19.8.20

Čestmír Strakatý: Šteffl: Řada učitelů je mizerných, část dětem ubližuje a šikanuje je, většina rodičů chce děti "srovnat do latě"

Epidemie koronaviru nasvítila rozdíly mezi školami, ukázala ty mizerné školy i učitele, říká zakladatel společnosti SCIO Ondřej Šteffl. Problém je ale i v rodinách, většina z nich totiž chce, aby škola děti „srovnala do latě“. A ty to tak dělají. Situaci nutně nevyřeší zvyšování platů, někteří učitelé totiž berou víc, než by si zasloužili.Video na REFLEX.cz.

Z doprovodného článku vybíráme:

Desetina učitelů dětem ubližuje, šikanuje je, tvrdí Šteffl a opírá se o čísla z průzkumů. Aby se něco změnilo, je třeba změnit i přístup rodičů. Někteří chtějí výuku a přístup učitelů takové, jaké zažili sami, tedy často hodně přísné a rigidní. Situace se přitom mění jen pomalu a chybí větší osvěta. Chyba je taky v tom, kdo dnes může být učitelem, ale i ředitelem, tedy podmínky, které nastavuje stát. Šteffl říká, že špatně funguje vzdělávání na pedagogických školách. Zdůrazňuje přitom, že tu jsou i výborní učitelé.

Distanční výuku třeba v době karantény zvládají podle Šteffla některé děti bez problémů. Pětina dětí ji podle něj dokonce preferuje a daří se jim v ní lépe. Tvrdí, že role školy by měla být v tom, pomoct hlavně těm dětem, které jsou nějak znevýhodněné nebo pocházejí ze složitějších poměrů. Povinná distanční výuka je přitom dobrý krok, protože vyvine tlak na rodiny i školy.


17 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"Desetina učitelů dětem ubližuje"

To máme tolik učitelů ve SCIO školách?

krtek řekl(a)...

A co experti? Kolik z nich je mizerných, ubližuje dětem a učitelům?

Jiri Janecek řekl(a)...

A co rodice? Nejsou na tom ucitele s temi deseti procenty jeste moc dobre?

Velka cast expertu jsou zkrachovali ucitele... Ti detem ublizuji i v roli papouskovacu modernich mouder.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Řada učitelů je mizerných, část dětem ubližuje a šikanuje je

Pytlici věří, že řada štefflů mizerných není a svoje manželky nebuzerují.

Ondřej Merta řekl(a)...

Možná by pan Štefl mohl blíže specifikovat svoje pojetí "ubližování dětem". Ubližuje dětem například když učitel/ka zvýší hlas? Některé jemné povahy by se třeba mohly zhroutit.

Nicka Pytlik řekl(a)...

specifikovat svoje pojetí "ubližování dětem"

Mezi patrně jedno z největších ubližování té dnešní překotně zavirované doby patří, když se po žácích požaduje nějaká školní práce nebo jakákoli povinnost obecně.
Děje-li se tak soustavně, to jest nejméně jednou za měsíc, pak už lze takové jednání učitele považovat za šikanu nejšikanovatejší.

Ondřej Šteffl řekl(a)...

Výsledky pisa 2015, každý kdo chce i najde data a podívá se sám, jak to je u nás a ve světě:

Teachers ridiculed me in front of others.
Teachers said something insulting to me in front of others.
Učitelé se mi vysmívali před ostatními.
Učitelé mi řekli něco urážlivého před ostatními.

0 Never or almost never
1 A few times a year
3 A few times a month
6 Once a week or more

Někde jsou na tom i o dost hůř, ale to neznamená, že to je OK.

Unknown řekl(a)...

Všechno zlé, je k něčemu dobré. Jak v této situaci rozliší odpůrci zadávání domácích úkolů domácí úkol od distanční výuky? Snad jim konečně dojde, že jejich historická role skončila. Pro žáky navyklé dostávat a plnit domácí úkoly byl jistě náběh na distanční výuku jednodušší. Doufám, že se nyní odpůrci DÚ aspoň chytli za nos.. Bez nich a bez mouder "expertů" budeme hned o kus dál. Jsou pro naše školství jako koule na noze..

