25.7.20

Jiří Mach: Školy se otevřou 1. září. Výuka na dálku nehrozí

Zatím žádný politik nezpochybnil návrat žáků do škol v úterý 1. září. Nenaznačuje to ani vývoj nákazy, koronavirus zkrátka neřádí plošně. Ministerstvo školství a některé kraje však chtějí v příštích týdnech připravit pravidla pro případnou reakci při zhoršení situace.

Z článku na Novinky.cz vybíráme:

Novela zavádí školám povinnost organizovat distanční výuku v případě epidemie či živelní pohromy, a to i s přihlédnutím na individuální podmínky žáků a studentů. Na druhou stranu klade povinnost také na žáka se distanční výuky účastnit. Odhaduje se, že na jaře se asi desetina žáků výuky na dálku nezúčastnila.

Bylo tomu tak v závislosti na vybavení rodin a škol počítači. Nyní by měly tyto prostředky do škol v hojnějším počtu dorazit.

„Musíme posílit digitalizaci. Ideálně na základních a středních školách. Takže to můžeme hned využít na nákup tabletů,“ řekl Právu Babiš v souvislosti s miliardami, které předpokládá vynaložit Evropská unie a členské státy v důsledku pandemie.

Dosud se v zákoně o povinné docházce s distanční výukou nepočítalo a na jaře při plošném zavření škol probíhala dobrovolně. Ministerstvo pouze vydalo doporučení, jak mají školy při hodnocení postupovat, aby se zaměřily spíš na snahu než na úroveň výsledků.

V novém školním roce už to bude jinak. „Přijetí novely školského zákona, která počítá s povinností žáků se distančním způsobem vzdělávat, předpokládá i hodnocení žáků,“ napsal Právu ředitel odboru komunikace ministerstva školství Ondřej Macura. A pokud se žák bez řádné omluvy do výuky nezapojí, bude moci škola vyvozovat postihy.


9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Přijetí novely školského zákona... předpokládá i hodnocení žáků

Ta předprázdninová vytřeštěně sralbotkovská změna pravidel nadělala pěknou paseku.
Jedinečná příležitost zrušit jakoukoli klasifikaci a povinnou školní docházku byla nezodpovědně promarněna!

pokud se žák bez řádné omluvy do výuky nezapojí, bude moci škola vyvozovat postihy.

Postihy? A jaké?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jo, a prvního záři se do škol nenastoupí.
A jestli, pak nejvýše na čtrnáct dní.

Unknown řekl(a)...

Jde evidentně pouze o zbožné přáni. Všichni si přejeme to 1. září 2020, ale koronavirus neposlouchá nikoho, ani toho pána, který chtěl koronavirus léčit dezinfekcí nitrožilně.

Jana Karvaiová řekl(a)...

"Jiří Mach: Školy se otevřou 1. září. Výuka na dálku nehrozí"

A to zjistil z křišťálové koule nebo z kávové sedliny?

Nicka Pytlik řekl(a)...


Musí nějak uklidnit rodiče přecééé, aby se nezbláznili už teď.

Vít Tomis řekl(a)...

Koronavirus není to, co rozhoduje o tom, co nastane. Politické body jsou silnější...

Unknown řekl(a)...

Vít Tomis

A právě na ty "politické body" ten pán z USA, který chtěl léčit koronavirus nitrožilně dezinfekcí dojel. Je důležité najít mantinely tak, aby fungovala ekonomika a přitom nebyly nakaženy desetitisíce.

Zdeněk NUTZ řekl(a)...

Souběžná prezenční a distanční výuka bez prostředků na mzdy nepujde.
Tak jsme se dočkali "Souboru opatření" jak rozposunovat učivo na začátku nového školního roku, nyní jsme tu měli vystoupení páně Plagy na téma věštění z křišťálové koule, ale tak nějak mě unikají základní a podle mě hodně důležité věci:
Nikdo po nich nechce, aby věštili. Ale připravit se snad můžou. Vytvořit systém pomoci žákům ze sociálně slabýchch rodin zápujčkou notebooku a připojení k internetu, vybavit učitele například tabletem s dotykovým perem a tak dále. Ale ted, ne až v září!
A do zákona to dát jednou větou, že základky mohou učit distančně. Aby zase nějací "Tátové parťáci" nevřískali jako opice!!!!
A hlavně rozlousknout ten oříšek, kterého se hlavně bojí, aby snad nemuseli něco školám na distanci připlatit.
Ano, vrátíme se do škol, ale budou děti v karanténě a bude jich dost, budou děti, které prostě "přijdou do styku" a nebudou mít potvrzenou bezinfekčnost a budou děti s příznaky, děti z rodin, kde žije nemocný člověk s jinou chorobou a podobě.
A tyto děti by měli mít možnost se vzdělávat distančně. Jenže kdo a za jaké peníze je bude vzdělávat? Učitelé po fajrumtě a zadarmo? Jako v květnu a v červnu???
A tohle chceme slyšet od ministerstva a ne ty plky co bude a nebude.....

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jediné smysluplné řešení je především zrušení povinné školní docházky.
A jakékoli klasifikace výsledků práce žáka.
Kdo se jen poflakuje, bude se poflakovat, dokud se bude moci přiživovat.
S tím nenadělá nikdo nic. Dokonce ani odborníci na vzdělání, konzultanti, auditoří a analytici především pak v té dnešní překotně zavirované době.
Co nevidět začnou padat ceny nemovitostí. A pak to teprvá bude mazec...

Okomentovat