7.8.20

Causa ředitele ZŠ Bakov: Co následovalo po jednání zastupitelstva 24. 6. 2020

Causa ředitele ZŠ Bakov Mgr. Jana Šilhána, který před nástupem do bakovské školy působil v letech 2007 - 2017 jako ředitel na Základní škole v Kosmonosech a v roce 2018 nastoupil na 7. ZŠ v Mladé Boleslavi jako učitel, se chýlí ke konci. Popis jejího průběhu naleznete na webu Máme rádi Bakov. Z rozsáhlého webu vybíráme: "Před přijetím Šilhána na bakovskou školu byli dva členové Rady města Bakova od významného představitele kosmonoské radnice OSOBNĚ a velmi důrazně varováni v tom smyslu, že pokud Šilhán v Bakově nastoupí, způsobí na škole takový rozvrat, že ji město nedá dohromady hodně dlouho."


Z článku Co následovalo po jednání zastupitelstva 24. 6. 2020 vybíráme:

Čtyři ze sedmičlenné rady města (konkrétně Šimáně, Šulc, Turková, Černá) jednoznačně a opakovaně Šilhána podporují a činí tak v přímém rozporu s většinovým stanoviskem bakovských občanů, ale i doslova proti vůli městského zastupitelstva. Tím dávají tyto osoby s arogancí sobě vlastní najevo, že ony se považují za skutečnou bakovskou vrchnost, která bakovskými občany hluboce pohrdá a názory či požadavky zastupitelstva ji nezajímají ani v nejmenším. Zůstává tedy jen otázkou času, kdy bakovským zastupitelům dojde trpělivost a městská rada bude zastupitelstvem odvolána.

V té době se v režii Šilhána a za horlivé účasti učitelek Mileny Livorové a Pavly Mičíkové rozjíždí brutální nátlaková akce na pedagogický sbor, kterému je dáno na vybranou: buď podepíšete podporu řediteli Šilhánovi, nebo si hledejte práci jinde.

Její výsledek bývá nazýván "bakovskou Antichartou" a jde o listinu vyjadřující plnou podporu Šilhánovi. Na ní je 24 podpisů a 11 telefonicky ověřených souhlasných stanovisek zaměstnanců školy. Ovšem - má to malý háček: pod pojmem "zaměstnanci školy" si nelze představovat jenom členy pedagogického sboru. Škola má totiž i další zaměstnance. Takže jde opět (a po kolikáté už?) o tendenční manipulaci s polopravdami ve snaze ovlivnit veřejné mínění ve prospěch Šilhána - tak, jak se o to učitelka Livorová krátce předtím pokoušela už pomocí svých letáčků roznášených po Bakově.

Za velice podstatné je třeba považovat i to, že mnozí z těch, kteří listinu podepsali, vzápětí volali místostarostovi Grünwaldovi a omluvili se mu s vysvětlením, že mají hypotéku a podepsat museli. Bylo jim totiž učitelkami Mičíkovou a Livorovou řečeno, že pokud nepodepíšou, ze školy budou vyhozeni (!!!).

V atmosféře otevřeného psychického teroru a nátlaku se mezi členy pedagogického sboru šíří strach a existenční obavy vyvolávané Šilhánem a jeho fanatickými nohsledy Mičíkovou a Livorovou. Nikdo už nevěří nikomu, každý se bojí jakkoli projevit. Několik učitelek je rozhodnuto ze školy odejít a následovat tak angličtinářku, která se slovy "Tak si to tady se Šilhánem užijte!" odešla na začátku školního roku 2019/2020, když se dozvěděla, jak dopadlo výběrové řízení na pozici ředitele školy.

Hysterické reakce těch členů rady města, kteří ředitele podporují, jasně dokazují, že tito lidé jsou v koncích. Šilhán jde k zemi a oni s ním. A namísto toho, aby se vyjádřili k faktům, která jsme o nich a o Šilhánovi zveřejnili, navážejí se do každého, kdo si dovolí svých dětí se zastat a nedejbože přitom Šilhána oprávněně kritizuje. Situace je pro ně o to horší, že pro značnou část bakovského obyvatelstva se stali definitivně nevolitelnými.

Šimáně a spol. až donedávna důsledně těžili z toho, že bakovští občané prakticky neměli přístup k informacím o tom, co se ve škole odehrává a jak to "řeší" část rady města, školská rada a aktiv rodičů. Protože v Bakovsku se o těchto věcech nepíše.

Jenže od 9. července t.r. je díky existenci našeho webu všechno jinak a stav počítadla unikátních přístupů návštěvníků je pro bakovskou vrchnost zdrcující. Ostatně právě proto jsme to počítadlo na úvodní stránku dali.


Z článku Minulost ředitele školy vybíráme:

Skutečné důvody jeho odchodu z kosmonoské školy byly:
  • bossing, kdy systematicky šikanoval a psychicky terorizoval některé své podřízené;
  • stalking, při němž se projevoval opakovaným fyzickým sledováním osob, jejich aktivit a sbíráním informací o nich (pozn.: a za svého působení v Bakově v tom pokračuje - je zjištěno a lze prokázat, že se pokoušel informovat na některé "nepohodlné" rodiče dětí u jejich zaměstnavatelů); (e.č. 20-023)
  • šikana dětí.
V průběhu Šilhánovy kariéry na škole v Kosmonosech měl vícero těžkých konfliktů s rodiči šikanovaných dětí, několikrát byl od nich dokonce i fyzicky napaden. V jednom případě byl zbit manželem učitelky, kterou Šilhán sexuálně obtěžoval. (e.č. 20-031)

Až po jeho odvolání se ukázalo, že pokud by Město Kosmonosy nezačalo situaci urychleně řešit a ředitel nebyl odvolán, resp. nesložil funkci sám, odešlo by z kosmonoské základní školy 22 učitelů. Postavili se za něj pouze čtyři (!) učitelé.

Výše uvedené skutečnosti začaly vycházet najevo teprve po jeho odchodu z kosmonoské školy. Svěřovat se přicházeli rodiče dětí, ale i učitelé, kteří byli chováním ředitele poškozeni. Až do jeho rezignace se všichni tvářili, že je vše v pořádku a zřizovatele nikdo o ničem neinformoval, neboť se Šilhána všichni báli. (e.č. 20-024)

Žádné komentáře:

Okomentovat