21.7.20

Na Prahu vzdělávání - o Pražském inovačním institutu a mnohém dalším s Bobem Kartousem

Pražský radní pro školství Vít Šimral si povídal s Bobem Kartousem o novém Pražském inovačním institutu, který MHMP nedávno založil. Ten se bude starat o podporu školské soustavy a její rozvoj, o podporu podnikání a propojování potencionálních partnerů a v neposlední řadě o to aby Praha nezaostávala ve své snaze být zeleným a efektivně fungujícím městem.Podcast na Spotify.

Poznámka redakce: V 2:25 zmíněná Susanna Bäckman je umělý produkt EDUin, která jako bývalá ředitelka mateřské školy zcela určitě není respektovanou finskou odbornicí na vzdělávání, jak je prezentována.

21 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

A ať hlavně nezapomenou na počerpání fondíků!!!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Pytlici nejspíš nenajdou dostatek prostoru, aby si ten rozhovor poslechli.
Mohl by jim tedy někdo odolnější sdělit, kdo s kým vede to povídání?
To aby ti pytlici věděli, kdo se za koho schovává, a mohli si do budoucna udělat alespoň rámcovou představu, z jakého důvodu tak činí. Ani jeden z divadelníků by to nedělal jen tak.

P. Vršecký řekl(a)...

Rád bych pomohl, ale obávám se, že na to taky nemám pajšl. Každopádně z jiných zdrojů vím, že to bude placené z veřejných peněz, jak jinak a Bohumil, totiž pardon, Bob, tomu bude ředitelovat. Takže úspěch zaručen. Než progresivisti v příštích obecních volbách v Praze utrpí očekávaný debakl, je třeba vydojit, co to dá. Třeba v Brně a Matěji Hollanovi (I want more!) mají zářný příklad. Včetně toho debaklu, který nezadržitelně a zcela logicky následoval:-)

Eva Adamová řekl(a)...

"Prvním současným projektem, na kterém Pražský inovační institut pracuje, je Smart akcelerátor. Tento projekt se zabývá několika klíčovými aktivitami, jako jsou mentoring malých a středních podniků, kariérové poradenství na základních a středních školách, podpora inovačního prostředí v oblasti umělé inteligence a návratová stipendia pro mladé vědecké pracovníky.

Druhým projektem, který začne příští rok, je Implementace krajského akčního plánu vzdělávání, a i ten má řadu specifických aktivit, kterými jsou prolínání odborného a všeobecně-vzdělávacího vzdělávání, formálního a neformálního, teorie a praxe, kariérní rozvoj pro učitele, tandemové vyučování a mentoring a digitalizace pražského školství pro učitele i rodiče."

Takže jsem se nemýlila, nejde o nic jiného než o počerpání fondíků.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nejde o nic jiného než o počerpání fondíků

Jak jinak? O to jde především a vždy, přeceee!
To jsou ty akční plány na všech úrovních. Přednášky, školení, semináře, konference...
Důležitá je řádná mediální masáž, aby se navodilo povědomí, že kdo není náležitě akční, je zastaralá struktura a je nezbytné se s ním vypořádat tak nějak po bolševicku.
Není to tak dávno, co se kartousi lehce zaangažovali v pěti procentech pro vzdělání, aby pak vycouvali. Načeš pětipocentní vizionáři difundovali k Pirátům. A tam se evidentně daří. Lidí 'přes školy' odborně zdatných je je tam spíš poskrovnu. A tak v té malátnosti přilnuli k ostříleným odborníkům na vzdělání, konzultantům, auditorům a analytikům. Předvolební splývání Pirátů a Starostů je průvodním jevem. Stačí chvíli poslouchat třeba gazdíky.
A vše, co stojí za eduíny, je svorníkem budoucího vývoje.
Mediální prostor opanovali a začínají se podílet i na výběru ředitelů škol.
Rozvrat společnosti přes likvidaci použitelné vzdělanosti!
To je zřejmě. Není na tom celkem nic k nepochopení. Ještě se bude zírat na drát...

Eva Adamová řekl(a)...

"Rozvrat společnosti přes likvidaci použitelné vzdělanosti!"

A když se rozvrat nepodaří Gazdíkovi s Piráty, zapracují na něm lidovci se svým návrhem "že by školy měly mít tři možnosti − učit jako obvykle ve třídách, učit on-line na dálku nebo obě možnosti kombinovat."

Takže Vaše volání po zrušení povinné školní docházky bude Pytlíku možná konečně vyslyšeno.

Já jen, že v tom mám tak trošku zmatek, protože moje domněnka je taková, že způsob dobrovolné docházky či případně nedocházky by měli volit rodiče a nikoliv škola. Živě si totiž představuji situaci, kdy spádová škola oznámí rodičům, že od nového školního roku přechází kompletně na online výuku na dálku, což by jí zákon v případě schválení Miholova návrhu umožňoval.

