29.6.20

Jan Fiala: Budoucnost školství? Plaga by rušil gymnázia, jejich zástupci se bouří

Koronavirová krize, v jejímž důsledku se letošní školní rok zakončoval poměrně netradičně, se pravděpodobně projeví i ve vzdělávání. Nepůjde jenom o potenciální prohloubení vzdálené výuky, nýbrž i přehodnocení dosud populárních víceletých gymnázií, která se možná v dohledné době zruší.


Z článku na EuroZprávy.cz vybíráme:

"Země na špičce mezinárodních žebříčků jako Estonsko nebo Finsko do školství investovaly vysoká procenta HDP. Pokud bychom i my investovali okolo 5 procent HDP po dobu 5 až 7 let v kuse, tak může dojít k systémové proměně a skokovému zvýšení kvality,“ nechal se slyšet Plaga.

Za alarmující považuje například skutečnost, že na víceletá gymnázia odchází třetina až čtvrtina žáků základních škol. Než by se ale přistoupilo k boji s tímto smutným faktem, muselo by také dojít ke zkvalitnění výuky na druhém stupni.

S omezováním víceletých gymnázií nicméně nesouhlasí ředitel Gymnázia Bohumila Hrabala v Nymburku Jiří Kuhn, který s podobnými snahami bojuje už od roku 1993, kdy nastoupil do funkce. „Už od té doby obhajujeme existenci víceletých gymnázií. Tlaky na jejich redukci nebo likvidaci jsou tu stále a v poslední době sílí,“ stěžoval si.

4 komentáře:

Silvie A. řekl(a)...

Estonsko nebo Finsko do školství investovaly vysoká procenta HDP

A proto Plagovo ministerstvo bude od Finů kopírovat nejrůznější pitomosti, ale peníze do škol nedá.

Na první pohled ten článek vypadá blbě, ale při bližším prozkoumání se ukazuje, že z výroků Plague se prostě nic rozumného nedá vybrat.

mirek vaněk řekl(a)...

"...na víceletá gymnázia odchází třetina až čtvrtina žáků základních škol"

Uvědomuje si někdo co by to znamenalo, kdyby to byla pravda. Nemám čas porovnávat počet dětí na 8miletých gymnáziích s počtem dětí na 2. stupni, ale nepravdivost výroku buje do očí. To nemluvím o tom, že logičtějšíí by blo: čtvrtina až třetina.

Nicka Pytlik řekl(a)...

logičtějšíí by bylo: čtvrtina až třetina

Autor původního výroku nejspíš vychází z poznání, že čtyři je víc než tři.
V každém případě, i kdyby to byla jen desetina, znamenalo by to, že do škol v okolí každého osmiletého gymnázia dochází v součtu jen dvě stě sedmdesát žáků šestých tříd. To je dvanáct tříd po dvaceti dvou a půl šesťáka.

Nicka Pytlik řekl(a)...

O třetině žáků okolních škol, která odejde na víceleté gymnázium, hovořil před chvílí v událostech a komentářích i ministr školství. Takže to jistě bude pravda pravďoucí!

Okomentovat