15.6.20

Ze sociálních sítí: Je IS CERTIS chybně navržen? CERMAT není schopen zajistit základní funkčnost...

Ředitel školy komentuje na sociální síti Facebook: "Výsledky přijímacích zkoušek budou zpřístupněny 15. 6. 2020 v 8:00 :-D. Je bláhové si myslet, že to tak někdy bude fungovat."
Na nefunkčnost webů MŠMT a CERMAT se poukazuje již dlouho. Řešení je evidentně v nedohlednu...

Zajímavé jsou komentáře v diskusi ředitelů:

Klasika. Bohužel. Nevím, kdy to vše přepočítáme. Za chvíli jdu zkoušet k maturitám a tam jsem až do 16:50. :(

Nyní CERMAT píše, že budou systémy restartovat a že prý to možná půjde v devět. Může mi někdo vysvětlit, proč nezveřejní tedy výsledky po částech? SOŠkám třeba v sedm, gymnáziím v osm, průmyslovkám v devět...


4 komentáře:

Vít Tomis řekl(a)...

Vůbec nic nového. Administrativa zabere mnohem více "přijímačkového a maturitního času" než samotné přijímačky a maturity. Významnou část tohoto času vždy zajistila nefunkčnost Certisu.

Pepa řekl(a)...

Nevím, kdo a jak dobře Certis navrhoval, ale fakt je, že původně měl sloužit jen maturitám a evidentně nikdo nepočítal s možností souběhu maturit a přijímaček. Na druhou stranu - můj tchán (90) vždycky vypráví, jak u nich na vsi mezi válkami obecní rada řešila vybudování obecního vodovodu: poptali se v hospodářstvích, jaký budou mít odběr vody a pro výpočet nutného průřezu potrubí výsledek násobili deseti. Vodovod kapacitou stačil až do osmdesátek.
Certis na zdravý selský rozum neměl štěstí...

Vít Tomis řekl(a)...

Certis nefungoval ani v dobách, kdy ještě JPZ nebyly.

Robert Havlásek řekl(a)...

Kdyby zveřejnili výsledky v 6.00, špička vytížení se rozloží.
Kdyby při každém načtení stránky negenerovali velké množství dotazů s mnoha JOINy, nezatěžovali by si tolik vlastní systém. Imho většina lidí potřebuje pouze stáhnout si (v danou chvíli klidně statické) XML, XLS a PDF. Než se k těm třem souborům člověk dostane, vygeneruje (pro server nesmyslnou) velkou zátěž prohlížením částí db, které nepotřebuje.
Ono PDF s výsledky je taky dost tragédie -- pelmel všech oborů a termínů seřazený abecedně. Občas dvě strany na účastníka, občas (třeba když má sportovní gympl) čtyři.
Ale ještě výrazně hůř je na tom PDF s pozvánkami -- to je navíc na šířku a otočené o 90 stupňů CCW a ke všemu ještě blbě řazené (ne-česky, jen podle příjmení, bez sekundárního klíče).
Psychicky jsem to nevydržel a napsal si na ně parser, který je seřadí a vytiskne správně. :-)

Okomentovat