14.7.20

Vážná situace v Česku: Dvouleté děti mohou zůstat na ocet, nebudou chůvy

Výzvy ke slaďování rodičovství a kariéry zůstanou jen řečmi, pokud nebude k dispozici dostatek předškolních zařízení. Novela zákona z roku 2016, podle něhož by mateřské školy musely od letošního září přijímat i dvouleté děti, tuto garanci zrušila. Školky totiž nebyly schopny zajistit dostatek prostorových ani personálních kapacit.

Z článku v Deník.cz vybíráme:

Potíž je v tom, že si mnozí ředitelé při letošních zápisech tento fakt neuvědomili a přijali i menší děti s tím, že peníze na chůvy automaticky zaplatí stát. Podle spolku Pedagogická komora si učitelky od původní vyhlášky slibovaly významnou pomoc. Pokud by se chůva věnovala nejmladším dětem, mohla by se učitelka více soustředit na vzdělávání předškoláků.(...)

„Zatímco v dětských skupinách jsou nyní tři dospělé osoby na třináct a více dětí, v mateřských školách je pouze jedna učitelka na 23 dětí, což je celostátní průměr. Často jich je 28,“ upozorňuje ředitelka MŠ v Hradci nad Moravicí Gabriela Lacková.

Ve skončeném školním roce bylo v MŠ necelých 45 tisíc dvouletých kluků a děvčat. Podle analýzy ministerstva práce a sociálních věcí by pro ně v MŠ, mikrojeslích a dětských skupinách bylo potřeba o 20 tisíc míst víc.


1 komentář:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Dvouleté děti mohou zůstat na ocet

No konečně!
Tomu se říká směřování ke svobodě na kvadrát.
Ještě docela nedávno si dětičky jen tak, mýrnyx týrnyx, na ocet zůstat nesměly!

Okomentovat