28.6.20

Josef Mačí: Konec víceletých gymnázií? Ministr už ví, kdy je začne osekávat

Ve své nové strategii ministerstvo upozorňuje na rizika předčasné selekce dětí. Velká část z nich totiž v průběhu povinné školní docházky odchází na víceletá gymnázia. Jejich kapacity by se ale mohly snižovat už od roku 2027.

Z článku na webu Seznam Zprávy vybíráme:

Čeští žáci nemají stejnou šanci na vzdělání. A začíná to už v mateřské škole, kterou někteří nenavštěvují vůbec nebo jen krátce, pokračuje se dělením na elitní a zbytkové základní školy a končí úprkem dětí ambiciózních rodičů na víceletá gymnázia. To je ve hrubé zkratce přehled nerovného přístupu ke vzdělání v rámci povinné školní docházky dětí v Česku.(...)

Do budoucna by se tak podle ministra školství mělo uvažovat o redukci víceletých gymnázií.

„Pokud mám být konkrétní, tak rozhodně v první implementační fázi se s redukcí víceletých gymnázií nepočítá. Je to případně záležitostí až posledního implementačního období let 2027 až 2031,“ vysvětlil Plaga s tím, že je to ale až závěrečný krok v sérií opatření, která se musí předtím splnit.


5 komentářů:

Unknown řekl(a)...

Jedna z prvních variant inkluze po česku zněla:"Všechny děti z dané lokality budou chodit do jedné spádové školy". Naštěstí se tento pokus na dětech nezdařil. S tímto byl spojen i tzv. Kariérní řád, který byl naštěstí zablokován. Znamenalo to ve skutečnosti likvidaci speciálního školství, víceletých gymnázií a jejich spojení v jeden proud tzv."ZŠ hlavního vzdělávacího směru". Tehdy se mluvilo o tzv. trojkolejnosti českého školství, které odporuje "novému inkluzivnímu a multikulturnímu pohledu na svět". Kupodivu se vůbec neřešily soukromé ZŠ, SŠ.
To co bylo vyhozeno dveřmi se nám dnes sápe do školství oknem. Vše pod staronovými hesly a propagandou.

Silvie A. řekl(a)...

Plague netuší, co bude za měsíc, ale má plány na rok 2027? Příznačné ...

Eva Adamová řekl(a)...

Mám vám říct, kde bude Plaga v roce 2027? Hledám slova, jak to říci slušně ...

Tak snad - v propadlišti dějin?

Nicka Pytlik řekl(a)...

Ministr už ví, kdy je začne osekávat

Toť!
Mačety... to tu ještě chybělo.
Tak jen, aby to nebylo to poslední, co ministr školství pokusí zmrvit.
Začít se navážet do zdejších elit není právě prozřetelné.
Ne každý má možnost vyexpedovat svoje dítko za hranice všedních dnů v čr.

Tlumočník řekl(a)...

Velmi zajímavý rozhovor s pedagogem Volkerem Ladenthinem o domácím vzdělávání v době koronakrize. V závěru říká, že efektivní vyučování je možné v malých homogenních skupinách. V německých školách jsou ale velké extrémně heterogenní skupiny, tempo výuky se řídí vždy podle nejslabšího žáka.
https://www.welt.de/regionales/nrw/article210474551/Homeschooling-in-Corona-Zeiten-Eltern-ueberfordert.html

Okomentovat