8.7.20

Zuzana Hronová: Přicházejí silné ročníky, o střední školy bude boj. Stát nechává řešení na krajích

Už letos zaznamenaly střední školy oproti loňsku značný převis zájmu nad volnými místy. Přicházejí totiž silnější populační ročníky. A to ty nejpočetnější mají teprve přijít - například v roce 2007 se narodilo skokově o 9 tisíc dětí více a nestačily jim školky. Za dva roky půjde tato generace na přijímačky. Stát ale nechává případné navýšení kapacit na zřizovatelích škol, tedy hlavně na krajích.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Pakliže už letos zaznamenali uchazeči o středoškolské studium značný převis, další ročníky na tom mohou být ještě hůře. Ty nejsilnější totiž mají teprve přijít. Zatímco se ještě na přelomu tisíciletí rodilo kolem devadesáti tisíc dětí ročně, od roku 2004 začala čísla rychle stoupat. V roce 2005 překročila novorozeňata sto tisíc, následující rok už to bylo téměř 106 tisíc a v roce 2007 přišel další velký skok - více než 114 tisíc narozených. V roce 2008 se narodilo již přes 119 tisíc dětí, poté začala čísla lehce klesat.

Přijímací zkoušky na čtyřleté obory v letech 2022 a 2023 tak mohou být pořádně dramatické, zvláště pak na žádané školy, nejčastěji prestižní gymnázia a lycea. Pokud se tedy nenavýší kapacita škol.

Jak upozorňuje ministerstvo školství, navyšování či regulace kapacit škol je výlučně v gesci jejich zřizovatelů, jimiž jsou v případě veřejných středních škol kraje. Upozorňuje také, že v rejstříku škol a školských zařízení je podle dostupných dat dostatečná rezerva v kapacitách maturitních oborů, a to včetně gymnázií nebo lyceí.

Podle čísel ministerstva se naplněnost v rámci krajů pohybuje od 31 do 53 procent (u gymnázií a lyceí od 38 do 72 procent). "Samozřejmě se jedná o kapacity, které školy mohou, ale nemusí plně využívat, a tak na některých, zejména výběrových školách nebo v některých lokalitách může být vnímán převis poptávky nad nabídkou," vysvětluje mluvčí resortu Aneta Lednová.

10 komentářů:

Jiri Janecek řekl(a)...

By mne zajimalo, co by Hronova nebo Gargulak psali, kdyby v pripade prichodu slabych rocniku stat krajum narizoval, ktere skoly/obory tlumit.

Eva Adamová řekl(a)...

"Už letos zaznamenaly střední školy oproti loňsku značný převis zájmu nad volnými místy."

Převis zájmu? Hmmm, málem mi zasočilo, a proč tedy všechny SŠ kromě prestižnějších gymnázií a průmyslovek v krajských městech vypisují 2. kola přijímaček?

Radek Sárközi řekl(a)...

Rovnou tři experti z Eduinu? Tomu se říká názorově vyvážený článek...

Vít Tomis řekl(a)...

Pokud se tedy nenavýší kapacita škol.
V to pevně věřím!

Radek Sárközi řekl(a)...

Ta čísla z MŠMT jsou spíše kapacity školních budov, než skutečný počet volných míst...

Radek Sárközi řekl(a)...

Paní redaktorka čtenářům zatajila, že i zbylí dva ze tří citovaných odborníků jsou z Eduinu. Byl to záměr?

Nicka Pytlik řekl(a)...

o střední školy bude boj.

Jak o které...
Mnohá dítka po letech poflakování se na základní škole mají ukrutné nervíky, aby se dostala na střední školu, kdy by se dalo neméně úspěšně poflakovat i další nejméně čtyři roky, než se dostaví asi tak dvoutýdenní období ještě ukrutných nervů před maturitními zkouškami. Aby se pak mohli žáci dalších, co možná nejvíce let poflakovat po školách vysokých a mohli pak až do konce života vyprávět při každé vhodné příležitosti o tom, jak jim ty školy ale doopravdy vůbec nic prospěšného nedaly.
Někteří si tímto způsobem coby odborníci na vzdělání, konzultanti, auditoří, analytici, pseudopsycholozi a cenzorní redaktoři zaopatřují poměrně slušné živobytí.
Pytlici to šacují tak na pět až šest tisíc za každý chlístanec špíny na jejich bývalé učitele...

Radek Sárközi řekl(a)...

Letos bylo v 5. ročnících 116 000 žáků. Až tento populační ročník doputuje na SŠ, bude už pozdě začít tento problém řešit...

Eva Adamová řekl(a)...

Na středních školách bylo letos 167 000 míst pro nastupující populační ročník, z toho je 104 000 míst na maturitních oborech. Fakt nevím, co chcete řešit.

Radek Sárközi řekl(a)...

Letos bylo přes 83 000 deváťáků. Ten nárůst počtu žáků bude opravdu velký. Kdo je bude učit?

Okomentovat