22.8.20

Anna Brzybohatá: Plagův resort škrtl olympiády a soutěže pro školáky. Po kritice slibuje změny

Organizátoři vědomostních a dovednostních olympiád pro mládež vyzvali ministerstvo školství, aby přehodnotilo rozhodnutí nevyhlásit letos celostátní zápolení kvůli koronavirové situaci. Přišli by tím o veškerou možnost získat finanční podporu, se kterou se vyhlášení resortem pojí. Soutěže by přitom pořadatelé často dokázali uspořádat i na národní úrovni online.


Z článku na iDNES.cz vybíráme:

Online by se dala některá kola zvládnout jak podle organizátorů, tak podle ministerstva. Nevyhlašování celostátních kol bude ministerstvo ještě řešit. Zásadní je opět epidemiologická situace, nová jsou opatření ohledně nošení roušek. Ministerstvo školství chtělo cílit na akce s hodně lidmi.

„Nejde udělat pravidla v rámci jedné věty pro úplně všechny soutěže a skákat tak od první třídy k Oxfordu a z národních k mezinárodním. Řada elitních soutěží nemá ani úzký sociální kontakt, jsou tam i menší skupiny. Takže si chceme sezvat pořadatele i epidemiology, projednat to s nimi co lze a co nelze. Uděláme to brzy a rychle. Budeme se maximálně snažit, aby proběhlo všechno, co je reálné,“ řekl iDNES.cz náměstek ministra školství pro řízení sekce vzdělávání, sportu a mládeže Karel Kovář.

Během zavádění opatření se podle náměstka mohou objevit místa, která jsou matoucí. Stejně jako to bylo v pondělí s rouškami tak, že se zavádět nebudou, nakonec se zavedli a ještě se to zřejmě změní. Resort však situaci řeší.

„Víme, že to způsobilo zmatek, rozruch a je to od nás pro skupinu lidí nejasné, ale pokusíme se to co nejrychleji napravit, aby nedocházelo k nedorozuměním. Aby jak pořadatelé, tak i studenti, kteří s tím počítají do své další kariéry, měli jasno,“ dodal náměstek Karel Kovář.


Výňatek manuálu

Informační bod: Soutěže celostátního charakteru pro školní rok 2020/2021 nebudou MŠMT vyhlášeny.

Doporučující bod:

Doporučuje se pořadatelům soutěží a přehlídek posunout jejich konání až na jarní měsíce roku 2021 a přizpůsobit jejich organizaci aktuální epidemiologické situaci. Soutěže, které nevyžadují zvýšený sociální kontakt (korespondenční, on-line), mohou probíhat standardně.Žádné komentáře:

Okomentovat