7.7.20

Zdeněk Sotolář: Objektivní není totéž co stejný

Tak prý najednou hrozí jakési snížení kvality přijímaček a maturit. A přijímačkový pohovor prý by nebyl objektivní.

On by takový přijímačkový pohovor třeba zjistil, že uchazeč chodil do zdravotnického kroužku nebo se zapojil do projektu HOBIT. Ale co s takových uchazečem na zdravotnické škole, když se vybodoval na přísudku jmenném se sponou? Správného zdravotníka přece zajistí pouze jednotná zkouška z češtiny a matematiky. Ta pravá, ta objektivní, ta kvalitní.

Je opravdu objektivní totéž co stejný? Musí střední školy přijímat a maturovat podle jednotného mustru? Nebylo by daleko lepší udělat přijímačky a maturity tak, aby odpovídaly dané škole a danému oboru? Místo konfekce šít na míru? Co na tom, když si maturant ze zdrávky a maturant ze stavárny nepokecají o Máchovi stejně „kvalitně“ jako maturanti z gymplu?

Kvalitní přijímačky by měly být takové, aby se alespoň snažily získat uchazeče, který třeba o zvoleném oboru už něco ví, nebo ve zvoleném oboru už něco udělal, nebo má jinou motivaci, třeba rodinnou tradici. Není to objektivně měřitelné? Samozřejmě, že – není. Uchazeči nejsou úplně měřitelní. A jak takové přijímačky udělat? Především to ponechat školám. Věřit jim.

Ať si jednotlivé obory řeknou, jaké chtějí přijímat uchazeče a jaké chtějí vypouštět maturanty. „Schválené změny v maturitě jsou podle ní nesystémové a povedou k výraznému oslabení její hodnoty.“ Jaké hodnoty? Je stejnost zkoušek hodnota? Opravdová hodnota by měla vycházet ze smyslu. Přijímaček i maturit. Ale právě smysl ty stejné zkoušky příliš nemají.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

2 komentáře:

Josef Soukal řekl(a)...

Tolik nelogičnosti u autora, který jinak často osvědčil jasnost úsudku?
Objektivita se nijak nevylučuje se zjišťováním specifických předpokladů ke studiu daného boru (školy), jednotné ověřování standardu je jednotné právě proto, že jde o standard, který by měl být společný všem.
Státní maturita a jednotné přijímačkové testy by nikdy nemohly být realizovány, kdyby předchozí praxe nevykazovala značné problémy. A ústup od nich je postaven na premise věř a víra tvá tě uzdraví nebo spíše poručíme větru, dešti. Co se ale za tím skutečně skrývá, to ví jen ti, co ji razí.

Eva Adamová řekl(a)...

1. Na zdrávce se nikdo vybodovat nemůže, protože berou každého. V tomto státě je tolik míst na maturitních oborech, že vybodovat se už prakticky můžete jenom na prestižních gymnáziích.
2. Znovu a stále tady i s několika dalšími připomínáme, že střední školy mají k dispozici 40 % váhy. Tak kdo jim brání si pohovory dělat? Nikdo.

Okomentovat