínek. Je to určitý gin, kterého vypouštíme z lahve. Je třeba opravdu domyslet všechny souvislosti,“ sdělil redakci iDNES šéf Asociace ředitelů základních škol Michal Černý. „Už dříve existoval poslanecký návrh, který zrovnoprávnil distanční výuku s prezenční. My jsme ho ale nepodpořili právě z toho důvodu, že se nám to celé zdá velmi neprodiskutované a velmi narychlo,“ dodal.

Černý dodal, že je rozhodně pro, aby se o distanční formě vzdělávání začalo více debatovat. „Měla by tomu ale předcházet odborná diskuze, kde by se probraly a prodiskutovaly všechny aspekty a všechna pro a proti. Pokud dojdeme k závěru, že to tak může být, je to krok správným směrem,“ sdělil Michal Černý.

Dálková forma studia by podle šéfa Asociace ředitelů základních škol pomohla zejména těm dětem, které nemohou z určitých důvodů jezdit do školy a které musí například ze zdravotních důvodů praktikovat systém individuálního domácího vzdělávání.

S tím, že dálkové studium pomohlo dětem, které ze zdravotních důvodů nemůžou docházet do školy, souhlasí i předseda Asociace obchodních akademií Richard Žert.

52 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitelé by měli za žáky zcela běžně na zavolání docházet až domů,
kdykoli se to bude rodičům žáků hodit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

p.s.
Tak nějak si pytlici představují smysluplnou povinnou školní docházku!

Eva Adamová řekl(a)...

"Ačkoli ředitelé škol souhlasí s uzákoněním návrhu o distančním vzdělávání během krizových situací, k možnosti tohoto typu výuky i při běžném provozu má většina pochybnosti."

A já se jim ani nedivím.

Problematických okolností kolem distančného vzdělávání je celá řada, ale uvedu jen dvě.

1. Podle současné legislativy za domácí vzdělávání dítěte zodpovídají rodiče, na 1. stupni je potřeba maturita a na 2. stupni je potřeba vysokoškolské vzdělávání. Škola poskytuje jen dvojí přezkoušení a sem tam nějakou tu online hodinu z hlavního předmětu. Kdo bude zodpovídat za dálkovou výuku dítěte v novém systému?

2. Pokud by měla nedejbože každá škola povinnost poskytovat distanční výuku pro např. dlouhodobě nemocné děti nebo sportovce, kdo ji bude poskytovat? Přetížení učitelé hlavních předmětů s plnými úvazky matematiky nebo angličtiny, což je v důsledku nedostatku učitelů těchto aprobací vcelku běžný jev, kteří v současnosti nemají pořádně zaplaceno ani doučování, ani třídnictví a ani např. ICT koordinaci? Nebo budou školám poskytnuty finanční prostředky na zaplacení dalších kantorů? A kde školy kantory nedostatkových aprobací najdou?

Janek Wagner řekl(a)...

Michal Černý a Asociace ředitelů ZŠ se stávají nejnebezpečnější škodnou českého školství.

Petr Portwyn řekl(a)...

Kdo bude zodpovídat za dálkovou výuku dítěte v novém systému?
No hádejte, paní Adamová, na koho se to hodí?
Můžete jednou :o)

Knut Klapka řekl(a)...

Gin není dobré z lahve vypouštět. Věděl bych lépe, co s ním.

Nicka Pytlik řekl(a)...

kdo ji bude poskytovat?

V Matičce stověžaté to budou učitelé, kteří podle radních šimralů pojímají 'školství(!) jako poslání', a ne jen jako práci pro svoji obživu. Takže ve svém volném čase a zadarmo. Za to dostanou přidáno pár stovek. Tedy pokud něco zbude z peněz na provoz toho bobovo inovačního institutu. Tam to pofrčí...

Jiří Kostečka řekl(a)...

Gin vypuštěný z lahve - to nemá chybu. Ožereme se jím, nedomyslíme "všechny souvislosti" a už to zůstane navždy neprodiskutované.
Ať žije čeština!

Ygrain řekl(a)...

