2.8.20

ČSÚ: Průměrná mzda českých učitelů aktuálně dosahuje 39 tisíc

Průměrný výdělek učitelů v prvním čtvrtletí letošního roku činil 38 951 korun hrubého měsíčně. Ve srovnání se stejným obdobím loňského roku si vyučující polepšili o 2 727 korun, což je zhruba o 7,5 %. Nepedagogové ve školách brali v prvním čtvrtletí v průměru 21 589 korun měsíčně. Meziročně se jejich příjem navýšil přibližně o 11,5 %. Vyplývá to z informací Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, o nichž informoval zpravodajský web eurozpravy.cz.


Průměrná mzda v ČR v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 5 % na 34 077 korun. Vláda navýšila objem peněz na platy pedagogů v mateřských, základních, středních a vyšších odborných školách od letošního ledna o 10 %. O 8 % vzrostl základní příjem učitelů a zbytek měl jít na odměny a příplatky.

Hrubý měsíční výdělek vyučujících včetně vedoucích pracovníků se podle aktuálních údajů ministerstva mezi lednem a březnem zvýšil o 7,5 % proti stejnému období v loňském roce. Průměrný plat pedagogů za celý loňský rok byl 40 111 korun, což je přibližně o 1 160 korun víc než v letošním prvním čtvrtletí. Ministerstvo nicméně upozornilo, že nárůst platů za tento rok není definitivní a čísla za celý rok budou vyšší, neboť částky za první čtvrtletí jsou zpravidla bez odměn.

Nejnižší platy pobírali na začátku roku nadále pedagogové v mateřských školách s měsíčním průměrem 32 875 Kč. Plat jejich kolegů na vyšších odborných školách, kteří pobírali nejvíce, překonal 42 000 Kč měsíčně. Na středních školách brali vyučující v průměru 41 991 Kč a průměrný výdělek učitelů na základních školách byl 40 495 Kč.

Platy nepedagogických pracovníků, jako jsou například hospodářky, uklízečky nebo školníci, měly podle ministerstva od letošního ledna narůst zhruba o 10 %. Podle aktuálních statistik úřadu byl jejich průměrný příjem v letošním prvním čtvrtletí 21 589 korun měsíčně. Ve stejném období o rok dříve to bylo 19 359 korun. Za celý loňský rok činil průměrný plat nepedagogů 21 786 korun.

Jaké byly u nás mzdy v jednotlivých zaměstnáních v loňském roce, se dozvíte v publikaci Českého statistického úřadu Struktura mezd zaměstnanců dostupné na webu ČSÚ.

Více zde.

Zdroj: Statistika a my

2 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Dobrý den,
jsem ředitelem střední školy a každý měsíc podepisuji výplaty pro zaměstnance školy, pedagogy i nepedagogy. Moc dobře vím, kolik má na výplatu uklízečka, kuchařka, školník a také řadový pedagog. Průměrný plat všech pedagogů, nebo všech nepedagogů je velice zavádějící údaj pro veřejnost. Proč se nezveřejní průměrné platy jen uklízeček, kuchařek, školníku nebo třeba jen řadových učitelů? Vím proč, tím by se totiž vláda nemohla chlubit! Jsou to úplně jiná čísla.
Weisz M.

Zdeněk Sítař řekl(a)...

Dámy a pánové, kdo z vás to má?

Okomentovat