30.7.20

Štefan Klíma: Už nechceme být nepřipravení, pane ministře!

Chtěl bych se v tomto krátkém zamyšlení věnovat tomu, co bych přivítal od MŠMT. Chtěl bych zmínit situace, pro které je potřeba připravit různé scénáře.


STAVME MOSTY, KTERÉ LIDI SPOJUJÍ A SBLIŽUJÍ...

Vážené kolegyně, vážení kolegové, slíbil jsem si, že prázdninové měsíce využiji k odpočinku, a to i směrem ke psaní. Nedaří se, nedaří. Ale to je jiná „poudačka“.

Od neděle se hemží sdělovací prostředky zprávami z MŠMT, že děti půjdou v září do školy standardně, bez změn v systému. Na to se těší žáci, učitelé a samozřejmě i rodiče. Všichni máme školu a její činnost rádi v jejím klasickém rozpoložení. Všichni si přejeme, abychom nemuseli dělat žádná radikální rozhodnutí.

Řekněme si však na rovinu, že je potřeba se dobře připravit na to, co nás čeká. Respektive na to, co může přijít. Vzpomeňme si na moudré rčení: „Těžko na cvičišti, lehko na bojišti“.

Chtěl bych se v tomto krátkém zamyšlení věnovat tomu, co bych přivítal od MŠMT. Chtěl bych zmínit situace, pro které je potřeba připravit různé scénáře.

Za prvé si musíme uvědomit, že scénáře budou různé pro mateřské školy, pro základní školy či pro školy střední. Také se nesmí zapomenout na školy speciální, domy dětí a mládeže a na další zařízení.

Ministerstvo zdravotnictví by nám mělo vyspecifikovat, jak se máme ve školách připravit, abychom zabránili nepříjemnostem, neboli jak eliminovat možnost nákazy. Osobně už mám v naší škole zavedený systém, že třídy se klasicky na každou hodinu nestěhují. Přecházejí pouze do odborných učeben. Bude potřeba minimalizovat pohyb žáků po školách. Ano, v některých školách je takovéto rozhodnutí složité, ale věřte, že stojí za to se jím zabývat. Samozřejmostí bude zvýšená hygiena, dezinfekce a rozhodně nám nikdo nemusí doporučovat, že máme větrat. Učitelský stav je moudrý a takovéto věci sám pořeší.

Dalšími body by se mělo zabývat MŠMT. Bylo by dobré, kdyby nám předem připravili lidé z MŠMT scénáře, co ve škole udělat, když.... Když onemocní jeden žák. Když bude nemocných žáků více. Když onemocní učitel, či více učitelů. Všichni určitě přivítáme, když budeme vědět, jaké kroky budou následovat. Není nic horšího, než rozhodovat nahodile a bez potřebných znalostí.

Je však potřeba myslet na celou řadu záležitostí ve školním roce. Jak řešit pobyt dětí v družinách, o tom se už pan ministr zmínil. Jak však řešit funkčnost domovů mládeže? Jak nastavit chod školních jídelen, abychom i tam minimalizovali možnost nákazy? Jak řešit různé kurzy – lyžařský, plavecký, pěvecké sbory, či školy v přírodě? Školám, ale i rodičům by pomohlo, kdyby věděli, co se stane s kurzem, když dojde k nákaze jednoho či více žáků. Kdo uhradí škody. To totiž není vůbec jednoduchá záležitost. Na ni se není možné ani připojistit.

Pro střední školy a žáky devátých tříd je klíčové, jakým systémem budou probíhat burzy středních škol. Aktuálně si vůbec neumím představit stávající systém. Naše škola už však má vloženo do pronájmu stánků na těchto akcích několik desítek tisíc korun. Chápou lidé z MŠMT, že pokud se tyto věci nebudou včas řešit, že hrozí další finanční krvácení škol?

Jako spádová škola pro podzimní maturity potřebujeme co nejdříve znát scénář, jak budou probíhat maturity v září, a nejen ony, ale i závěrečné zkoušky, pokud dojde k nakažení například učitelů ve spádové škole.

Je potřeba také rozhodnout, jak se bude ve školách postupovat, pokud bude nakaženo více učitelů, než-li je škola schopná vysuplovat. Bude možná distanční výuka, třeba v omezené míře? Jak budeme řešit praxe či odborný výcvik, když... ? Situací je prostě mnoho a bylo by dobré vědět předem, jak se bude postupovat. Nechci nějaké dogma příkazy. Ale myslím, že návody a scénáře potřeba prostě jsou.