Vidím, že jdu s vypouštěním ginu s křížkem po funuse :D Člověk se nestačí divit, jak se Aladdin z té jeskyně vůbec dostal, když byl pod parou :D


Nicka Pytlik řekl(a)...

jdu s vypouštěním ginu s křížkem po funuse

Když to nevyšlo z láhví Džina, což tedy stáhnout kalhoty, i když brod je ještě daleko, a zkusit to se skříňkou Pandory?

Eva Adamová řekl(a)...

Nevím, pane Wagnere, proč uvádíte:"Michal Černý a Asociace ředitelů ZŠ se stávají nejnebezpečnější škodnou českého školství."

Jestliže pan Černý řekl:
„Je třeba to celé udělat promyšleně, a ne bez dalších podmínek. Je to určitý gin, kterého vypouštíme z lahve. Je třeba opravdu domyslet všechny souvislosti.“ „Už dříve existoval poslanecký návrh, který zrovnoprávnil distanční výuku s prezenční. My jsme ho ale nepodpořili právě z toho důvodu, že se nám to celé zdá velmi neprodiskutované a velmi narychlo,“ dodal.", nelze s ním než souhlasit.

Ukvapený lidovecký návrh, který mj. zcela bez rozmyslu podporovala i Pedagogická komora, by byl skokem do černé díry.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Já myslím, že ministr vypustil doslova pšouk a ne gin.
Tak se zamyslete, když jsem do 13:30 ve škole - tj. 6,5 hodiny přímo v práci, pak mi zbývá 1,5 hodiny na přípravu další věci. kdy tedy kdo bude dělat tu distanční výuku? To jako najme ředitel někoho, kdo to bude dělat jen na tu dálku?
Ono to prostě NEJDE, Plago. A už se probuď a začni myslet. Zatím jsi asi v letním rauši. nebo se rozhlédni, kdo ti tyhle kraviny nakukává. nebude to člověk, který má mozek v hlavě.

Janek Wagner řekl(a)...

Paní Adamová, pan Černý především mate a manipuluje. Nikdy se nevyjádřil, co bylo na poslaneckém návrhu nepromyšlené a jedinou podmínkou bylo, že v případě potřeby MŠMT vydá vyhlášku. Ministr pak uvedl, že by se musely měnit zřizovací listiny škol. Na domyšlení souvislostí by měli v případě přijetí poslaneckého návrhu všichni zainteresovaní dost času, dnes ho budou mít výrazně méně. Dnešní novela totiž NEBYLA prodiskutována vůbec. Pedagogická komora poslanecký návrh sama iniciovala a setsakramentsky dlouho promýšlela a konzultovala.

Unknown řekl(a)...

V případě krizové situace, dlouhodobé karantény, přírodní pohromy má distanční výuka své opodstatnění. V případě normální situace je zavádění distančního vzdělávání z mnoha důvodů nesmysl. Přímou práci učitel-žák nelze nahradit. Za tímto bude zase nějaká kulišárna aktivistů ve stylu domácího vzdělávání na všech stupních.

Petr Portwyn řekl(a)...

Když to nevyšlo z láhví Džina, což tedy stáhnout kalhoty, i když brod je ještě daleko

Pytlíci měli patrně na mysli ono přísloví slečen ze západního pohraničí "Nestahuj kalhotky, das Brot je ještě daleko" ;o)

Petr Portwyn řekl(a)...

Pan Unknown
Uvědomělí si již ale libují, jak je ta distanční výuka skvělá, a že nejlépe zavést 3 dny normálně a dva distanční. Slyšel jsem na vlastní uši, a kdesi (už nevím kde) i četl. Nejmenovaná společnost by jistě ráda nabídla materiály pro výuku... Takže čekejme další kampaň.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlíci měli patrně na mysli ono přísloví

Pytlici měli na mysli, že když se z nějakého důvodu něco nestihnulo včas, zpravidla lze najít možnosti případné nápravy.

jak je ta distanční výuka skvělá

Zvláště pak, je-li školský byznys pojímán jako poslání, a ne jen jako práce pro obživu. Když si děti přestanou docházet do školy pro vzdělání, postačí, když je po dobu nepřítomnosti jejich rodičů někdo pohlídá. A na to nemusejí být v jednom každém vzdělávacím oboru náležité vzdělaní učitelé. Postačí šmrdlací průvodci a inovační konzultantí.

