16.7.20

Michal Kaderka: Internet nemůže být tabu. Škola se po krizi musí změnit

Jsme v nepříjemném vakuu. Děti se odmítají učit kvůli nepřebernému množství informací dostupných online. Zároveň ale neumějí najít na internetu odpovědi na jednoduché otázky.

Z komentáře na Seznam Zprávy vybíráme:

Rozdíl mezi dětmi a dospělými je především ten, že ti starší začali technologie používat nejdříve pro práci. Naopak dnešní děti velmi často dostávají mobil poprvé do ruky ve chvíli, kdy dokážou samy sedět, což je zhruba ve třetí čtvrtině prvního roku života. Pro děti mají technologie hlavně zábavní funkci.

Postupně ale děti zjistí, že na internetu nejsou jen videa a hry, ale i moře informací. Proto se pak vzpírají učení a nechápou, proč by se měly učit cokoliv, co pohodlně najdou na síti. Významný americký psycholog Philip Zimbardo tuto situaci trefně popisuje jako okamžik, kdy se tradiční forma vzdělávání stává jen doplňkem používání technologií.

Bohužel české školy jdou příliš často opačným směrem. Fakticky se snaží připravovat děti na situaci, v níž nebudou mít internet na dosah. Přitom jedinou takovou situací je dnes v jejich životě jejich škola. Reálný svět už nikoli.3 komentáře:

Silvie A. řekl(a)...

tradiční forma vzdělávání stává jen doplňkem používání technologií

Připadá panu Kaderkovi bezpečné, aby kalkulačku používal bezmozek, který o správném výsledku prováděných kalkulací nemá nejmenší představu?

Odhaduji, že mým studentům - kteří smějí při písemkách používat libovolnou techniku - stačí hned ta první pětka, aby pochopili, že složité větné konstrukce za ně Google translator nevymyslí.

Radek Sárközi řekl(a)...

Nejprve pan Kaderka přestoupil z EDUinu do Učitelské platformy a nyní z časopisu E15 na web SeznamZprávy.cz.

Nicka Pytlik řekl(a)...


Plně naplňuje představy ministra školství o motýlovitosti zaměstnanců v dobách budoucích.

Okomentovat