27.6.20

Tomáš Feřtek: Přijímačky pro odstřelovače

Způsob, jakým přijímáme žáky na střední školy, se míjí s reálnou schopností rozeznat jejich talenty a zájmy: „… a byly tam takový přísný paní učitelky a učitelé… a u tý matiky jsme si to měli vypočítat na papír a až pak jsme si to směli napsat do toho testu… byl tam kluk, kterej se přihlásil, že už to má spočítaný a jestli si to to teda už může přepsat… a ta učitelka mu řekla: no to, chlapče, už těžko stihneš… a jemu se spustila krev z nosu.“


Z článku v RESPEKT.cz vybíráme:

Poněkud srdceryvná, leč reálná historka z přijímaček na jedno pražské víceleté gymnázium. Jak dopadl chlapeček, nevím, holčička, která to vyprávěla, se nedostala. Takže rodiče pravděpodobně, jako tisíce až desetitisíce dalších, řeší, co udělali špatně. Je jejich dítě hloupé? Líné? Zklamalo je? Něco zanedbala škola? Nebo oni málo tlačili, připravovali a drilovali? Rodičovské zděšení nad tím, že jejich dítě zůstane „s těmi hloupými na základce“, se obvykle nepodaří rozptýlit poznámkou, že zvláště ve velkých městech je mnohem častější se na víceletý gympl nedostat než dostat, takže to s těmi hloupými nebude tak horké.

V určité společenské vrstvě se stalo faktickou povinností poslat dítě na víceleté gymnázium, nebo se o to alespoň pokusit, protože jinak to vypadá, že nemáte vy ani ono dítě dostatek ambicí. Jde jistě o pečlivé rodiče a vzdělané, přemýšlení schopné lidi. Tento text je adresován především jim. Protože oni jsou ti, kteří by mohli ten absurdní systém příjímání na střední školy změnit. Pokud pochopí, v čem je problém a vytvoří společenský tlak.


9 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Chtělo by to více scio škol! To je úplně jiné kafe...
Jeden by se udivil k smrti, co všichni na tom mnohaletém gymnaziálně tupém biflování nazpaměť mají, že po něm až tak nezřízeně prahnou. Je nezbytné tomu už jednou provždy učinit přítrž. Tak jen směle do toho!
Pytlici by se rádi pobavili na ta svá stará kolena. Prostřeno a Výměna manželek je už až tak moc neberou.

Josef Soukal řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Josef Soukal řekl(a)...

Abych se držel Feřtkovy terminologie z jiného jeho zaujatého článku, tolik pitomostí aby člověk pohledal. Nematematik a nečeštinář suverénně komentuje, co ověřují či neověřují testy z matematiky či češtiny, jako reálnou alternativu nabízí s vážnou tváří portfolia atd.

Jana Karvaiová řekl(a)...

Možná by autoři jako pan Feřtek měli obejít pár náročných vysokých škol- medicínu, techniky a tak. Aby viděli, co se tam učí a zda je VŮBEC MOŽNÉ zvládnout takové školy, aniž by se biflovalo, dělaly se stovky výpočtů, četlo se kila knih. Teď nemluvím o takyvysokých a takyoborech. Mluvím o oborech, které si stále drží prestiž a lidi tam musí něco UMĚT!
Zkuste to pane Feřteku, vážně. A potom sem napište, zda by se takoví lidé vůbec na ty školy dostali, a potom, zda by tam i udělali zkoušky. Bez toho, aniž by se naučili i to odmítané biflování. Medik by mohl napsat, na co se má učit histologii nebo anatomii srdce, když chce v budoucnu dělat oftalmologii. Má se hádat a prosazovat , že by se nejméně polovina učiva medicíny měla škrtnout, protože to v životě potřebovat nebude? (mezi námi pane Feřteku - mám syna na medicíně, tuším o čem píšu)

mirek vaněk řekl(a)...

Nebojte, na tu medicínu taky dojde. Zatím si moc netroufají, stačí jim gymnázia. Ale s jídlem roste chuť. A Zdravotníků je málo, tak budeme přijímat víc. Co na tom, zda dítě zvládá. Hlavně že má na něco talent. Umí malovat? proč by tedy nemohlo býti chirurgem.

Že je dítě neurotik, za to nemůže rodič (byť vysokoškolsky vzdělaný), ale existence víceletého gymnázia.

Jiri Janecek řekl(a)...

„… a byly tam takový přísný paní učitelky a učitelé… a u tý matiky jsme si to měli vypočítat na papír a až pak jsme si to směli napsat do toho testu… byl tam kluk, kterej se přihlásil, že už to má spočítaný a jestli si to to teda už může přepsat… a ta učitelka mu řekla: no to, chlapče, už těžko stihneš… a jemu se spustila krev z nosu.“

Premyslim, co bych s chlapcem, ktery neni schopen udrzet hodinu v hlave celkem jednoduche instrukce a vyrusuje jine deti v stresove situaci, ktera zasadnim zpusobem rozhodne o jejich dalsim zivote...

A o co by bylo pro takove deti lepsi, kdyby je misto cermati masinerie drtily testy pripravene takovyma zrudama jako ta ucitelka ze srdceryvne a pravdepodobne vymyslene historky? Nedejboze kdyby mely evaluovat jeho portfolium...

Eva Adamová řekl(a)...

Ten příběhh s tím chlapečkem je evidentně nepravdivý, když už si chce Feřtek vymýšlet, aby podpořil své další uvedené zcestnosti, měl by si ověřit, jak to reálně u přijímaček vypadá.

"Existuje na to už i on-line aplikace, kam můžete nahrávat třeba fotky svých obrazů nebo záznamy klavírního vystoupení."

A kdo chlapečkovi dokáže, že obrazy nemaloval on ale matka a klavírní vystoupení nahrála sestra?

Jeden kamarád mého syna studoval 1. stupeň a všechny obrazy do semináře z VV mu malovala matka. Od vedoucího semináře se mu dostalo ocenění se slovy "to se pozná mužská ruka."

P. Vršecký řekl(a)...

Komentovat Feřteka je zbytečné. Je třeba si uvědomit, jak obrovskou frustrací musí trpět jedinec, který úspěšně dostudoval pouze učební obor s maturitou. Ale na odborného konzultanta v EDUinu to stačí, to zase ano:-)

Nicka Pytlik řekl(a)...

to, chlapče, už těžko stihneš… a jemu se spustila krev z nosu

a vymklo hlezno!!! Horor, normálně... Což o to, zdatný scénarista se nezapře.

je mnohem častější se na víceletý gympl nedostat než dostat

Co nevidět se na ten víceletý gympl nedostane nikdo, protože už nebudou.
Vědí to ti starostliví rodiče?
Ona se ta gymnázia prý likvidovat nebudou! To asi obdobně, jako speciální školy...

Okomentovat