19.8.20

EDUin: Blíží se další nová testování dětí. A ne jedno, rovnou čtyři!

EDUin komentuje na sociální síti Facebook návrh Strategie 2030+: "Ministerstvo školství chce, aby žáci ve 3., 5., 7. a 9. třídách ověřily znalosti v “uzlových bodech” v testech na “jádrové učivo”. Pokud se Česko až dosud vymykalo z mezinárodního průměru menším počtem standardizovaných testů, už brzy se to má změnit. 📝 A může z toho být pořádná šlamastika."Celý komentář:

Stačí vám už dlouhé debaty o maturitách a jednotných přijímacích zkouškách? A co kdybychom vám řekli, že se blíží další, nová testování dětí. A ne jedno, rovnou čtyři! 😱

Ministerstvo školství chce, aby žáci ve 3., 5., 7. a 9. třídách ověřily znalosti v “uzlových bodech” v testech na “jádrové učivo”. Pokud se Česko až dosud vymykalo z mezinárodního průměru menším počtem standardizovaných testů, už brzy se to má změnit. 📝 A může z toho být pořádná šlamastika.

Podle návrhu mají výsledky z “uzlových bodů” pomáhat školám naplňovat předepsaný obsah vzdělávání, žákům a jejich rodičům zase “dávat zpětnou vazbu”. Tedy, milý třeťáku, dělení se zbytkem ti nejde, možná gympl nebude pro tebe. 🤷🏻‍♂️

V praxi takové hodnocení může mít škodlivý vliv na sebevědomí dětí, jejich vzájemné soutěžení (oproti spolupráci) a především stres. Každé dva roky nová dávka rozhodného napětí.

Takže má být škola bez zkoušení? Ale kdeže, ověřit si pochopení žáků je předností dobrého učitele, aby věděl, jak plánovat výuku. 😉 Jenže zde mluvíme o centrálním testování, které ovlivní vzdělávací dráhy.

Nechme stranou otázku, kdo by testy pro “uzlové body” vytvářel. O konkrétních problémech u CERMATu, autora maturit a přijímaček, výborně píše náš kolega Jiří Münich. Pojďme se spíš zamyslet, co každý takový test udělá s aktivitami učitelů a dětí. Zúží je. 👩‍🏫

Učí se rázem na test, protože na něm – někomu – záleží. Řediteli kvůli zřizovateli, učiteli kvůli řediteli a dětem kvůli učiteli a rodičům. “Uzlové body” nás pro srovnatelnost škol mohou rychle připravit o pěčlivě pěstovanou debatu nad činností školy tím, že ji sníží na měřitelné “úspěchy” ve standardizovaných testech.

A je na místě se ptát: stojí nám to za to? #NašeŠkoly2030

3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

znalosti v “uzlových bodech” v testech na “jádrové učivo”

Takže už ne 'klíčové kompetence', ale 'jádrové učivo'?
Doba se mění vskutku překotně.
Ostatně... jádro pudla je zakopaný pes žáby na prameni!

Eva Adamová řekl(a)...

"Tedy, milý třeťáku, dělení se zbytkem ti nejde, možná gympl nebude pro tebe."

Tak, pokud třeťákovi skutečně moc dobře nejde určování zbytku při dělení jednociferným dělitelem, tak na gympl to v budoucnu moc nevypadá.

"Každé dva roky nová dávka rozhodného napětí."

"Jenže zde mluvíme o centrálním testování, které ovlivní vzdělávací dráhy."

Jaképak rozhodné napětí a jaképak ovlivnění vzdělávací dráhy, když ty testy nebudou o ničem rozhodovat, protože na jejich základě se nebude ani propadat a ani nebude probíhat žádné rozdělování žáků do skupin či tříd podle úrovně.

Prostě zase mnoho povyku pro nic.

krtek řekl(a)...

"Nechme stranou otázku, kdo by testy pro “uzlové body” vytvářel. O konkrétních problémech u CERMATu, autora maturit a přijímaček, výborně píše náš kolega Jiří Münich."
---
Tomu se říká dloubnutí pod žebra, nic není vidět, ale zabolí to.

Okomentovat