Unknown řekl(a)...

Petr Portwyn

Kšeft je kšeft. Některým již tečou sliny z té 1,2 miliardy. Máte pravdu. Neskončí to jen u toho "železa". Zvlášť lákavé jsou penězovody i tímto směrem (patřičné a nezbytné programy) . Školství je pro mnohé zlatý důl. Učitelé to však nejsou.

Eva Adamová řekl(a)...

"Paní Adamová, pan Černý především mate a manipuluje. Nikdy se nevyjádřil, co bylo na poslaneckém návrhu nepromyšlené a jedinou podmínkou bylo, že v případě potřeby MŠMT vydá vyhlášku. Ministr pak uvedl, že by se musely měnit zřizovací listiny škol. Na domyšlení souvislostí by měli v případě přijetí poslaneckého návrhu všichni zainteresovaní dost času, dnes ho budou mít výrazně méně. Dnešní novela totiž NEBYLA prodiskutována vůbec. Pedagogická komora poslanecký návrh sama iniciovala a setsakramentsky dlouho promýšlela a konzultovala."

Pane Wagnere, nerozčilujte mne. Směšujete dvě věci, a to dálkovou výuku za krizové situace, kterou bylo potřeba schválit rychle a kterou většina učitelů vítá, protože je opravdu potřeba mít nějakou páku na nečinné rodiče a nečinné žáky, a dálkovou výuku za normálních okolností, kterou je potřeba opravdu dobře promyslet, nejenom z hlediska personálního ale i z hlediska finanční náročnosti. Buďte setsakramentsky rádi, že iniciativa pedagogické komory nepadla na úrodnou půdu, protože promyšleného nebylo na poslaneckém návrhu vůbec nic a v konečném důsledku by to vedlo jenom k tomu, že by se učitelům především hlavních předmětů hodily na hrb další povinnosti bez jakékoliv podpory a finančního ohodnocení.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Do druhého dne mi došla jedna maličkost.
Jak se slučuje distanční výuka (umožněná kdykoli) s inkluzí?Jako, že se narvalo spousta peněz do inkluze, i když málo, a navíc ještě špatně, a te´d se vlastně bude dělat opak. kdopak asi využije té distance nejvíce?
Ministerské nápady stojí na poňoukání našeptávačů ministra. Těch lidí, kteří většinou neví o učitelské práci skoro nic, ale mají "nápady" a "inovace". Napojení na podivuhodný Inovační institut by měl dobrý novinář zvládnout. Jenže tací tu nejsou. Stačí být normálním učitelem a číst si články, abyste pochopili souvislosti mezi některými osůbkami. Stále pokračuje skoro komunistické pojetí - my si to tady nahoře upytlíkujeme a my si to prosadíme a dodáme tomu líbivé motivační kecy. Přece se nikdo nebude ptát v terénu, jestli je to dobrý nápad nebo uskutečnitelné. A kdo to neuskuteční, je špatný učitel a ředitel. Viz ideologická inkluze. A učitelstvo stále jen ňachtá na Fb a podobně, ale že by se konečně aktivně více zapojilo do práce na podpoření zapojení pedagogické veřejnosti do procesu, to ne. To se ještě budeme navzájem srážet.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jak se slučuje distanční výuka (umožněná kdykoli) s inkluzí?

No jistěěě... distanční inkluze!
To jindy bystrým pytlikům uniklo. Jejich chyba. Mohli se holedbat prvenstvím.
Tak alespoň, že by se to mohlo jako přenáramný příklad ostrotuposti zapsat do wikipedie. 'Mrtvé milenky cit, zborcené harfy tón'...

Petr Portwyn řekl(a)...

postačí, když je po dobu nepřítomnosti jejich rodičů někdo pohlídá... Postačí šmrdlací průvodci a inovační konzultantí.
Ani při silné dávce fantazie si nepředstavím, že se inovační konzultant bude chtít v denodenní práci patlat s nějakými dětmi.
Kdepak, inovační konzultanti budou konzultovat pokrok, školit ředitele a hlavně psát články.

Silvie A. řekl(a)...

