2.7.20

A2LARM: Učitelů a učitelek je čím dál méně, vzdělávacímu systému hrozí kolaps

Ředitelé škol mají čím dál větší problém sehnat pedagogy. Na vině je nedostatek absolventů pedagogických fakult a podfinancované školství.

Z článku BJA v A2LARM.cz vybíráme:

„Na příští školní rok jsme museli doplnit čtyři učitele na první stupeň, celkem jich tam máme 15, takže více než čtvrtinu,“ říká ředitelka ZŠ a MŠ Náměstí Svobody na Praze 6 Michaela Rybářová s tím, že jednoho i na konci června stále hledá. „Letos je to ještě o něco horší než v předešlých letech, kdy jsme jich museli shánět trochu méně. Od kolegů ředitelů vím, že na Praze 6 nemůže nějakého učitele sehnat tak polovina škol,“ popisuje ředitelka. Kromě učitelů prvního stupně ředitelé postrádají hlavně učitele matematiky a fyziky pro starší žáky.

„Mám tady všechny učitele starší, za pár let školství zkolabuje,“ varuje Jiří Doutnáč, ředitel základní školy v Měcholupech, který shání čtyři pedagogy na místo těch, kteří jdou do důchodu. Učitele hledají i v dalších městech, jak popisuje ředitel základní školy v Berouně Pavel Herold. „Nového učitele na příští rok jsem hledal od loňského září, od ledna pak velmi intenzivně,“ říká Herold. „Mohu říci, že téměř každý rok sháním pedagogy, kteří to po roce vzdají, jiní odejdou do místa svého bydliště, nechtějí dojíždět,“ dodává. „Letos jsem začala už v dubnu a k dnešnímu dni mám dva učitele nekvalifikované a kvalifikovanou důchodkyni,“ uvedla ředitelka školy v Dolním Žandově na Karlovarsku Ivana Weinzettlová.

„Učitelů je opravdu nedostatek a zákony nám navíc svazují ruce,“ popisuje z opačného konce republiky ředitel ZŠ Gellnerka Brno Radek Musil. Vadí mu, že už nemůže zaměstnat studenty pedagogiky a také to, že je problém zaměstnávat lidi bez pedagogického vzdělání. „Když přijde inspekce, napíšou vám pak do zprávy, že výuka probíhá nekvalifikovaně,“ dodává.

6 komentářů:

Antonín Jančařík řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Antonín Jančařík řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Antonín Jančařík řekl(a)...

Pedagogické fakulty upozorňují na problém s nedostatkem kvalifikovaných učitelů 1. stupně dlouhodobě (tedy minimálně 6-8 let). Problémem jsou “kvóty” které neumožňují přijmout do studia více uchazečů. Reálný propad mezi potřebou praxe a počty absolventů je cca 500 učitelů za rok. V letošním roce pedagogické fakulty přijaly několik set studentů nad limity, tedy bez toho, že by je měly financované. Ale i kdyby všichni studenti zdárně ukončili svá studia a nastoupili do škol, nebude to stačit ani na prostou generační obměnu. A podobné gesto si již asi z ekonomických důvodů nebudou moci fakulty v budoucnu dovolit, zadarmo pracovat nelze.

Unknown řekl(a)...

Antonín Jančařík
Má to i druhou stránku. Mnozí do školství nenastoupí a když nastoupí, tak školství záhy opouštějí. Je to někdy na pováženou, když vám docela talentovaný kantor mizí za výdělkem mimo území ČR. Netýká se to jen učitelů, ale téměř všech profesí.

Antonín Jančařík řekl(a)...

Ano, ale i to jde samozřejmě zohlednit v odhadu toho, kolik nových absolventů ročně potřebujeme. Proč není umožněno pedagogickým fakultám tolik studentů připravit?

Unknown řekl(a)...

Antonín Jančařík

Souhlasím s Vámi, je to velká chyba.

Okomentovat