25.8.20

Daniel Münich: Většina obcí své školy financuje tak nějak ze setrvačnosti

Daniel Münich komentuje na sociální síti Facebook analýzu EDUin: "Velmi důležité a přesto dlouhodobě velmi přehlížené téma rolí obcí ve financování základních a mateřských škol. Konečně to téma v mediální info-zábavě vytáhli na světlo v Deníku N (otevírám článek), tedy hodně díky práci EDUin."Calý komentář:

Velmi důležité a přesto dlouhodobě velmi přehlížené téma rolí obcí ve financování základních a mateřských škol. Konečně to téma v mediální info-zábavě vytáhli na světlo v Deníku N (otevírám článek), tedy hodně díky práci EDUin.

Takže si to shrňme:
⛳️ Česko má v Evropě jeden z nejvyšších počtů obcí na milion obyvatel. Průměrná česká obec je tedy hodně malá a takových je opravdu hodně.

⛳️ Ale i vedení malých obcí bez ohledu na odbornost musí zvládat náročnou a velmi zodpovědnou roli zřizovatele ZŠ a MŠ (pokud tedy na to obec nepeče).

⛳️ Český stát dává na školství dlouhodobě jeden z nejnižších podílů HDP ve vyspělých zemích světa. Nejenže jsou pak nízké platy pedagogických pracovníků a ředitelů (a jejich nedostatek, kvalitních ještě více), ale školám se nedostává i řady dalších věcí, teď třeba IT a správců IT.

⛳️ Obce doplňují státní finance ve školách (na platy) z vlastního rozpočtu penězi na provoz (energie, atp.). Ty peníze obec bere z vlastního rozpočtu, který dominantně plní příjem z RUD (vzoreček k rozdělení peněz mezi obce ministerstvem financí). Vzoreček RUD obsahuje pouze pár ukazatelů: počet obyvatel, rozlohu území, počet žáků v ZŠ a MŠ. Další smysluplné ukazatele se zatím nenašly.

⛳️ Z výsledných dat za celou ČR analytik vykouká, že za dodatečného žáka ve škole do obce přiteče ročně navíc cca 15 000 Kč. Dlužno dodat, že formulka už neříká, že ty peníze obec musí dát právě na školu.

⛳️ Jak funguje pro laiky složitý vzoreček RUD a kolik a kdy z RUD do obecního rozpočtu doteče peněz je však za horizontem úvah vedení většiny obcí, natož občanů. Samotný díl obecního rozpočtu RUD díky žákům v obecních školách znali dosud málokde.

⛳️ Většina obcí své školy financuje tak nějak ze setrvačnosti. Prostě se vezme loňský rozpočet školy, možná se zohlední inflace a skokové ceny energií. Že by se někde zabývali tím, že plánovitě přidají řediteli peníze na platy učitelů, tak takových případů myslím moc nebude. Peníze na platy přece vždy posílalo ministerstvo....

⛳️ A data, která k tomu stát sbírá, se sbírají hlavně pro účely účetní a běžné statistické vykazování do skříně. Nesbírají se v podobě za účelem provádění analýz a detailního monitoringu garance dobře finančně zajištěné školy v každé obci.

Tento analytický počin EDUin si rozhodně zaslouží pochvalu, ale pohnout kostrou by v dalším měla hlavně ministerstva školství a financí, která to mají v náplni práce

1 komentář:

Eva Adamová řekl(a)...

Těch 4,5 miliardy se mi nějak nezdá. Znamenalo by to ročně v průměru 1 milion na jednu školu, a to je už od pohledu kravina.

Okomentovat