Ideologická inkluze, ašeptávači ministra, inovační institut, absentující dobří novináři, motivační kecy - vesměs nadšený souhlas.

Jenom tomu konci, paní Jano, nerozumím. "Zapojení pedagogické veřejnosti do procesu", to jako INSTITUCIONÁLNÍ zapojení? Pedagogická komora ze zákona? Brzděte!

Hlavní a jediný nesporný efekt vzniku Pedagogické komory ze zákona by bylo pár křesílek pro profesionální učitelské bafuňáře. Dneska mají komorníci celkem přijatelné postoje a stanoviska, ale nevidím žádný mechanismus, který by toto zaručil do budoucna.
Pokud by se oficiální, ze zákona reprezentant učitelstva techtlemechtlil s lidovcema, naostřím vidle a narovnám kosu!

Eva Adamová řekl(a)...

"...kdopak asi využije té distance nejvíce?"

Tak oni ji někteří využívají, aniž by byla schválená. Nedovedu si představit, co by nastalo v momentě jejího oficiálního uvedení na trh. Ono je opravdu potřeba při schvalování zákonů vidět tak trošku za roh a přemýšlet nad tím, jaké by mohly mít nechtěné důsledky. Navíc distanční výuka možná je, a to ve formě domácího vzdělávání. Škola v Březové se jí věnuje dost intenzivně, má domácím vzdělávání zapsaných kolem tisícovky žáků základní školy. Takže, kdo chce nebo musí (nemocné děti, sportovci, alternativci všeho druhu ...) má možnost jí využít. Jediné, co by se snad mohlo udělat, by mohlo být ustavení jedné takové školy v každém kraji. A punktum.

Knut Klapka řekl(a)...

"Hlavní a jediný nesporný efekt vzniku Pedagogické komory ze zákona by bylo pár křesílek pro profesionální učitelské bafuňáře."

To je samozřejmě dost pravděpodobné, jsme v Česku.
Jenže na druhou stranu tu tak není žádná instituce, která by hájila zájmy učitelů. A že bychom ji v situacích, jako je právě koronakrize, potřebovali! Vrchnost učitele notoricky ignoruje a stav, kdy se s nimi o ničem nemusí bavit, jí velice vyhovuje. Oficiální pedagogickou komoru by ministerstvo a jiné orgány musely respektovat jako partnera. Což by se jim nelíbilo. Jen si vzpomeňte, jak Plague na jaře znervózněl, že až z toho blekotal víc než jindy, když se vyjadřoval k připomínkám PK, byť je to jen spolek, co ho vlastně nemusí zajímat. Vyvažující sílu by naše školská vrchnost potřebovala jako prase drbání. Riziko bafuňářství bych viděl jako podružné ve chvíli, kdy ministerstvo žene učitele vstříc nákaze, aniž by bylo v tom svém cimrmanovském manuálu schopno dodat něco víc než větrat, nejlépe okny, a pozor, přátelé, čerstvým vzduchem!
Ale můžu vás uklidnit: žádná opravdová PK nikdy nebude. Učitelé jsou sami od sebe natolik rozděleni, že se jim panuje docela snadno.

Nicka Pytlik řekl(a)...

ustavení jedné takové školy v každém kraji

Klidně i tři v okrese...
Ať se už konečně každý učí to, co považuje za potřebné způsobem, který považuje za vhodný.

Petr Portwyn řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Petr Portwyn řekl(a)...

Ono je opravdu potřeba při schvalování zákonů vidět tak trošku za roh a přemýšlet nad tím, jaké by mohly mít nechtěné důsledky.
Možná jsem po těch létech cynik, ale přijde mi, že nějaké důsledky jsou většině poslanců šumafuk. Nějaká ta ideologická hesla, informace z našich objektivních a věci znalých médií... Takže lobbování těch, kteří vědí, jak na ty prachy, co ve školství visí na větvi, má volnou cestu.

