15.7.20

Michaela Endrštová: Školky začínají propouštět chůvy pro dvouleté. Nemají na ně peníze

Nový školní rok začne už za měsíc a půl a školky pořád nevědí, kde vezmou peníze na péči o dvouleté děti. Do školek jich dnes dobrovolně chodí téměř 45 tisíc a s péčí o ně učitelkám pomáhají chůvy. Ty byly dosud placeny především z evropských dotací, ředitelky školek však počítaly s tím, že na ně od září dostanou peníze od státu.


Z článku v iHNed.cz vybíráme:

"Dvouleté děti přijímají, když na to mají podmínky, a někdy i nuceně. Tlačí je do toho zřizovatel, který chce, aby naplnily třídy," uvedl náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Ministr Plaga argumentuje tím, že by chůvy vyšly příliš draho − ročně by stály 1,3 miliardy. "Školky mohou čerpat prostředky na chůvy z evropských peněz, podporu pro dvouleté tedy mají," uvedl Plaga.

Jenže spousta ředitelek si o chůvu z evropských dotací podle Mottlové nezažádala. "Předpokládaly, že dostanou peníze na chůvy od státu, a evropské peníze využily na něco jiného," podotkla Mottlová.

Například ve školce v Hradci nad Moravicí dosud byly dvě chůvy, teď ale ředitelka Gabriela Lacková musela jednu propustit. "Počítala jsem s penězi od státu. Peníze EU sice mám schválené, vydají ale jen na jednu chůvu. Mohu tak přijmout pouze čtyři dvouleté děti," uvedla Lacková.(...)

Předseda spolku Pedagogická komora Radek Sárközi upozorňuje, že evropské dotace nelze čerpat na děti, kterým budou do konce roku tři roky. "Těch je téměř 25 tisíc. Kdyby šly peníze ze státního rozpočtu, bylo by možné chůvy zajistit i k těmto dětem," podotkl.

Senátor a člen vzdělávacího výboru Jiří Růžička (zvolený za TOP 09 a STAN) vidí pomoc v navyšování personálu. "Chůvy se týkají jen některých školek. Potřebujeme, aby se do nich dostaly další pracovní síly. Aby na jednu učitelku nepřipadalo téměř třicet dětí. Chceme slyšet od ministerstva školství, jak to bude řešit," sdělil HN Růžička.
3 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

"...ředitelky školek však počítaly s tím, že na ně od září dostanou peníze od státu."

Já fakt nevím, ale jestliže opravdu nebyly ředitelky školek včas oficiálně informovány o změně financování, tak je to odvolání ministra školství.

Jestliže informovány byly, a přesto nabraly více dvouletých dětí než jsou učitelky bez chův v jejich školce schopny zvládnout, tak je to zase na jejich vyhazov.

Kdosi tady prostě nemá na svém místě co pohledávat.

Nicka Pytlik řekl(a)...

nabraly více dvouletých dětí než jsou učitelky bez chův v jejich školce schopny zvládnout

Chůvy? Kdo to má být?
V pytlikovic okolí ve třídě 24 dětiček, z toho sedm dvouletých batolat, a z nich dvě dvouletá čerstvě. Bez chůvy od začátku!!! Není koho propouštět, takže pohoda...

Eva Adamová řekl(a)...

Jj, a taky pamatuji dobu, kdy se hlavně na vesnických školkách braly dvouleté děti s nadšením, i kdyby jich měla být půlka třídy, protože, co dítě to peníze, a bez peněz do hospody nelez aneb školka by byla zavřená a učitelky by byly bez práce.

Okomentovat