6.6.20

Miriam Sedláčková: Opravdu víme, co chceme?

V současné době je moderní digitalizovat. Všechno a nejraději vzdělávání. Být on-line 24/7. Co není na Google, to neexistuje. Internet je něco, co musíme mít, abychom nebyli méněcenní. Všichni musí znát aspoň jednoho pidibota a umět ho metodou pokus/omyl nějak ovládat. Je to ale opravdu to, co chceme?


Za své 35 let dlouhé praxe jsem ze školství několikrát odešla a zase se do něj vrátila. Ujistila jsem se, že, jak povídala jedna blecha druhé, život existuje i na jiných psech. A došla k závěru, že učitel, který se snaží žáky naučit všechno, co umí sám, není nejlepší. Naopak. Soubor poznatků, které hromadí celý život, totiž nemůže předat za pár hodin, které má k dispozici. Pokud není v oboru opravdu machr a nechápe, co je důležité, neučí principy, ale balast. Nebo - a to začíná být problém, který nám může nepěkně přerůst přes hlavu - naučí jen to, co je populární v jeho sociální bublině. Zbytek ho nezajímá. Vždyť přece on ví, že to tak je, protože všichni kolem mu to odkývali.

Abych jen neteoretizovala: sehnala jsem si odborníka z praxe. Bývalého ředitele technologií firmy AVG, který programuje, věnuje se elektrotechnice a má řadu celosvětově uznávaných certifikátů v oblasti kybernetické bezpečnosti. Dala jsem mu k dispozici ŠVP třídy se zaměřením na IT, třetí ročník SŠ (aby se s ním dokázali domluvit) a on si vybral - k mému úžasu - databáze. Přišel do třídy a přednášel. Ticho bylo jako v hrobě. Počítače nejely. Pokud položil otázku, žáci se mohli přetrhnout, aby je pochválil. Poprvé v životě jsem slyšela, že někdo dokázal do úvodu k databázím zakomponovat detektivní agentury a sicilskou mafii. Přednášel měsíc dvě hodiny týdně. Za tu dobu se na počítačích pracovalo tři hodiny. Ještě po dvou letech se mě žáci z nižších ročníků chodili ptát, jestli by ten báječný člověk nemohl přijít i k nim. Když jsem se ptala, proč si vybral něco, co nedělá a co ho nebaví, řekl mi, že o svém oboru ví tolik věcí, že by žáky obratem přehltil a nevěděl by, co je naučit dřív, takže si vybral to, co nedělá, ale co dokáže předat. Ten člověk JENOM mluvil. Netuší, že existuje KahootIt! a nikdy nepoužil Prezi. Ozobota dal kočce na hraní. A přesto zaujal celou třídu a dokázal jim vysvětlit podstatu velkého okruhu látky.

Zkusme se zamyslet, nakolik jsme glorifikovali závislost na Internetu. Jedním z oblíbených argumentů, jak ji obhájit před sebou samými, je nedostatek času. Jenže nyní nastala situace, kdy část z nás měla času více než předtím a stejně jsme se své modly nevzdali. Proč se nám vytrácejí zásady duševní hygieny a upřednostňujeme interakci na Internetu před osobním setkáváním s rodinou? Kolik z nás využilo omezení pohybu k tomu, aby si s vlastními dětmi zahrálo žolíka, kanastu, nebo, karty nemajíc, vzalo kus provázku a zkusilo přebíranou? Vzalo do ruky knihu nebo tištěnou encyklopedii? A kolik z nás, učitelů, si namísto vlastní aktivity vzalo za úkol dohlížet na žáky, být s nimi neustále v interakci a plácat po zádech ty, kteří si nedokázali najít sami žádný program a jen tupě čekali, co za ně vymyslíme a co jim předložíme?

Stejně tak, jako nesedíme celé dny u pračky nebo u mixéru, neměli bychom sedět ani u počítače. Možná by bylo dobré si to přiznat. Přiznat si, že informace můžeme ověřovat a filtrovat. Že pokud si koupím "programovatelnou pračku", neznamená to, že musím umět programovat, ale že musím vědět, jaké typy prádla lze prát na jaký program a proč bych měla ložní prádlo nechodící babičky vyvářet, zatímco u večerních šatů mladé slečny je to zbytečné.

Délka času, stráveného na Internetu, není nijak úměrná kvalitě toho, co tam děláme. A na to bychom neměli zapomínat.