Nicka Pytlik řekl(a)...

což by jí zákon v případě schválení Miholova návrhu umožňoval

No právě!
Povinně budou docházet jen právě předškolní děti do školy mateřské, protože co by tomu řekli v hágu, jakkoli se ta povinná socializace nejspíš vůbec nekontroluje.

Eva Adamová řekl(a)...

No ono je právě škoda, že z Miholova návrhu vypadly MŠ. Online výuka v MŠ to byl teprve geniální tah.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Ale kdepak, MČ v návrhu ministerstva jsou. Hurá.

Eva Adamová řekl(a)...

Tak návrh ministerstva a Miholův lidovecký návrh jsou dvě rozdílné věci.

Radek Sárközi řekl(a)...

Návrh poslance Miholy jen uvádí, že podrobnosti ohledně distanční výuky určí vyhláška. Její znění je plně v kompetenci MŠMT.

krtek řekl(a)...

Takže odborník na Média bude řídit inovační centrum, dobrý, no.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Hele, nevíte někdo, jak se dostat na web toho pražského inovačního institutu?
Pytlikům se nějak zašmodrchaly dráty, či co...

Eva Adamová řekl(a)...

"Návrh poslance Miholy jen uvádí, že podrobnosti ohledně distanční výuky určí vyhláška."

Nerozčilujte mne. Na webu KDU-ČSL je zveřejněno následující.

"Poslanci KDU-ČSL teď navrhují, aby se možnost učit na dálku pro základní školy stala od příštího roku součástí školského zákona. Zatím ji mají jen střední nebo vyšší odborné školy. Vláda s návrhem nesouhlasí, záležet tak bude na poslancích, zda návrh schválí.

Jeden z autorů návrhu, lidovecký místopředseda sněmovního výboru pro vzdělávání Jiří Mihola, vysvětluje, že by školy měly mít tři možnosti − učit jako obvykle ve třídách, učit on-line na dálku nebo obě možnosti kombinovat. Konkrétní pravidla pro distanční výuku by podle něj mělo stanovit ministerstvo školství. On-line výuka by tak v budoucnu měla být možná i v běžném režimu, nejen v krizové situaci."

Ty tři Miholovy možnosti to by byla fakt divočina. To, co navrhuje, se přece nedá zavést naprosto nepromyšleně ze dne na den na základě jednoho usmoleného návrhu člověka, který podle mne ani netuší, co vlastně navrhuje.

mirek vaněk řekl(a)...

Uvědomte si, jak online vzdělávání prospěje soukromým školám. Kolik ušetří na nájmech a provozu. Pak múžou všichni sedět u PC doma.
Vůbec bych se tomu nedivil, kdyby se toho chytil i nějaký ekonom státního školství a zase něco na školství ušetřil. No a rychlokvasné VŠ, prostě ráj pseudovzděláváni.

Musí to udělat rychle, než se zjistí, že online vzdělávání nemá takové výsledky, jak někteří vykřikují.

Radek Sárközi řekl(a)...

Střední školy mohou distanční a kombinované vzdělávání nabízet už dávno...

RP řekl(a)...

Už se těším na homeoffice rodičů prodavačů, poštovních doručovatelů a dalších, kteří budou i dohlížet na své děti - žáky online...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Musí to udělat rychle, než se zjistí, že online vzdělávání nemá takové výsledky

Spěchat ani moc nemusejí. Podstatné je mít průběžně dostatek záminek k čerpání fondíků. Přespříliš horečná práce vede k uřícení. Už prolnuli se státní správou i samosprávou ve školství a je třeba sklízet plody té svojí sadařiny. Pro vlastní spotřebu, samozřejmě.
A pokud se výsledky vzdělávání nedostaví, jako že ne, hodí se to standardně na učitele. Jak jinak... Jen považte, vždyť oni do těch rodin docházejí liknavě, a kdoví jestli vůbec!
Tak v Praze mají už inovační institut, i jeho ředitele, a teď už jen ty skruže!
A snad ještě tu webovou stránku. Pytlici ji nenašli. A pak to mají umět žáci...

Radek Sárközi řekl(a)...

Tisková zpráva...

https://www.praha.eu/jnp/cz/o_meste/magistrat/tiskovy_servis/tiskove_zpravy/prazsky_inovacni_institut_ma_noveho.xhtml

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je možné, aby pražský inovační institut neměl svoji webovou stránku?
Pro ty, kteří podléhají neodborně pojmovému mišmaši...
Je možné, aby pražský inovační institut neměl svoji internetovou stránku?

Radek Sárközi řekl(a)...

Webová stránka PII se zřejmě teprve inovuje... ;-)

Okomentovat