9.6.20

Lucie Kocurová: Otazníky nad vysvědčením aneb Podle čeho budou letos učitelé hodnotit žáky na vysvědčení, když lavice dlouho zely prázdnotou?

Schválně, pamatujete si ještě, s jakým rozechvěním jste během školní docházky vstupovali do měsíce června? Zuřivě jste počítali aritmetické průměry, propadali optimismu, pokud byl průměr 2,45, a zoufali si, když byl 2,55. Všichni s obavami očekávali pololetní práce a přemýšleli, z čeho se raději nechat ještě dobrovolně vyzkoušet a kterému učiteli se naopak snažit vyhnout.


Z článku v deníku Lidové noviny vybíráme:

Podle některých odhadů až 10 tisíc českých žáků zůstalo během vynucené koronavirové pauzy bez jakékoliv výuky a kontaktu se školou. Jsou to často děti samoživitelek, které si nemohou dovolit mít pro každého z potomků počítač, zaplatit internet, a ještě tisknout pracovní listy.

Další „zapomenuté“děti pak pocházejí z nepodnětného prostředí, žijí ve velmi chudých rodinách, často na ubytovnách, kde nemají ani za normálních okolností vhodné podmínky pro vzdělávání. Možná už jim v pololetí vycházela pětka nebo nebyli klasifikováni a jejich učitelé teď řeší, co s nimi. Zdá se, že na tyto děti čekají v září komisionální zkoušky.

V ZŠ Chomutov, Zahradní 5265 se snaží tyto děti zapojit. „Jsou to děti, které mají s docházkou problémy i normálně. Problém není v tom, že teď zanedbají výuku. Problém je, že mravenčím způsobem makáme na tom, aby i za běžných okolností do školy alespoň občas přišli, aby pochopili, že to má smysl, že dokážou ledacos, když chtějí... Bojím se, jak je zase dokážeme vrátit do správných kolejí. To, že musíme ještě vymýšlet známky a hodnocení, nám vůbec nepomáhá,“ říká češtinářka Markéta Moravcová.

Ačkoli bude letos vysvědčení vyžadovat asi větší míru improvizace, možná jeho tvorba povzbudí diskusi, k čemu skutečně slouží, jaký má smysl a jakou by mělo mít podobu.

Mnohým z nás by teď bylo líto nehodnotit, když vidíme, jak se většina dětí i v době dálkové výuky velmi snaží a zodpovědně plní úkoly

7 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Zuřivě jste počítali aritmetické průměry

Ona se hodnotí práce žáka v daném klasifikačním období počítáním aritmetických průměrů?

old pratavetra řekl(a)...

"Ona se hodnotí práce žáka v daném klasifikačním období počítáním aritmetických průměrů?"

Když ono je to tak jednoduché a alibistické. Škoda, že tyhle úlohy nejsou u přijímaček. Aspoň něco by spočítali.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Aspoň něco by spočítali.

Žák z průměrně maloměstsky elitně situované rodiny neodevzdal v daném předmětu v průběhu tohoto pololetí ani jednu práci. Ani před kovidem, a ani po kovidu.
Spočítejte jeho průměrný prospěch. Výsledek zaokrouhlete na dvě desetinná místa.

mirek vaněk řekl(a)...

Problém je v tom, že děti samoživitelek si cestu ke vzdělávání najdou, když chtějí, kdežto děti co neví co s penězi a technikou na vše kašlou. Sociální status neurčuje přístup ke vzdělávání. Ovlivňuje ho, ale není rozhodující. Velký vliv mají vnější podmínky a vnější motivace.

Teoretici nechápou současná dilemata pracujícího učitele.

Problém je v tom, jak ohodnotit poctivého žáka, který maká při online vzdělávání a sem tam se mu nedaří a žáka, který na to kašle a má tam jednu náhodnou jedničku za referát v únoru. Oba dostanou podle "geniální" vyhlášky ministerstva "sprvedlivě" jedničku, možná ten pracující právě kvůli své prácovitosti dvojku.

ema řekl(a)...

Odmítám řešit neřešitelné. Holt tohle vysvědčení bude mimo, ale takový je život. Už teď přemýšlím, k čemu a do jaké míry se budu v příštím roce vracet a také vím, že kolegové třídní, nadšení tahači žáků na všechny možné i nemožné kulturní a sportovní akce, mi mé plány budou počertech kazit. Nechávám to osudu. Do řeky skákat rozhodně nebudu, těším se na zasloužené volno. :)

Jiří Kostečka řekl(a)...

Začínám být alergický na obraty "nepodnětné prostředí", "pochází z velmi chudé rodiny". Oboje jsem viděl v 90. letech v Kambodži přímo uprostřed občanské války. My jsme tady v Česku přes všechny naše přehmaty slušná a bohatá země; kdo opravdu chce, pracovat zde může, a tedy může i živit, vychovávat a řádně posílat do školy svoje děti.

Jenže když někdo nechce a jen natahuje ruce po daních, které vytvářejí svojí prací ti slušní...

Nicka Pytlik řekl(a)...

Jestli někdo baží po grálu, který motivací žáků přetéká, pak tohle je přesně
ONO!!!
Příště se dětičky na všechno vyprdnou tuplem a každému, kdo bude rozprávět o tom, že to dělají pro sebe, přeceee, se vysmějí s chutí přenáramnou.

Okomentovat