Co se týká PK, ze všech tří učitelských organizací vypadá nejvíc v kontaktu s realitou. Nicméně bych si dával pozor na nějakou institucionalizaci zákonem, ono by to taky mohlo dopadnout tak, že by se tam jako zástupce učitelů nacpal jistý Bobík (nemyslím toho ze Čtyřlístku) nebo jeho klon či klonice z UP.
Jinak mi ani tak nepřijde, že by učitelé byli nějak extra rozděleni, spíš tím, jak převažují učitelky, se do nějaké veřejné činnosti moc nehrnou. Ještě tak jezdit na různé Heuréky, do toho klidně i dají čas a peníze (ano, je to bohulibé i komenskémulibé), ale hlavně moc nevystrkovat hlavu. "My jsme ty hodný holky", (c) paní Veselá.
V každém případě většinu aktivit PK rád podpořím. Ozvat se občas musíme.

Eva Adamová řekl(a)...

"Co se týká PK, ze všech tří učitelských organizací vypadá nejvíc v kontaktu s realitou."

Pokud se týká pokusu o uzákonění dálkové výuky za normálních okolností, tak tam bohužel PK s kontaktu s realitou těžce vypadla.

Petr Portwyn řekl(a)...

tak tam bohužel PK s kontaktu s realitou těžce vypadla.

Proto píšu, že podpořím "většinu" aktivit PK. Taky nesouhlasím se vším.

Unknown řekl(a)...

Jestli pane Wagnere opravdu chcete, abych napsal, co přesně podle nás bylo na poslaneckém návrhu nedomyšlené, rád Vám to sem napíšu a zdůvodním. Bohužel se mi opakovaně stalo, že můj komentář tu nebyl zveřejněn a objevila se hláška, že nemám oprávnění. Mimochodem, to, že návrh podpořila PK, jsem vůbec netušil a očekával jsem spíše negativní ohlasy úplně z jiné strany. Za ten gin opravdu nemohu, jedná se o přepis telefonátu, ale je to vtipné :-)
Jako škodná si úplně nepřipadám, je za mnou přes 30 let celkem úspěšné pedagogické práce "v první linii". Jestli něco nejsem, tak teoretik, který neví, o čem mluví. Dávám si pozor, abych nemluvil o něčem, čemu nerozumím. Prostě v něčem máme jiné názory, to se stává.

Janek Wagner řekl(a)...

Pane Černý, konkrétní připomínky samozřejmě uvítám. Primárně jde o to, že neexistuje komunikace MŠMT s odbornou veřejností a pokud v diskuzi figuruje jen jedna nebo dvě organizace, samozřejmě bude kritizována ze všech stran i důvodů.

Problematikou distančního vzdělávání se zabývám více než dvacet let, moje žena, se kterou na řadě materiálů dlouhodobě spolupracuji, má za sebou dvacet let praxe na ZŠ, včetně šesti let ředitelování, ve spolku Pedagogická komora je přes 2700 členů, mezi nimiž je také několik stovek ředitelů či zástupců ředitele. Takže jestli výstupy považujete za práci teoretiků, jste evidentně mimo.

AŘZŠ od samého počátku vystupuje vůči spolku Pedagogická komora agresivně a nemůžete se tedy divit, že je moje reakce poněkud příkrá. Doufali jsme, že s novým vedením dojde ke změně, bohužel opak je pravdou.

Redakční systém Blogger funguje stále stejně a pokud jste přihlášen pod Účtem Google (tento blog neumožňuje anonymní komentáře), máte možnost komentáře publikovat. Jen by stálo za to, zadat do přihlašovacích údajů vlastní jméno. Zpoždění může nastat jen u článků starších než dva týdny, kdy je nutné schválení administrátorem.

Radek Sárközi řekl(a)...

Ona ta vládní novela ohledně distanční výuky bude stejně na straně rodičů a žáků nevymahatelná. Vnímám ji spíše jako formální deklaraci, která tento způsob vzdělávání zlegalizovala. Myslím si, že vzájemné útoky zde k ničemu dobrému nepovedou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Každé školní vymáhání je státem vymáháno důsledně, ovšem jen od těch, kteří se přinutit nechají. Hezký příklad je povinný předškolní rok.

Radek Sárközi řekl(a)...

Koho by si učitelé zvolili do čela Pedagogické komory ze zákona, toho by tam měli... Nyní jsou desítky nereprezentativnich organizací, které mají pouze desítky členů, výjimečné několik stovek členů. A každá si lobbuje za své partikulární zájmy. Podle toho to pak ve školství vypadá...

