7.7.20

Hana Filipová: Martin Roman: Maturita dnes nemá žádnou hodnotu

Všechny školy v Česku zavřela vláda v rámci opatření proti šíření koronaviru zhruba v půlce března a děti ze dne na den zůstaly doma. V mnoha případech museli učitele začít suplovat rodiče a školy se snažily o distanční vzdělávání on-line. „Krize ukázala obrovské rozdíly mezi školami, ale hlavně mezi jednotlivými učiteli,“ říká Martin Roman, předseda správní rady soukromé základní školy a gymnázia PORG či autor projektu Čtení pomáhá.


Z rozhovoru v E15.cz vybíráme:

Co vypověděla pandemie koronaviru o českém školství?
Především to, že v něm existují obrovské rozdíly. Každá škola se k výuce postavila jinak a děti dostávaly velmi odlišnou podporu. Byly školy, které vše „odbyly“ tím, že jednou za měsíc či týden poslaly úkoly a nechaly vzdělávání na rodičích. Pak byly školy, které se snažily zajistit téměř plnohodnotnou výuku on-line. Krize ukázala především velké rozdíly možná ani ne tak mezi školami, jako mezi jednotlivými učiteli.

Je to dané i věkovým průměrem českého učitelského stavu? Pro některé učitele muselo být asi hodně složité přejít na on-line?
Je přirozenou lidskou vlastností bránit se novým, neznámým věcem. Ale je na jednotlivých školách, aby poskytly učitelům podporu a naučily je programy pro on-line výuku používat. Není to nic těžkého. Bylo to pouze o tom, aby škola zorganizovala během prvního týdne po uzavření workshop, kde by všem učitelům ukázala, jak s programy pracovat, a nechala je si on-line výuku vyzkoušet. Sami víme, že co si nevyzkoušíme, to neumíme. Zároveň myslím, že technická (ne)zkušenost by neměla být limitem pro poskytování výuky na dálku.

5 komentářů:

Vít Tomis řekl(a)...

Především to, že v něm existují obrovské rozdíly.
Jako všude - v nemocnicích, na soudech, v obchodech, v dopravě... Akorát že školství každý rozumí a radí.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Krize ukázala především velké rozdíly možná ani ne tak mezi školami, jako mezi jednotlivými učiteli. "

Jeste, ze neexistuji zadne rozdily mezi rodinami nebo mezi detmi...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Krize ukázala obrovské rozdíly... hlavně mezi jednotlivými učiteli

Možná by těmhletěm uvaděčům do světa odborničení mohl někdo alespoň naznačit, že nějaké rozdíly existují i mezi až tak jednolitými skupinami, jako jsou pitomci a trdla.
Až bude dávat rady na nějaké radě, ať se kolem sebe porozhlédne...

Eva Adamová řekl(a)...

"Ale je na jednotlivých školách, aby poskytly učitelům podporu a naučily je programy pro on-line výuku používat. Není to nic těžkého. Bylo to pouze o tom, aby škola zorganizovala během prvního týdne po uzavření workshop, kde by všem učitelům ukázala, jak s programy pracovat, a nechala je si on-line výuku vyzkoušet."

Strašně se mi líbí vyjádření, že by škola učitelům ukázala na workshopu ...
Škola? Tak on se na té škole napřed musí najít někdo, kdo se to sám naučí. No a protože na velké části škol neměl s on-line výukou nikdo zkušenosti, tak kdo? A i když se ten někdo našel, tak ano, po dobře udělaném workshopu, který se však určitě nedá zorganizovat během prvního týdne po zavření škol, se možná dá on-line výuka zvládnout technicky, ale metodicky už to zas až taková sranda není. A podle toho to také samozřejmě vypadalo, z dětí a rodičů udělali na některých školách pokusné králíky, na kterých zkoušeli postupně několik systémů, či dokonce každý učitel zkoušel systém jiný. Rodiče, kteří mají více dětí a to ještě na různých školách kroutili nad některými hyperaktivními řediteli a učiteli hlavou. A já myslím, že zcela oprávněně.

mirek vaněk řekl(a)...

Nejhorší jsou takoví, kteří vůbec netuší o co po online vzdělávání šlo. Možná na PORGu řešili problém různé úrovně učitelů, ale normální školy měly úplně jiné problémy.

Okomentovat