27.6.20

Tomáš Feřtek: O čem všem Cermat raději mlčí aneb Chceme-li přijímačky a maturity, které neškodí, je nutné, aby podrobná data z nich byla veřejně dostupná

Cermat (Centrum pro zjišťování výsledků vzdělávání) zveřejnil analýzu letošních maturit. Šedesát sedm stran textů a tabulek. Z nich ale do mediálního prostoru pronikne pravděpodobně jen to, že se žáci zhoršili, protože kvůli koronakrizi mohli k maturitě všichni. I ti, které by tam jinak škola nepustila, aby si neudělala ostudu.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

To je nejspíš pravda, ale opravdu velmi částečná. Ta zpráva je totiž především informací o tom, jak obtížné je přinutit Cermat k tomu, aby nás opravdu informoval o důležitých věcech. Zveřejněná čísla jsou zajímavá, ale jako obvykle to nejdůležitější chybí.

Zveřejněná zpráva rozhodně znamená velký pokrok. Když maturity v roce 2011 startovaly, tehdejší ředitel Cermatu oznámil veřejnosti, že úlohy zůstanou navždy tajné, a podal trestní oznámení na EDUin, který uniklé testy zveřejnil. Postupně se pod tlakem veřejnosti, neziskovek, iniciativy Maturitní data – odtajněno i ministerstva uživatelský servis maturit zlepšoval. Dnes se testová zadání rutinně zveřejňují v den, kdy je žáci vyplní. Klíč správných odpovědí se objeví na webu, když žáci dostanou své výsledky.

Zpráva o výsledcích maturit není jako dříve k dispozici na podzim, kdy už nikoho nezajímá, ale s přijatelným několikatýdenním odstupem. Není to jen povšechné povídání, ale důležitá čísla, často přehledně graficky zpracovaná. Přesto je aktuální zpráva především informací, že Cermat dál hraje své informační hry.

Co tu totiž naprosto chybí, jsou čísla o tom, jak dopadly jednotlivé úlohy. Stejně tak jsou nedostupná anonymizovaná data z maturit, která by umožnila pochopit, co přesně úlohy ověřují a proč se v nich žákům daří či nedaří. Cermat to dělá velmi pravděpodobně proto, aby jen on měl monopol na interpretaci dat. Jen ředitelka Cermatu za této situace může říkat nějaké obecné soudy. Třeba že matematika dopadla špatně, protože maturanti neumí pořádně číst. Nebo že testy z češtiny jsou meziročně srovnatelné a jejich náročnost neroste. Ověřit to nelze. Nemáme k dispozici data, z nichž lze bez možnosti identifikace žáků zjistit, jak u které úlohy dopadla která škola, obor, jak na tom jsou chlapci a děvčata, jaké je regionální rozložení výsledků. Pak by bylo možné vyjádření Cermatu buď potvrdit, nebo rozporovat.

2 komentáře:

Eva Adamová řekl(a)...

"Šedesát sedm stran textů a tabulek. Z nich ale do mediálního prostoru pronikne pravděpodobně jen to, že se žáci zhoršili, protože kvůli koronakrizi mohli k maturitě všichni"

A to je chyba Cermatu nebo nemyslících novinářů?

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Tomáš Feřtek se tentokrát překonal a předvedl prvotřídní a jedinečný "mediální hnojomet" s kadencí samopalu vzor 24: "Přesto je aktuální zpráva především informací, že Cermat dál hraje své informační hry. [...] Cermat to dělá velmi pravděpodobně proto, aby jen on měl monopol na interpretace dat. [...] Jenže Cermat má vlastní "politickou agendu". Využívá mediální pozornosti, kterou výsledky testů přitahují, aby nám sděloval, že maturantů je příliš, žáci neumí to či ono, a proto bychom měli... [...] Polopravdy, lži a vytáčky [...] Cermat v uplynulých letech využíval nejrůznější triky, aby data vydat nemusel [...] už nás totiž klamal příliš často. [...] A ministerstvo si na něm má dodržování této role konečně vynutit."

Odmítám byť jen na minutu brát v potaz tezi, že T. Feřtek netuší nic o tom, jak fungují organizace zřizované a řízené MŠMT. Je přece novinář, expert na mediální výchovu a školství, umí si jistě vyhledat veřejně dostupné informace a z nich vyvodit patřičné závěry. Musí mu být jasné, že CZVV je řízeno MŠMT, nikoliv naopak, a že si vůči zřizovateli nemůže dovolit nic z toho, o čem píše, resp. z čeho je viní. A "mediální pozornost, kterou výsledky testů přitahují", využívá dlouhodobě ke své "vlastní politické agendě" hlavně EDUin a další, takže jde o čistý důkaz psychologické projekce.

Přistoupím-li ovšem na v článku přítomné konspirační vidění Cermatu a jeho role ve světě vzdělávání, pak mohu ve stejném duchu napsat, že Feřtek samozřejmě naprosto není s to se v problematice relevantnosti poskytnutých dat orientovat (jakžto středoškolák s maturitou, který se svého času živil šitím stanů), a je tedy vysoce pravděpodobné, že je poslušným nástrojem O. Botlíka (koneckonců i mnoho formulací v pamfletu užitých na to ukazuje a zmínka o Maturitná data - odtajněno naznačuje více než jasně, odkud vane pach sirovodíku) a soukromých podnikatelů ve školství.

Perlička na závěr - "Předejde se podobným lapsům, jako je loňská úloha 11 v testu z matematiky, která před dvěma týdny neobstála před správním soudem." Tady nám někdo docela otevřeně, bezskrupulózně a sprostě lže. Buď T. Feřtek, nebo A. Lednová, mluvčí MŠMT: „MŠMT rozsudek, který byl doručen koncem minulého týdne, analyzuje. Rozsudek zrušil původní rozhodnutí pro nepřezkoumatelnost, tedy nedostatek odůvodnění. MŠMT se bude věcí opětovně zabývat a vydá nové rozhodnutí s náležitým odůvodněním,“ uvedla v reakci na rozhodnutí soudu pro Seznam Zprávy mluvčí Ministerstva školství Aneta Lednová. Rozsudek, pokud vím, jako celek zveřejněn nebyl. Ale indicií pro rozhodnutí o tom, kdo tady lže a manipuluje, je více než dost.

Okomentovat