Silvie A. řekl(a)...

Koho by si učitelé zvolili do čela Pedagogické komory ze zákona, toho by tam měli

Ať už je vaše nepochopení současné situace v učitelstvu nefalšované a skutečné nebo je dovedně předstíráte, pane Sárközi, právě takovéto vaše výroky mě vedou k odhodlání případnému zavedení Učitelské komory "ze zákona" usilovně bránit.

Výhodou oněch "desítek nereprezentativnich organizací", které vám leží v žaludku, je, že je mohu a nemusím podpořit, a zejména až poté, co si o nich zjistím relevantní informace. Případná PK by mne "reprezentovala" ať chci nebo nechci.

A každá si lobbuje za své partikulární zájmy. -- Nevím jak vy, pane Sárközi, ale já jiné nežli své partikulární zájmy nemám. Dobrodinci, kteří lobují za jiné nežli svoje zájmy nebudí moji důvěru.

Podle toho to pak ve školství vypadá -- Omyl. Situace ve školství vyplývá ze situace ve společnosti. To současná česká společnost je prohnilá. Jakékoli aktivity ve školství tu společnost nenapraví.

Radek Sárközi řekl(a)...

Lze srovnávat s lékaři, kteří svou komoru ze zákona mají. Na rozdíl od učitelů se jim díky tomu podařilo leccos prosadit.

Silvie A. řekl(a)...

svou komoru ze zákona mají. Na rozdíl od učitelů se jim díky tomu podařilo leccos prosadit

Už chápu vaše tápání v záležitostech profesních komor, pane S. Vy jste evidentně v životě neslyšel o Lékařském odborovém klubu!

Lékařská komora za panování MUDr.Svobody byla z hlediska zájmů lékařů zcela bezzubá instituce, a z hlediska organizace zdravotnictví sabotážní instituce. To se radikálně změnilo až poté, co byla Svobodova škůdcovská klika z vedení Komory vypráskána vlčáky z LOK.

Radek Sárközi řekl(a)...

Pedagogická komora s Lékařským odborovým klubem i Českou lékařskou komorou spolupracuje. Bývalý předseda LOK nyní vede ČLK.

Radek Sárközi řekl(a)...

Vzhledem ke slovníku předchozích dvou příspěvků, nemá pro mě nadále smysl s podobnými lidmi diskutovat. Mrzí mě úpadek diskuzí na tomto webu.

Janek Wagner řekl(a)...

Milé Silvie A. a Evo Adamová, varuji vás, pokud budete pokračovat v urážkách, na tomto webu končíte.

krtek řekl(a)...

Pane Sárközi,
Vaše reakce je zbytečně přehnaná. PK by měla být trpělivější, protože jsou mnozí učitelé, kteří jsou mezi Učitelskou platformou a Pedagogickou komorou, krok od PK, dva kroky od UP, a každá přehnaná reakce jim potvrzuje, že na PK ze zákona není ještě čas.
V podstatě naprosto souzním s paní Adamovou, že návrh lidovců byl ukvapený a nedomyšlený a hází na učitele více práce za stejné peníze.
Na jednu stranu bych si přál, aby tu byla nějaká silná profesní organizace učitelů, na druhou stranu bohužel vidím, že jsme jako učitelé silně rozpolceni - v náhledu na maturitu, na přijímačky, ...

Petr Portwyn řekl(a)...

Připojuji se k mínění kolegy Krtka, že by byla na místě větší trpělivost ze strany pana Sárköziho. Vedení PK je v podstatě politická funkce. Ten, kdo podobnou funkci zastává, musí trochu kritiky vydržet.
I já bych uvítal silnou organizaci zastupující učitele, ale je ji třeba vybudovat postupně a odzdola, sbírat stoupence a přesvědčovat.

Silvie A. řekl(a)...

bych si přál, aby tu byla nějaká silná profesní organizace učitelů

Nejsilnější (a také nejúspěšnější) profesní organizace v dějinách Česka byl Lékařský odborový klub. Ten žádné berličky "ze zákona" neměl a s Lékařskou komorou většinou válčil. Až do okamžiku, kdy provedl "nepřátelské převzetí".

