28.6.20

Zuzana Zavadilová: Na 22 míst je 600 uchazečů. Rodiče řeší, kam s dětmi, kterým nevyšly přijímačky

Stovky rodičů v Praze, ale nejen v hlavním městě, řeší v těchto dnech, na jakou školu dát své děti. Zájem o střední školy s maturitou byl velký a řada z dětí se nikam nedostala. „Převis uchazečů je obrovský, zejména v hlavním městě na čtyřletém studiu,“ uvedla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Scheibalová. Situace je podle ní způsobená tím, že je v letošním ročníku víc dětí.

Z článku v Aktuálně.cz vybíráme:

Neustále zvonící telefon a plná e-mailová schránka. To je dnešní realita ředitelky Obchodní akademie Bubeneč Radky Novákové. Ozývají se jí rodiče dětí, které neuspěly u přijímacích zkoušek. Buď chtějí podat žádost o nové rozhodnutí, nebo se přihlásit do druhého kola. Do tříd ekonomického lycea se tak na dvaadvacet volných míst v tuto chvíli hlásí přes 600 zájemců.

"Rodiče jsou zoufalí. Problém je, že normálně je tato situace v dubnu a začátkem května. Děti se pak za dva měsíce rozprostřou do středních škol a urovná se to," vysvětluje ředitelka Radka Nováková. "Letos se však vše kvůli koronavirové krizi řeší až na konci školního roku a situace je pro rodiče i děti strašlivá," dodává.

Rodiče chtějí vědět, jak dále postupovat či proč nemůže být jejich dítě, i přestože získalo vysoký počet bodů, přijato na jinou střední školu. Ředitelé škol se shodují v tom, že rozdíly mezi uchazeči jsou minimální. Každý bod i půlbod tak pak hraje roli.


3 komentáře:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Co by rodiče řešili? Odborníci na vzdělání, konzultanti, auditoří a analytici už leta tvrdí, že kdo neuspěje u přijímaček, skončí nadosmrtě na pracovním úřadu.
Tak ono až letos vyšlo najevo, kolik že moc dětí se před patnácti lety narodilo.
Nemělo by se s tím osekáváním středních škol přece jen ještě chvíli posečkat?

Eva Adamová řekl(a)...

„Převis uchazečů je obrovský, zejména v hlavním městě na čtyřletém studiu,“ uvedla předsedkyně Asociace ředitelů gymnázií Renata Scheibalová.

Prosím vás, hlavně si ten článek pořádně všichni přečtěte a neblbněte. Na středních školách je na maturitních oborech samozřejmě míst habaděj, a to i v té stověžaté matičče Praze. V článku je řeč o síle ročníku 94 000. Ještě před 12 lety nastupoval na sš ročník o síle 120 000. Problém není v tom, že by se bůhvíjak osekal počet míst na maturitních oborech, ale v tom, že na maturitní obor se dnes hlásí téměř každý a v Praze doslova každý. Třeba na uváděné Obchodní akademii v Bubenči nenaplnili v 1. kole obor Ekonomické lyceum, i když poslední přijatý uchazeč zvládl matematiku na 6 bodů. A tak vypsali 2. kolo, podobně jako desítky dalších škol v Praze.

Celé to hořekování v článku je o tom, že za normálních okolností se situace se zápisovými lístky a 2., 3., 4. atd. koly přijímacího řízení utřepává od poloviny dubna, v současné situaci je na ty škatule škatule hejbejte se o dva měsíce méně.

Ale nebojte se, až se s těmi uchazeči pořádně zatřepe, oni do nějakého toho místečka na maturitním oboru zapadnou.

Ta pravá legrace nastane až za nějakých pět let, až bude nastupovat ročník opět o síle 120 000 a žáci, kteří přijímačky nezvládnou alespoň na 30 % se skutečně na maturitní obory nedostanou, což se před patnácti lety bralo jako normální. Ale uvidíte, kolik bude kolem toho řevu za pět let, až se ti pětibodoví miláčci na maturitní obor nedostanou a bude jim bráněno v "rovném přístupu ke vzdělávání."

krtek řekl(a)...

Naprostý souhlas s předchozím příspěvkem - problém je, že na gymnázia se hlásilo více lidí, než kolik bylo míst, a teď hledají nějaké jiné řešení. My jsme (jiná obchodní akademie) "utrpěli odnesením málo zápisových lístků a více nepřinesením" ze strany přijatých, ale protože se hlásilo více uchazečů, přijímáme na nové žádosti i ty žáky s osmi, šesti body z matematiky. A OA Bubeneč "zavalily" žádosti těch prvních nepřijatých na žádné gymnázium. Mírně na vině je správní řád, který nutí školy vypořádávat odvolání nepřijatých.
Systém přijímacího řízení spojený se správním řádem je příkladem papírování ve školství, které MŠMT nijak moc neřeší a nezjednodušuje.

Okomentovat