24.6.20

Kristína Paulenková: Maturity: proč jsou dívky horší

Pilné dívenky a kluci, kteří na tu školu tak trochu kašlou a spokojí se s průměrem. Jde o klasický stereotyp, který ale vyvracejí výsledky maturitních testů. Každoročně u nich propadá více dívek než chlapců. A letos, při maturitách v době koronaviru, se pomyslné nůžky rozevřely ještě víc. Chlapci dívky překonávají ve všech předmětech. Letos je jejich náskok rekordní.


Z článku v deníku MF DNES vybíráme:

Podle dat Centra pro zjišťování výsledků vzdělávání (CERMAT) byl rozdíl „dívky versus chlapci“největší od roku 2013, odkdy se výsledky sledují. Mezi těmi, kteří maturitu absolvovali letos poprvé, neuspělo 19 procent dívek a 16,2 procenta chlapců. Loni se zkouška nepovedla 14,8 procenta dívek a 13,2 procenta chlapců. Vůbec největší rozdíly ve výsledcích jsou obvykle v matematice. Kluci ale holkám letos utekli také v cizích jazycích.

Vysvětlit tento fenomén by vyžadovalo podrobnou sociologickou studii, a tak se objevují spíše názory, proč jsou chlapci úspěšnější. Třeba podle CERMAT je to tím, že dívky volí častěji maturitní obory. Naopak na obory s výučním listem nastupuje více kluků. „Obecně tedy lze usuzovat, že se k maturitní zkoušce hlásí a následně ji i koná více dívek s horšími studijními výsledky než v případě chlapců,“ vysvětluje mluvčí CERMAT Marek Lehečka.(...)

V případě dívek se k maturitní zkoušce hlásí více než 80 procent populačního ročníku. U chlapců je tento poměr výrazně nižší, k maturitní zkoušce se hlásí zhruba dvě třetiny populace devatenáctiletých chlapců. A letos šli k maturitě i ti, které by jindy učitelé k maturitě nepřipustili.

„Lze předpokládat, že vyšší účast měla větší vliv na neúspěšnost u dívek než u chlapců,“doplňuje Lehečka. Praxe to naznačuje, byť nelze jednu zkušenost vztáhnout na všechny školy. „Neuspěli ti žáci, kteří by za normálních okolností k maturitě nešli,“ potvrzuje Štefan Klíma, ředitel Integrované střední školy v Mladé Boleslavi.

Přibylo sice neúspěšných, ale podle dostupných dat se průměrný bodový výsledek nějak dramaticky nezhoršil. „Co se týká průměrné úspěšnosti, tam jsou výsledky velmi srovnatelné s minulými roky a za to jsem velmi rád,“ uvedl ministr školství Robert Plaga.

5 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Co se týká průměrné úspěšnosti, tam jsou výsledky velmi srovnatelné s minulými roky
a za to jsem velmi rád,


Nezhoršování je důvodem k radosti.
Základem úspěchu je stanovit si pokud možno reálné cíle.
Se tím řídí i pytlici... hlavně doběhnout až do cíle!

Vít Tomis řekl(a)...

Genderově nevyvážené výsledky testů? Je třeba sestavit komisi z odborníků na vzdělávání a zřídit nové odbory na ministerstvech a něco s tím udělat. Však to u nás není problém.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Je to docela zvláštní...
Pytlici někde četli pozamyšlení nad tím, že v průběhu učení mají děvčata lepší výsledky v matematice, než chlapci, protože jim údajně vyhovuje převažující charakter výuky, to jest tupější biflování nazpaměť a následné memorování pouček.
Pokud by obě tvrzení o tu lepších a ondy horších výsledcích dívek byla platná, pak by to v pytlikovské logice muselo znamenat, že to bifloidní memorování u maturity tak nějak neprochází, prostěěě!

mirek vaněk řekl(a)...

Kde je ta genderová rovnost? Děvčata rychle k lopatě! Chlapci do kanceláře!

No už vidím další strategii vzdělávání:-)

Jiri Janecek řekl(a)...

"proč jsou dívky horší?"

To zcela presvedcive dokazal Tomas Akvinsky jiz pred osmi sty lety…

Okomentovat