Petr Portwyn řekl(a)...

Paní Silvie
Nevím o tom, že bych popisoval, jak má pan Sárközi postupovat vůči jiným organizacím.

Eva Adamová řekl(a)...

Takže ještě jednou:

Návrh lidovců:

"V § 25 odst. 1 větě první se za slovo „denní“ vkládají slova „, distanční a kombinované“ a na konci odstavce se doplňuje věta „Ministerstvo stanoví prováděcím právním předpisem pravidla pro jednotlivé formy vzdělávání.“.

Který je v Důvodové zprávě odůvodněn mj. slovy:

"Tato změna bude přínosem nejen v rámci současného nouzového stavu a mimořádných opatřeních, ale rovněž v řadě dalších situací, které mohou v průběhu základního vzdělávání nastat. Například krátkodobá nebo dlouhodobá nemoc žáka. Krátkodobý nebo dlouhodobý pobyt žáka v zahraničí. V případě, že žák z různého důvodu žije delší dobu mimo dosah kmenové školy (např. rodiny, které provozují pouťové atrakce, cirkusy apod.) Jedna z forem realizace individuálního vzdělávacího plánu nebo individuálního vzdělávání žáka (domácí vzdělávání) apod."

by zcela bezprecedentně hodil na hrb učitelům celou řadu dalších povinností, aniž by za to viděli korunu navíc, což vyplývá z toho, že v důvodové zprávě je uvedeno:"Navrhovaná úprava nebude mít žádný hospodářský a finanční dopad ani neklade nároky na státní rozpočet, rozpočty krajů a obcí."

Ano zvenčí to na první pohled vypadá dobře, nabídnout i krátkodobě nemocným nebo krátkodobě v zahraničí pobývajícím dětem online dálkovou výuku, ale když se na to podíváte zevnitř očima učitele nebo ředitele školy a zeptáte se, kdo to bude dělat, kdy to bude dělat a kolik dostane za práci navíc zaplaceno, tak už to tak růžově nevypadá.

Nicka Pytlik řekl(a)...


Až se za lékaře bude vydávat kdejaký šarlatán, nepomůže jim ani Lékařský špajz.

Silvie A. řekl(a)...

Paní Silvie
Nevím o tom, že bych popisoval, jak


A proč to řešíte se mnou? Já reaguji na (a přesně cituji) krtka (24. srpna 2020 19:51).

Petr Portwyn řekl(a)...

Pak Krtek i já jsme Vás a paní Adamovou v podstatě podpořili ohledně Vaší kritiky pana Sárköziho a jeho reakce.

No, není zač.
Tím je toto téma pro mne ukončeno. Mám práci.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Až se za lékaře bude vydávat kdejaký šarlatán, nepomůže jim ani Lékařský špajz."

No, formulovat vize zdravotnictvi pro 21. stoleti a pindat, jak spravne lecit v te prekotne se menici dobe, by hlavne meli lide jako Ivan Langer, Zdenek Hrib nebo Roman Joch...

Lekari, kteri se venuji praxi, jsou totiz mentalne zamrzli ve stoleti pary a neustale leci podle desitky let starych postupu... Musime v prvni rade zmenit jejich mysleni.

Unknown řekl(a)...

Naprosto s Vámi souhlasím!!!Nejsou všichni rodiče vysokoškoláci, aby mohli své děti učit a hlavně,kolik dětí u učení udržíte?

Jana Karvaiová řekl(a)...

....Ano zvenčí to na první pohled vypadá dobře, nabídnout i krátkodobě nemocným nebo krátkodobě v zahraničí pobývajícím dětem online dálkovou výuku, ale když se na to podíváte zevnitř očima učitele nebo ředitele školy a zeptáte se, kdo to bude dělat, kdy to bude dělat a kolik dostane za práci navíc zaplaceno, tak už to tak růžově nevypadá.....

A vo vo vo tom to je.
U inkluze taktéž. Nejdřív zákon, pak dodatečné pomůcky, které ještě jsou dodatečně strhávány na minimum.

Okomentovat