1.6.20

Michaela Gleichová: Otevřený dopis panu ministrovi školství, mládeže a tělovýchovy

Z otevřeného dopisu ředitelky ZŠ Gen. Klapálka v Kralupech nad Vltavou vybíráme: "Uvědomuji si, že tato situace je velice složitá a závažná. Přesto si myslím, že vydávaná doporučení mohla více souviset s praxí. Také jejich načasování neodpovídá realitě a znesnadňuje práci ředitelů i učitelů. Například – jak je možné, že se žáci devátých ročníků mohli přihlásit na dobrovolnou docházku do školy ještě 7. května? Následoval státní svátek a víkend. Předpokládáte tedy automaticky, že učitelé a ředitelé pracují o volných dnech? Ano, pracují, protože jinak by tuto byrokratickou zátěž těžko zvládli. Přesto mi to připadá přinejmenším nespravedlivé. Na zorganizování takové výuky za dodržení všech opatření potřebujeme čas, nejméně několik dní."

V Kralupech nad Vltavou dne 30. května 2020

Vážený pane ministře,

dovolte mi reagovat několika postřehy „z terénu“ základní školy na metodické pokyny a doporučení vydávané MŠMT v posledních týdnech spojených se situací kolem onemocnění COVID-19.

Uvědomuji si, že tato situace je velice složitá a závažná. Přesto si myslím, že vydávaná doporučení mohla více souviset s praxí. Také jejich načasování neodpovídá realitě a znesnadňuje práci ředitelů i učitelů. Například – jak je možné, že se žáci devátých ročníků mohli přihlásit na dobrovolnou docházku do školy ještě 7. května? Následoval státní svátek a víkend. Předpokládáte tedy automaticky, že učitelé a ředitelé pracují o volných dnech? Ano, pracují, protože jinak by tuto byrokratickou zátěž těžko zvládli. Přesto mi to připadá přinejmenším nespravedlivé. Na zorganizování takové výuky za dodržení všech opatření potřebujeme čas, nejméně několik dní.

Také neustále se měnící rozhodnutí nám velmi ztěžují práci. Například – nedávno odvolaný dvoumetrový odstup žáků ve školách nebo pozdější nástup do skupin prvostupňových žáků. Několik dní jsme vymýšleli, jak vše nejlépe zajistit. Podotýkám, byla to několikadenní práce jedné ředitelky a dvou zástupkyň (jsme velká škola se 736 žáky). Změna nám pak přinesla nejen práci navíc, kterou jsme mohli věnovat např. zdokonalení výuky, ale i sebrala čas potřebný na neustálé vysvětlování změn zákonným zástupcům a veřejnosti. I když ve svých dopisech děkujete za práci ředitelům a učitelům, vydané pokyny tuto práci spíše znesnadňují.

Myslím, že většina učitelů a ředitelů českých základních škol je zapálených do své práce. Neberte jim, prosím, jejich nadšení a zápal neodpovídajícími rozhodnutími v oblasti praxe a reality škol.

S úctou,

Ing. Michaela Gleichová
ředitelka
ZŠ Gen. Klapálka
Kralupy nad Vltavou


Ing. Robert Plaga, Ph.D.
Ministr školství, mládeže a tělovýchovy
Karmelitská 529/5
118 12 Praha 1

3 komentáře:

H a n a řekl(a)...

Nevíte, proč je v poslední době tolik otevřených dopisů panu ministrovi školství?... ;-)

Vít Tomis řekl(a)...

Když je stejně nečte, natož aby na ně reagoval. Divím se autorům, jak zbytečně plýtvají svým časem.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Otevřené dopisy jsou spíš pro všechny okolo, než pro adresáta.
Mnohdy k němu snad ani nedorazí...

Okomentovat