15.8.20

Daniel Dočekal: Rodiče mají vzdělávat děti?

Daniel Dočekal komentuje na sociální síti Facebook článek v iDNES.cz: "Rodiče mají vzdělávat děti? To je taková hodně zvláštní představa. Máme povinnou školní docházku a je to ŠKOLA, kdo se má starat o vzdělávání. Školství totálně selhalo a bude to pokračovat od září ... a vyřešíme to tím, že to hodíme na rodiče?"
Celý komentář:

"Dětí, kteří se na jaře vůbec nezapojily do výuky na dálku, bylo podle České školní inspekce 9,5 tisíce. Mnoho dalších se sice zapojit pokoušelo, ale rodiče jim nebyli schopni s novou látkou pomáhat nebo jim chyběla technika. "

Rodiče mají vzdělávat děti? To je taková hodně zvláštní představa. Máme povinnou školní docházku a je to ŠKOLA kdo se má starat o vzdělávání. Školství totálně selhalo a bude to pokračovat od září ... a vyřešíme to tím, že to hodíme na rodiče?

Děti nemají "kvůli koronaviru mezery ve výuce". Mají je pro neschopnost ministerstva a školského systému. Mají je kvůli zabržděnosti a domítání ředitelů a učitelů učit děti na dálku. Ani za ty měsíce co na to měli nedokázali nic udělat.

Samozřejmě, v některých školách a u některých učitelů to šlo, fungovalo a nebyl problém. Jenže ty kupy dalších diletantů a odmítačů udělat cokoliv jiného než trvat na "osnově" přednášené tupě pořád dokola z letitých sešitů u tabule jsou zodpovědné za tenhle problém.

Ale ono se to vyřeší tím, že "rodiče nebyli schopni". Jasně, jak například může rodič co neumí ani slovo španělsky či anglicky zastoupit školu? A stejné je to u dalších předmětů.

Ale kurva už.

8 komentářů:

ema řekl(a)...

Abychom byli přesní. Rodičům vzdělávajícím své děti doma bylo vyplaceno ošetřovné. Ošetřovné bylo zaplaceno tak, že se navýšil schodek státního rozpočtu. Takže jsme to všechno vlastně nepřehodili na rodiče, ale na vnoučata a pravnoučata. No a jelikož jsme v mínusu zhruba půl bilionu, jsou v tom namočená asi i prapravnoučata. Autor názoru ale spíš chtěl říct, že se problém měl přehodit na učitele. Velká část problému tímto směrem přehozena byla, ale protože jsem učitelka, asi mi nikdo věřit nebude. :)))

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ale kurva už.

No jistěěě! Vypadá to, že bez školy to většinově nejde.
Když v zaopatření dětí stát selže, tak se rodič na svoje děti vysere.
A což takhle vlastní zodpovědnost?

Jana Karvaiová řekl(a)...

Tak a´t je rodiče nechají, no. je to přece jasné, Jak se to mělo dělat, když je teď každý chytrý jak rádio?

Jirka řekl(a)...

Pole se obdělává, peníze vydělávají a děti vzdělávají.
Nikdy nám nebylo zatěžko pomoci svým dětem s něčím, co jim činilo potíže. Věříme, že když jsme je začali vzdělávat záhy, budou si schopny v životě řešit své problémy samy a zbyde jim i síla pro nás, až nás začne opouštět.

Eva Adamová řekl(a)...

Pan Dočekal splácal dohromady dvě věci, první z nich je fakt, že 9,5 tisíce žáků se spolu se svými rodiči na dálkovou výuku vy....., a druhou je fakt, že někteří učitelé na některých školách dálkovou výuku nezvládli. Nevím, kde přišel k přesvědčení, že těch 9,5 tisíce žáků je ve vztahu právě s těmito neschopnými učiteli. Ono je to totiž tak, že nezapojení žáci se vyprdli úplně na všechno, ať už mu učitel předkládal zlato na podnose nebo ho... . Pan Dočekal si snad myslí, že 9,5 tisíce žáků se na to vyprdlo, protože učiteli připravovaná výuka nestála za nic? Kulové.

ema řekl(a)...

Třeba by ministerstvo nebo ČŠI mohli vyčíslit, kolik našich kolegů je ve věku nad 70 let. Když šli na začátku tohoto školního roku vypomáhat finančně vydrancovanému školství, určitě netušili, že k výpomoci budou potřebovat vlastní notebook a vlastní připojení k neomezenému internetu. To samé platí pro učitelky, matky 2 až 3 školou povinných dětí, které určitě netušily, že ten jeden notebook v rodině nebude stačit. Kolegové bydlící v dírách, kde jediný zdroj dat je mobilní internet s cenou cca 500 Kč za 40 GB by také mohli vyprávět. A že by všichni dorazili do školy a chtěli vysílat online na zařízení a wifině školy je nesmysl. Administrativní systémy škol, Bakaláři a podobně, na takovýto frkot nebyly zamýšlené a vytvořené. A tak bych mohla pokračovat. Někteří učitelé si vedli výborně, většina standardně a i takoví, co se na to úplně vy... se našli.
Vážení rodiče. Za své děti jste v první řadě zodpovědní vy. Nepřehazujte svou zodpovědnost na stát nebo učitele. Jeden učitel na ZŠ má na starosti dejme tomu od 17 až do 500 žáků. V rámci své placené pracovní doby uděláme pro vaše děti všechno, co je v našich silách.

Silvie A. řekl(a)...

Třeba by ministerstvo nebo ČŠI mohli vyčíslit

Od buzeračních institucí jako MŠMT a ČŠI nic rozumného ani užitečného neočekávám, ale něco by mohly začít vytvářet samotné školy a od nich to převzít a trochu zobecnit učitelské a/nebo ředitelské spolky. Co? Nějaké ty standardy distanční výuky. Na jednom konci stupnice by byla on-line výuka v reálném čase, pro všechny předměty, 24/7/365 (teoreticky!), na druhém konci stupnice by bylo "nic" a kousek před tím "nic" korespondenční zadávání nové látky, úkolů a hodnocení práce žáků.
Ty jednotlivé úrovně by měly každá svoje označení (to by právě musely sjednotit ty učitelské spolky) a každá škola by se vyjádřila, co z těch úrovní vyzkoušela, co z toho dělá standardně a co chce dělat v budoucnu. A také by školy mohly uvést, co z těch úrovní jim připadá efektivní a pro které předměty, a naopak co jim připadá nevhodné, zbytečně pracné nebo zbytečně nákladné, co se u žáků osvědčilo a naopak čemu se žáci vyhýbali.

A pak bychom se s těmahle dočekalama mohli bavit o konkrétních žácích. Takže Pepíček P. se nemohl účastnit distanční výuky? A na jeho škole byla k dispozici úroveň 2-gama, 5-alfa a 8-delta.
Že Pepíčkovi chyběla technika? Jenže na 2-gama žádnou nepotřeboval.
Že Lucince L. rodiče nebyli schopni s novou látkou pomáhat? A pročpak Lucinka nepožádala o konzultaci pomocí 8-delta?

Pak by se možná ukázalo, zač stojí výroky dočekalů. A kam těmi svými výroky míří.

Unknown řekl(a)...

Daniel nám chtěl naznačit, že kdyby byl celý učitelský národ z takových kvádrů-kádrů, jako je on, nestačili bychom se divit! Panečku to by byla distanční výuka ! A jak by se k našim Danielům jezdil celý svět učit! Bohužel Daniel Dočekal je jenom jeden.. Nebo co nám to on vlastně chtěl sdělit ?

Okomentovat