30.6.20

Martina Mašková, Michael Erhart: Snaží se nás zlikvidovat, ale hlavní problém je nekvalita základních škol, míní ředitel víceletého gymnázia

Předáním vysvědčení končí letošní netradiční školní rok. Zkušenosti z koronavirové krize ovšem možná ovlivní i budoucí výuku – je čas přistoupit k redukci učiva a zlepšit provázanost předmětů?Z doprovodného článku na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Proti omezování víceletých gymnázií dlouhodobě vystupuje Jiří Kuhn, ředitel Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburce. S podobnými tlaky se podle svých slov setkává už od svého nástupu do funkce v roce 1993:

„Už od té doby obhajujeme existenci víceletých gymnázií. Tlaky na jejich redukci nebo likvidaci jsou tu stále a v poslední době sílí,“ podotýká.

Připouští, že v Praze nebo v Brně na gymnázia odchází více dětí, celorepublikově ale na osmiletá gymnázia přechází jen asi 11 procent žáků 5. tříd. Vadí mu také, že se o celé věci často mluví jako o něčem, co je třeba napravit.

„Vytváří se tu dojem, že se děje něco nesprávného. Když to nebudeme nazývat segregací, ale diferenciací, když se nebudeme bavit o ambiciózních rodičích, ale o rodičích, kterým záleží na vzdělávání svých dětí, tak dostaneme úplně jiný pohled na celou problematiku,“ upozorňuje.

8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

hlavní problém je nekvalita základních škol

To je ale hodně namachrovaná pitomost.

Josef Soukal řekl(a)...

K čemu povede omezení kapacity víceletých gymnázií - pokud by tedy k němu opravdu došlo - je nasnadě, napsali to zde už mnozí. Problém je v tom, že nynější vzdělávací politika podporuje všechno možné, jen ne to, aby základní školy měly dobré podmínky pro kvalitní vzdělávání všech žáků. A chystá další nerozumné, ale zřejmě dobře promyšlené kroky.

Eva Adamová řekl(a)...

Taky by mne zajímalo, co by nám tento machýrek předvedl na základce se třiceti dětmi s IQ v rozmezí mezi 60 až 150. Ba naopak, učitelé na základkách jsou ti, kteří to ještě celé silou vůle, bez pořádné podpory, drží nad vodou.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Hlavním problémem základních škol jsou nevychovaní a nezvladatelní spratkové.
Jediné smysluplné řešení spočívá ve zrušení povinné školní docházky!
Ať si spratky zaopatřují ti, kteří je úspěšně zespratkovatěli.

Nowak řekl(a)...

A nejde třeba taky (třeba z pouhých 75-80 %) o to, že děti budou mít už to G jisté (když se na VG dostanou) nebo budou mít za pár let ještě jednu čanci (když se nedoatnou)? Je přece lepší mít 2 pokusy než 1!

Nicka Pytlik řekl(a)...

Podle pytliků by měli i žáci nižšího víceletého gymnázia skládat přijímací zkoušky pro postup do vyššího víceletého gymnázia. Stejné přijímací zkoušky jako skládají žáci devátých tříd zš. Říká se tomu rovné podmínky...

Nowak řekl(a)...

Plně souhlasím s pány Pytlíky.

Jirka řekl(a)...

Podle pytliků by měli i žáci nižšího víceletého gymnázia skládat přijímací zkoušky pro postup do vyššího víceletého gymnázia. Stejné přijímací zkoušky jako skládají žáci devátých tříd zš. Říká se tomu rovné podmínky...

To by ale znamenalo měřit výsledky zkompetentňování! Pak by mohl někdo výsledky "zneužít" i přesto, že je celkem jasné, že absolventi gymnázia by měli naše deváťáky s přehledem převálcovat.

Okomentovat