28.6.20

Události, komentáře ČT24: Děti se ve školách často učí příliš, míní expert. Omezení gymnázií podle něj pomůže zmenšit nerovnosti

Zlepšení kvality výuky na druhém stupni základních škol nebo budoucí možné omezení kapacity víceletých gymnázií – i s tím počítá nová strategie vzdělávání do roku 2030. Autor této strategie, Arnošt Veselý, vedoucí Centra pro sociální a ekonomické strategie FSV Univerzity Karlovy, byl hostem pořadu Události, komentáře. Podle něj je potřeba redukovat množství učiva na školách, a to až na polovinu.Video na webu České televize.

Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

Ten objem učiva na základních i středních školách je opravdu vysoký a je potřeba větších než pouze kosmetických změn,“ uvedl Veselý. „Musíme podrobit revizi především školní vzdělávací programy,“ dodal.

Zmenšení objemu učiva podle Veselého neznamená, že by se toho žáci a studenti naučili méně: „To, že se snažíme žákům a studentům předat velké penzum informací a poznatků, neznamená, že oni je vstřebají. My víme z různých poznatků a z různých výzkumů, že samotný počet informací neznamená, že je jsou schopni aplikovat na reálné problémy, takže to je naším záměrem – aby žáci skutečně měli prostor procvičit si ty poznatky třeba během výuky. A také, aby měli prostor pro jistou individualizaci výuky.“

Veselý také uvedl, že by školy měly mít velkou míru autonomie, nejednalo by se tak o radikální změnu pro všechny typy škol. „Já si myslím, že jde o to, aby to bylo přijato zespoda. Myslím, že v první řadě to musí vstřebat učitelé, veřejnost, rodiče a žáci. A takové nějaké vynucené změny shora, to se nám příliš neosvědčilo,“ vysvětlil.


7 komentářů:

Silvie A. řekl(a)...

Arnošt Veselý? To je ten kecálek a geniální stratég, co onehdy přišel s plánem redukovat učivo na 50 procent, a když mu vysvětlili (namalovali mu obrázek?) nesmyslnost takové redukce, obrátil a tvrdil, že to byla jenom provokace?

Tak jak rychle obrátí tentokrát?

Eva Adamová řekl(a)...

Už jsem to jednou psala, přejmenujme všechny základky na gymnázia a bude vymalováno.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak 'větší spravedlnost systému'... to pytlici podporují do roztrhání těla!
Je spravedlivé, aby klid a pořádek ve škole narušoval kdejaký nevychovaný a tedy nezvladatelný spratek, s kterým si nikdo neví rady? Co? Je to spravedlivé? Vy všichni bojovníci za oprávněné vzdělávací potřeby dětí a jejich právo na bezpečí? CO??????
Tyhleti experti... aspoň by jim mohl někdo z teleize říct, že takhle stojí strejci, když jdou v hospodě vrátit na pisoár těch dvanáct piv. Prý spravedlnost...

mirek vaněk řekl(a)...

No nevím kolik těch hloupostí v titulku opravdu řekl a nemám chuť to zjišťovat. Čas se dá trávit příjemnějšími činnostmi, třeba prací.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Kdo bude mít jenom trošku možnost, nechá si svoje děti někým dovzdělat, a nebo si je dovzdělá sám. Na vysokých školách to bude ale mazec. Buď to budou rubat, a nebo spíš rezignují na úroveň s tím, že praxe si nějak poradí.
A tak pytlici jen připodotknou, že ustavičně meloucí huba nic smysluplného nevymyslí, nic fukčního nevyrobí a především nikoho nevyléčí a nedovzdělá...
Feřtecké kartousiánství zavládne vůkol a garguláčtí kmenti šoupnou svoje dítka do ciziny.

Unknown řekl(a)...

Přátelé jestli toto je jeden z hlavních mozků nové strategie.. Já tam zaregistroval akorát hubu meloucí fráze bez "ladu a skladu".. Chtělo by se až křičet o pomoc. Úplně stejně mele pantem ministr.

Zuzka Růžičková řekl(a)...

Jedno ale na pánovi je pozitivní. Má hezké příjmení:-))

Okomentovat