28.8.20

Adéla Skoupá: Pro úkoly do krabice před školou nebo pětiměsíční prázdniny. Koronavirus prohloubí nerovnosti ve vzdělávání

Tisíce dětí si v Česku během koronaviru udělaly pětiměsíční prázdniny. Přesné číslo by bylo podle odborníků vhodné zjistit. Experti varují, že dálková výuka prohloubila už tak dost velké nerovnosti ve školství, kterými Česko trpí. Problém má ale celosvětový rozměr, na což upozorňuje i OSN.

Z článku v DeníkN.cz vybíráme:

Do školních lavic se v září vrátí přes milion dětí a studentů. Mezi nimi i tisíce dívek a chlapců, kteří se během koronavirové výuky „ztratili“. Podle odhadů České školní inspekce se učitelé nebyli schopni na dálku spojit se zhruba deseti tisíci dětí, podobné odhady má i nezisková organizace Člověk v tísni. Sítem distanční výuky propadly do neznáma. Většina z nich žije v sociálně vyloučených lokalitách nebo na ubytovnách.

Co může tento výpadek ze vzdělávání způsobit? Podle odborníků další rozevření už tak dost velkých nůžek nerovnosti v českém školství. „Zřejmě se hlavně prohloubí dosavadní rozdíly mezi dětmi, které jsou dány prostředím, z nějž pocházejí,“ popisuje ve své univerzitní kanceláři filoložka Kateřina Šormová z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, která se věnuje především čtenářské gramotnosti a ve svých výzkumech zkoumala například rozdíly ve čtenářských dovednostech mezi dětmi z většinové populace a romskými dětmi z vyloučených lokalit.

Dětí, které neměly během nouzového stavu žádný nebo dostatečný přístup k počítači, přitom nebylo málo – podle výzkumu PAQ Research sociologa Dana Prokopa jde zhruba o osm procent školáků. „Myslím si, že to budou ty samé děti, které se méně zapojují i v běžné výuce, a koronakrize jen tyto nerovnosti odhalila,“ řekl před prázdninami Lidovým novinám sociolog, který často upozorňuje na to, že Česko patří mezi země, kde má na vzdělávací šance dětí velmi silný vliv sociální status a bohatství jejich rodičů.1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Koronavirus prohloubí nerovnosti ve vzdělávání

Ten koronavirus by se měl zakázat.
Otázka ale zní, komu to prohloubení nerovností vadí. Dětem? Jejich rodičům? Odborníkům na vzdělání? A komu vadí, nechť hledá nápravu. Může třeba napsat do televize nebo movitému podporovateli vzdělanosti. Kolik stížností na nerovnosti ve vzdělání už obdržela třeba školní inspekce?

se učitelé nebyli schopni na dálku spojit se zhruba deseti tisíci dětí

A nemělo tam místo 'schopni' být 'ochotni'?
To by totiž těm učitelským nemehlům bylo podobnější...

Okomentovat