14.8.20

Aneta Košíková: Výkladový slovník současných žáků pro učitele

Zdá se vám, že současné generaci deváťáků už vůbec nerozumíte a to doslova? Možná se nemýlíte – generace Z je velmi odlišná od těch, se kterými jste se v minulosti setkávali. Současní deváťáci žijí rychle, jsou celosvětově propojeni v každém aspektu života, přikládají velký význam vizuálnu a hodnotám, které jsou pro některé z nás nepochopitelné.

Z článku na webu Než zazvoní vybíráme:

Odlišný je i jazyk, který příslušníci generace Z používají. Již v minulých třiceti letech se do češtiny pomalu vkradlo mnoho neologismů především z angličtiny, ale až generace Z používání anglického jazyka v běžné mluvě dovedla na novou úroveň.

Je pro ně naprosto normální používat anglické zkratky, nahradit sem tam ve větě české slovo anglickým, ač to nemá z mluvnického hlediska žádný význam, nebo plynule v jedné větě přejít z češtiny do angličtiny.

Zlepšila se úroveň výuky angličtiny tak rapidně, aby mohli patnáctiletí v běžné mluvě přirozeně využívat cizí jazyk? Pravděpodobně ne. Důvodem je spíše propojenost generace Z – díky všudypřítomnému připojení k internetu jsou stále ve spojení s komunitou podobně naladěných lidí z celého světa, hrají hry, které jsou v angličtině, pouštějí si videa v angličtině, sledují na sociálních sítích zahraniční influencery a s angličtinou se tak setkávají na denním pořádku.

Část z ní pak používají automaticky i v češtině – ale pozor, neznamená to, že jejich znalost angličtiny se zlepšuje i ve škole. Se spisovným jazykem se na internetu nesetkávají, komunikují v akronymech a význam některých slov oproti slovníkovému výkladu také dost posouvají.

Ani angličtinář by jim občas neporozuměl. A právě proto jsme pro vás sestavili slovníček nejčastěji se vyskytujících slov a frází, které současní deváťáci používají. Podívejte se na náš slovníček a přibližte se svým žákům!(...)

Hype - navnadit, být nadšený z něčeho, co ale ve skutečnosti nemusí být moc dobré. Vyhajpovat pak znamená vzbudit okolo něčeho až moc velký rozruch.

Hypebeast - je označení pro člověka, který musí mít nejnovější věc na trhu, nebo nosí jen to, co je zrovna in; nejlépe to nejdražší, co se dá sehnat.

2 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Možná by stálo za to, zpracovat i pro žáky nejen devátých tříd výkladový slovník pojmů.
Namátkou... pořádek, čistota, ochota, slušnost, pracovitost, pečlivost, soustředění...

Vít Tomis řekl(a)...

Nejsou tato slova, či dokonce jejich realizace, už zakázaná?

Okomentovat