Jejda, jejda, chtěl jsem být dnes o dost kratší, ale už jsem opět na konci stránky. Prosím tedy odpovědné osoby na MŠMT. Poraďte se, přizvěte lidi z terénu = ze škol, z různých typů škol. A rozhodněte. Navrhněte postupy a řešení, která budou moci ředitelé škol v případě nouze použít. Scénáře, které budou znát nejen zaměstnanci škol, ale i rodiče a žáci. Ti všichni potřebují být připravení.

A nyní už odpočívejte, užívejte léto, čerpejte energii, vitamín D, tekutiny, úsměvy a dobrou náladu. Pohodu v duši přeji úplně všem. Krásné dny

Převzato z blogu autora na iDNES.cz.

7 komentářů:

Ondřej Merta řekl(a)...

Vzpomínám, jak začalo rozvolňování a stejně jako při zahájení karantény jsme žádali z našeho střediska volného času ministerstvo o prováděcí pokyny. Úředník pokaždé s překvapením znovu a znovu zjišťoval, že pod ministerstvem nejsou jen MŠ, ZŠ, SŠ a VŠ, ale i další zařízení, jako například DDM, SVČ nebo lidové školy umění. V našem případě týden trvalo, než vypotili nějaký pokyn. Jak máme ministerstvo považovat za nadřízenou složku, když tak nějak nic neřídí a nic neví???

Ygrain řekl(a)...

Poraďte se, navrhněte, rozhodněte?! NE! Proč porady a návrhy neprobíhají už dávno, nemluvíc o rozhodnutích? Měsíc před začátkem školního roku není vůbec dlouhá doba na to, aby se ledasco připravilo.

Vrchnost si už ráčila povšimnout, že výuka v rouškách není dost dobře možná, obličejové štíty samotné jsou k ničemu... takže když si národ na jaře dokázal ušít roušky, budeme na podzim vyrábět masky s filtrem z PET lahví? Ze dne na den předělávat rozvrh na střídání po sudých a lichých týdnech? Požadovat po studentech výkon, aby nám pak zase řekli, že podklady pro hodnocení vlastně nemůžeme použít?

Skoro bych byla raději, aby vydávali blbá rozhodnutí, ale aspoň nějaká, než tohle plácání ve vzduchoprázdnu.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Všichni tady plácáte, ty lidi dřou jak koně - na ministerstvu. Vypadají podle toho jejich odměny, a ty určitě musí být zasloužené.

Unknown řekl(a)...

"dřou jak koně"

Nesmírně obdivuji tu jejich "tvůrčí práci". Vždyť je to zaměstnání snů. Ygrain tady píše o tom, že Plaga si nedokáže představit výuku v rouškách. Na jaře jsme roušky a respirátory měli na obličeji všichni. Fascinuje mě, když koronavirem onemocní někdo z vyšších sfér zákonodárné a výkonné moci. Do rána jsou všichni poslanci obaleni rouškami a respirátory od hlavy k patě. A v parlamentu nebo senátu je jich ani ne polovina s 10 metrovými rozestupy. "Kážou vodu, pijí víno".

Nicka Pytlik řekl(a)...

A kdo řekne rodičům, aby svým zdravotně neodpovědným chováním neohrožovali vlastní děti a tím zprostředkovaně i spokužáky svých dětí, jejich sourozence a rodiče, o učitelích ani nemluvě?

Unknown řekl(a)...

Neřekne jim to nikdo. Vše se hodí na ředitele škol (viz.jaro 2020). Asi to bude na konci září pěkný mazec. Počítá se, že nakažených bude okolo tisícovky denně. Už ani nepopírají, že to bude komunitní přenos. Stačí mrknout na Izrael, USA,... Koronavirus se začal šířit od školských zařízení. Velmi úsměvné je doporučení Plagy - hodně větrejte a používejte dezinfekci rukou. Opravdu, pandemický plán "par excellence ".

Knut Klapka řekl(a)...

Nikdo nic neřekne a nikdo nic neudělá. Ani to snad nikdo od nikoho nečeká. V tomto našem státečku se totiž nikdo o nic doopravdy nestará, tedy s výjimkou vlastní sesle a kapsy. Tady je přece Česko, tady se přece ve skutečnosti nikdy nic neděje.
Mazec to bude nepochybně veliký a bude to tvrdé probuzení, které může přinést i lecjaké změny. Ovšem cenu za neschopnost a lhostejnost zaplatíme asi značnou.

Okomentovat