19.6.20

Josef Mačí: Za dva roky vznikne nový typ školy. Aby se poznalo, kdo na co má

Nejpozději v 15 letech čeká každého žáka zásadní rozhodnutí – vybere si střední školu, a tedy i životní cestu. Ve Zlínském kraji se bude moci rozhodnout později. Reálná střední škola žákovi umožní obor i úroveň studia měnit.

Z článku na SeznamZprávy.cz vybíráme:

Ve Zlínském kraji se ale chystá koncept školy, která stejně jako gymnazistům i svým žákům dá na výběr životní dráhy více času. Konkrétní vzdělávací cestu si totiž žáci zvolí až v průběhu studia.

Jde o vizi reálné střední školy, za níž stojí poslanec a radní Zlínského kraje pro školství Petr Gazdík (STAN). Není to navíc jen plán na papíře, taková škola by mohla vzniknout už za dva roky.

„Když to vezmu podle časového harmonogramu. Pokud na tom začneme ihned po volbách pracovat, tak rok nebo rok a půl bude trvat příprava. V září 2022 by pak mohla začít fungovat první reálná střední škola ve Zlínském kraji,“ plánuje Gazdík.(...)

„MŠMT připravuje právní úpravu kombinovaných oborů, ve kterých si po 3. ročníku může žák udělat výuční list a ve 4. ročníku, pokud pokračuje, může jít k maturitě. V této chvíli se tato kombinovaná forma vzdělávání na středních školách pokusně ověřuje – takže již reálně existuje,“ říká mluvčí Ministerstva školství Aneta Lednová.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

vybere si střední školu, a tedy i životní cestu.

Vskutku?
Každý další rok může složit přijímací zkoušku na jiný obor.
A pak znova a znova na různé obory vysokoškolského studia.
Nakonec to mnozí studenti tak už běžně dělají. Tak dlouho to zkouší, až konečně kápnou na vysokou školu, která je pro ně průchozí.

Tomáš Barták řekl(a)...

Jako kdyby nikdo nemohl změnit svoje povolání později. Takový nesmysl!

Nicka Pytlik řekl(a)...

A pokud je někomu záměrně stresujícími opatřeními právě teď zabráněno v přijetí na nějakou školu, skončí na pracovním úřadě nadosmrtě!

mirek vaněk řekl(a)...

Opět výmysl někoho, kdo nepochopil, jaké spektrum žáků školství obsahuje. Žije ve své sociální bublině a netuší, jak to venku vypadá.

Jednak jsou tu nadaní z "dobrých rodin", kteří 9 let na ZŠ makají a jsou na jisté úrovni a kde je nepředstvitelné, že dítě nepůjde na gymnázium a vysokou.
Pak jsou tu žáci s nižšími mentálními předpoklady z rodin, kde vzdělání nic neznamná a necení se, často z rodin, kde nikdo nepracuje a pracovat nebude, kteřé na ZŠ nic nedělají i když se všichni okolo snaží co legislativa dá(moc toho není). A ti také mají jistou úroveň(často mají problém číst a psát, počítají jen s kalkulačkou). A jejich cílem je pohodlný život na podpoře.

A ty chtějí reformátoři a politici nacpat do jedné třídy? Aby se pak za rok rozhodli zda půjdou na VŠ nebo na podporu?

Prostě opět rozhodují ti, co znevýhodněného žáka vidí jen v televizi či se s ním nechají vyfotit do médií, ale nejsou schopni a nechtějí pochopit problém a naslouchat lidem, kteří s těmi dětmi opravdu každodenně pracují.
Soudného kantora taková hloupost nikdy nenapadne.

Opět nikdo není schopen zajistit řádnou péči o dítě už od 1 třídy, kdy by bylo monitorováno a byla mu poskytbnuta podpora nejen virtuálně, ale reálně psychologem, sociálním pracovníkem i učitelem specialistou. Místo toho se zavádí násilná pseudorovnost.


Myšlenka volby oboru je nosná, ale tak už to často na většině odborných škol funguje. Takže nic převratného. Mají v daném zaměření maturitní i učební obor. A žáci mohou přecházet. Vše je jen komplikováno financováním(když jde žák na jinou školu, škola přichází o peníze, takže to nepodporuje) a mnohdy nereálnými ambicemi rodičů(i když žák není schopen podávat výkon k úspěšné maturitě, drží ho na maturitním oboru za každou cenu).

Eva Adamová řekl(a)...

Mělo by se to udělat jinak. Ne, že učeň se po třeťáku rozhodne dodělat čtvrtý ročník, aby mohl absolvovat maturitu, ale, že nezmaturovaný žák dostane možnost si v dalším roce doplnit praxi a získat výuční list.

Ten první způsob se přece už realizuje v praxi formou dálkového studia a já nemám pocit, vzhledem k procentu nezmaturovaných z řad dálkařů, že by se osvědčil. Náplň učňovského studia je totiž taková, že tito žáci nemají šanci maturitu zvládnout ani po dvou letech dálkařiny natožpak, aby ho zvládli jen za rok.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Není to navíc jen plán na papíře, taková škola by mohla vzniknout už za dva roky."

O co je to víc než plán na papíře...
Obávám se, že se ukazuje, že ten hňup Mačí nemá ani na to, aby psal o výroční výstavě králíků v Roudnici nad Labem... A není potřeba ani škola na papíře...

Okomentovat