Unknown řekl(a)...

Ondřej Šteffl

Buďme trochu objektivní, v ostatních oborech je to navlas to samé. To když lékař odstraní levou zdravou ledvinu a tu pravou nemocnou ponechá, když soudce odsoudí nevinného, když příslušník PČR buzeruje člověka před ostatními na ulici,....

Nicka Pytlik řekl(a)...

Učitelé se mi vysmívali před ostatními.
Učitelé mi řekli něco urážlivého před ostatními.


Chtělo by to pro ilustraci pár příkladů až tak špatné praxe.
Často bývá nezanedbatelný rozdíl mezi tím, co ve skutečnosti je, a tím, jak se co kým vnímá. Nejen děti bývají ale doopravdy hodně vnímavé. Kolikrát stačí někoho upozornit na omyl nebo chybu, a dotyčný místo toho, aby poděkoval, cítí se dotčeně.
Kdysi byli pytlici přizváni k jednání o připravovaném harmonogramu mnaturitních zkoušek. Prý aby se našly případné nedostatky. Tak pytlici v dobré víře upozornili na nesprávné časové souslednosti a dostalo se jim výtky, že si mají ty svoje věčné invektivy odpustit. Asi to pytlici podali obzvláště opovržlivým tónem.
Také si žáci na pytliky stěžovali, že je pytlici ponižují tím, že položí otázku a pak nepřiměřeně dlouhou dobu mlčí.
U dospělých je taková dotčenost poněkud svérázná, dětem by se mělo vysvětlit, že pocit ponížení je problémem především vlastní psychiky.

Zuzka Růžičková řekl(a)...

Desetina zdravotních sester je mizerných
Desetina lékařů je mizerných
Desetinná úředníků je mizerných
Desetina ITáků je mizerných

Nojo...to je špatně...

Nicka Pytlik řekl(a)...

většina rodičů chce děti "srovnat do latě"

A to je značný problém především pro podnikatele se vzděláváním.
Většina rodičů pořád ještě chce, aby z jejich dětí něco bylo, a nerozpakují se obrátit s důvěrou na státní školu a svoje děti jí svěřit do péče.
To se pak ovššem nedobře podniká při až tak malém zájmu zákazníků.
Prý za to ale může nedostatečná osvěta, přečetli si někde pytlici stanovisko kovaného experta. Rodiče by se měli začít chovat tak, aby to zkompetentňování dětiček už konečně začalo těm vzdělávacím vizionářům náležitě sypat.
Pokud by to mělo být podle pytliků, ti by to těm rodičům dali befelem!

Jana Karvaiová řekl(a)...

Pan Šteffl snad tuší, že tak je tomu v každém oboru. Nic tím neomlouvám. Asi se to nepodaří zcela vychytat. A je na řediteli, jestli daného člověka vyhodí. Bohužel, vyhodit může ve chvíli, kdy má jiného , lepšího učitele jistého. A to dnes není jednoduchá věc.
Na druhou stranu by se snad mohlo psát taky o té spoustě dobrý a výborných.

Silvie A. řekl(a)...

někteří učitelé totiž berou víc, než by si zasloužili

Znamená to snad, že na scio školách se budou snižovat platy?

Jirka řekl(a)...

Bájné finské školství se zrodilo z myšlenky, že všechny školy v zemi musí být stejně kvalitní. Proto jim stát dává dostatek prostředků stejným dílem, stará se o dostatek kvalifikovaných a motivovaných pracovníků. Zkrátka vytváří prostředí, ve kterém jsou soukromé školy zbytečné a rodiče nerozumí otázce: "Je vaše škola kvalitní?"
Kolik procent finských učitelů stojí za starou belu? Proč naši EXPERTI vyzobávají pro své české posluchače a čtenáře jen to, co se jim hodí do krámu? Jen nevím, jestli mají ve Finsku také experty na školství.

Nicka Pytlik řekl(a)...

na scio školách se budou snižovat platy?

Tam učitelé nejsou. Vstup zakázán!

Radka.chatons řekl(a)...

Kolik žáků ubližuje učitelům, kolik rodičů ubližuje učitelům !

Okomentovat