3 komentáře:

Silvie A. řekl(a)...

dokázal jim vysvětlit podstatu velkého okruhu látky

Jak se, prosím, pozná, že se z té látky ti studenti něco naučili? Pokud za celou dobu pracovali na počítači 3 hodiny, naprogramovali něco, aby to chodilo? Pokud před pozváním experta neměli perfektně vymyšlenou a nacvičenou metodiku předávání studentských prací, nejméně jednu hodinu spolkly organizační záležitosti.

zaujal celou třídu

Mí studenti cizího jazyka milovali hodiny s rodilým mluvčím. Protože neznámkoval.

V poslední době přibylo článků, které se - pod záminkou chvály - naváží do ajťáků. Líčí je jako bandu magorů. Je to pro učitele výhra?


mirek vaněk řekl(a)...

Hezký článek.

Není to o navážení do ajťáků ale o zdravem rozumu.

Když navážet, tak pořádně. Spíš je to o problému obchodního lobingu.
Google placenci podporují Classroom, Microsofťáci prosazují Teams. Další zas jiné systémy. A spousta ajťáků cpe výuku počítačů všude. A chtěli by to i v tělocviku jen aby byli důležitější a mohlo se prodávat víc PC, zabletů, mobilů ..... V IT jsou velké peníze.
Na internetu je vždy větší pravděpodobnost narazit na oslavný článek ajťáka opěvujícího ICT než na článek tělocvikáře opěvujícího gymnastiku.
Těch rozumných je taky dost, ale málo se na veřejnosti projevují.
Když matematik vyžaduje povinnou maturitu tak všichni odplivují, ale když ajťák cpe všude stroj tak mu dav tleská. Kolik z neznalosti, kolik za peníze a kolik kvůli tomu, že rozumí problematice a že má pravdu, ví bůh.

K dalšímu. IT má problém v tom, že je to hrozně široký a neustále se vyvíjející obor, který normální učitel není schopen v celé šíři zvládat(mluvím o střední odborné škole obor IT). Pokud má žáky nadšené pro některé oblasti, musí ty žáky využít při výuce. S ajťáky jsme už řadu let diskutovali, že optimální by bylo, kdyby se učitelé IT specializovali(i z hlediska dalšího vzdělávání) na jednotlivé oblasti a ty pak učili. Problém je, že to zatím nedokázal nikdo realizovat úvazkově a v ŠVP.

Teď mě mohou ajťáci zadupat do země.

Vždy jinak vypadá, když mluví přednášející, který ví o čem mluví. A je schopen i uvést praktická užití. Průměrně inteligentní žák to pozná a reaguje na to a většinou to funguje. Podprůměrně inteligentní žák, pokud má komplex, ten bude na sebe upozorňovat i kdyby přednášel prezident superhvězda VIP. Tam je to o něčem jiném než o předmětových informacích.
Pokud učitel neví o čem mluví a když ještě hraje důležitého, pak ho žáci roznesou na kopytech.
Něco jiného je, když vystoupí jednou host a něco jiného, když musí učitel působit stabilně celý rok. Nejde to srovnávat.


Těch problémů na které článek upozornil je spousta.
Je třeba přestat být fanatikem a nevnucovat svůj názor ostatním. A zamyslet se nad tím, k čemu je to vlastně dobré.

Takže bych znovu uvedl to co platí i ve školství:

"Délka času, stráveného na Internetu, není nijak úměrná kvalitě toho, co tam děláme. A na to bychom neměli zapomínat."


Silvie A. řekl(a)...

to zatím nedokázal nikdo realizovat úvazkově a v ŠVP

Asi vám nerozumím, pane vaněk. Připadá mi, že u nás zrovna tohle zvládáme v pohodě. (No, možná ne úplně v pohodě - šéf PK je pořád nespokojený, že by těch učitelů potřeboval víc.) Někdo učí programování a někdo učí databáze a někdo učí OS a někdo učí sítě a ještě někdo učí takové ty úplné základy pro ne-ajťácké obory. V ŠVP ty různé předměty - odnože IT - jsou zanesené, a co přesně myslíte tím "úvazkově"? Ve smlouvě to nemám, ale v úvazku samozřejmě mám přesně ty předměty, které učím.

k čemu je to vlastně dobré

Já i mí studenti jsme přesvědčeni, že studenti to studují proto, aby se stali ajťákama a živili se tím. Nebo aby pracovali jako HODNĚ kvalifikovaní odborníci v nějakém příbuzném oboru.

Okomentovat