28.6.20

Události ČT: V Česku chybí šest tisíc učitelů a může být hůř. Novela má do škol dostat odborníky

Školní rok končí, právě nyní ale ředitelé nejvíc shání učitele. Chybí jich tisíce a situace se podle prognóz bude zhoršovat. Inspekce navíc zatím neví, kolik kantorů kvůli koronavirové krizi odejde do penze dříve, než zamýšleli. Pomoci má novela zákona, která chce usnadnit zaměstnávání nepedagogických vysokoškoláků.Video na webu České televize.

Z doprovodného článku na webu České televize vybíráme:

Dlouhodobě se s nedostatkem učitelů potýká například základní škola ve Slaném. Ředitelka Věra Bělochová aktuálně poptává jazykáře a učitele hudební výchovy. „V současné době sháním tři učitele. Něco už mám rozjednáno. Když mi to nevyjde, tak čtyři,“ líčí ředitelka školy.

Nedostatek učitelů řeší různě. Třeba Veronika Pastýříková zatím pedagogickou fakultu nedostudovala, jako problém to ale v praxi nevidí. „Studuji poslední ročník vysoké školy, ale nepociťuji to,“ popisuje. Její kolega Tomáš Caska působí na druhém stupni, učitelství ale nikdy nestudoval – absolvoval zemědělskou univerzitu. Přesto se rozhodl nastoupit a vzdělání si doplnit později.(...)

S novelou ale nesouhlasí školské odbory. Podle nich je na základních školách pedagog potřeba. Odborníci – kupříkladu fyzici – by měli učit až na školách středních. „Podle nás se mělo ministerstvo zaměřit jiným směrem. Podporou pedagogických fakult, podporou studentů pedagogiky ve větší míře učit,“ konstatuje předseda Českomoravského odborového svazu pracovníků školství František Dobšík.


4 komentáře:

Unknown řekl(a)...

Už vidím jak se VŠ vzdělaní odborníci z praxe ženou za učitelskou katedru na ZŠ a jdou tam budovat kariéru.

Silvie A. řekl(a)...

A celý ten personální zázrak má proběhnout bez radikálního (ale RADIKÁLNÍHO!) zvýšení učitelských platů, že?
Současná školská vrchnost jsou buď blbečkové, kteří si nevidí na špičku nosu, nebo rafinovaní škůdci, jejichž záměr zničit české školství se jim solidně daří uskutečňovat.

Eva Adamová řekl(a)...

Novela neumožňuje nic, co by v minulosti nebylo možné. Žádný zázrak se tedy rozhodně konat nebude.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V Česku chybí šest tisíc učitelů... Novela má do škol dostat odborníky

V eduinu tolik kovaných odborníků nejspíš není.
Feřtci provozují to svoje konzultantsví, kartousi se dali na auditoření, garguláci analyzují, v čem spočívá rozdíl mezi průměrem a mediánem, hřebečtí ladí nadační programy a bývalí středoškolsky unijní předsedové mají zcela jiné zájmy.

Okomentovat