26.7.20

David Horák: Učitel dějepisu: Přál bych si, aby lidé nácky a komunisty vnímali jako odpornost bez rozdílu

Zajímavou a pro český politický diskurz příznačnou zkušenost udělal při svých odsudcích xenofobní sebranky „Ortel“ youtuber Quido M. C. Dotyčný politický satirik a hudební tvůrce Quido, vlastním jménem Marcel Šuslík a povoláním učitel češtiny a dějepisu, byl totiž opět jednou nucený vysvětlovat, že komunismus a nacismus si nemají co vyčítat, neboť, jak známo, jde o stejné zlo.
Z článku ve Forum24.cz vybíráme:

Šuslík úvodem zmíněnou xenofobní formaci kritizoval za to, že načasovala svou exhibici plánovanou na 8. 8., ausgerechnet na osmou minutu po osmé (neonacisté číslo 88 ve svém dorozumívání vyhrazují pro nacistický pozdrav). V reakci na to mu ovšem kdosi vyčetl, že kritizuje více krajní pravici než levici. Šuslík se odmítl zabývat v tu chvíli podružným dělením a šel k podstatě věci, když připomněl známou skutečnost, že komunismus a nacismus jsou „naprosto stejné svinstvo“.

13 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

jde o stejné zlo

Realizace představy komunismu je nebezpečnější, protože se prezentuje jako rozjásané štěstí lidstva. V tomto směru jsou si s reformami vzdělávání v mnohém podobny.

mirek vaněk řekl(a)...

Podobnost ne náhodná. Společný základ ve fanatismu.

"Budu bojovat za dobrou věc a položím za to i život."

Je -li někdo ochotem položit za věc svůj život nebude mít problém obětovat i život cizí. A k likvidacoí oponentů je už krůček.

Spousta neziskovek pomáhá. Spousta neziskovek bojuje za "dobrou" věc. Ve školství jsou vidět a jsou protežovány ty bojující.

P. Vršecký řekl(a)...

Realizace představy komunismu je nebezpečnější, protože se prezentuje jako rozjásané štěstí lidstva.

Ale v tomhle nacismus a fašismus nebyly jiné, byť pouze pro vybrané. Ale to vlastně komunismus taky. Běda "špatným" třídám! Takový současný děkan FF UK Pulman se hrdě ke svému marxistickému přesvědčení hlásí slovy, že je postmarxista. Kdyby řekl, že je postnacista nebo postfašista, určitě by se ve funkci už moc dlouho neohřál, ačkoliv jde o stejný hnůj. Dotyčný je skutečně zajímavá persona. Demokratické prvky stalinismu vidí třeba v tom, že dělníci mohli rozhodovat o smrti inženýrů, takže normální lidi o elitách. Jenom doufám, že tenhle pomatenec nebude nikdy mít žádnou skutečnou moc, protože to by mohl být skutečně fičák.

Nicka Pytlik řekl(a)...

v tomhle nacismus a fašismus nebyly jiné

V tomto směru nemají pytlici osobní zkušenost.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Běda "špatným" třídám!

To pytlíkům připomíná mnohá mediální horování odborníků na vzdělání, konzultantů, auditorů a analytiků v té dnešní překotně se měnící době plné konkurenceschopnostních výzev pro třetí tisíciletí a formativně sebereflexních zpětných vazeb.
Rozlézají se jako šváby po celé zemi. Dvacetiosmobřeznové průvody...

Unknown řekl(a)...

Nejen komunismus, fašismus, nacionální socialismus, ale trochu se v současnosti pozapomíná na radikální islamismus. Nejsem tak plně přesvědčený o koexistenci demokracie západního typu a radikálního islámu. Jen přemýšlím nad tím, kde to funguje.

Vít Tomis řekl(a)...

Společný základ ve fanatismu. Včetně ekoteroristů

Jana Karvaiová řekl(a)...

Jakýkoli extrémismus.
Pak je otázkou, kdy se začíná něco jako extrémismus počítat. podle mě je např. současné hnutí Black.. už za hranou je extrémistické. nebo přesně pojato - klekání, líbání, shazování soch, požadavky na zákazy... To už jsou přes čáru věci a měly by za extrémismus být považovány. Ekoterorismu, islámský radikalismus, komunismus, ....je toho hodně.

Nicka Pytlik řekl(a)...

kdy se začíná něco jako extrémismus počítat

Pomatenci se najdou v každé oblasti života společnosti. V každé!
O to se dá opřít a z toho se musí vycházet. Začíná to tam, kde je názor, postoj nebo jednání vnucováno ostatním jako jediné možné.
Pytlici zásadně trvají na tom, že extrémismus se musí, a pytlici zdůrazňují, že MUSÍ zakázat pod hrozbou postihů nejvyšších.
Což je ovšem jediná výjimka z předchozího odstavce...

Silvie A. řekl(a)...

extrémismus se musí, a pytlici zdůrazňují, že MUSÍ zakázat pod hrozbou postihů nejvyšších

Připomíná mi to tu pěknou scénku z filmu "Anna Proletářka". Anna se chystá vyjít do ulic po boku svých nových proletářských přátel a její bývalá zaměstnavatelka ji varuje "Budeme do vás střílet!"
"My do vás také!", odpoví odhodlaná Anna.

Většinou u Pytlíků nerozpoznám ironii. Tak za předpokladu, že to Pytlíci myslí (smrtelně, haha!) vážně, je to dobré nakročení k občanské válce. A to je správné, protože už se nakupilo tolik problémů, že to vyřeší JENOM občanská válka.

Vrtá mi ovšem hlavou, co že to Pytlíci svým bojem proti nám extrémistům chtějí ochránit. Asi tu demokracii, že?

Nicka Pytlik řekl(a)...

bojem proti nám extrémistům chtějí ochránit. Asi tu demokracii

Demokracie je výborná věc.
Umožňuje občanům, aby si zcela svobodně zvolili...
diktaturu!

A tak už ale doopravdy úplně nejvíc smrtelně vážně.
Proti zlu se dá účinně bojovat jen ještě větším zlem.
Stejně, jako proti blbosti.
Jinými slovy... blbec musí dostat přes držku!
Tak to platilo, co svět světem stojí, platí a platit bude na věčné časy...


Silvie A. řekl(a)...

Demokracie je výborná věc.

Demokracie je výborná věc pro správu obce asi tak do pěti tisíc obyvatel. Možná ještě tak deset tisíc (ale tam už to drhne). Nad tuto velikost je NEFUNKČNÍ.

Opět Pytlíkům nerozumím. Chtějí snad Pytlíci tvrdit, že extrémisté jsou blbci? Nebo snad jsou zlo?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Chtějí snad Pytlíci tvrdit, že extrémisté jsou blbci?
Nebo snad jsou zlo?


Ne.
Ano.

Okomentovat