27.6.20

Jan Boček: Rekordní počet neúspěšných maturantů? ‚Data o testech stát tají, srovnání nic neříká,‘ tvrdí experti

Výsledky první části letošních maturit – didaktických testů – ukazují, že neuspělo rekordní množství prvomaturantů: 18 procent. Odborníci na psychometriku, která se testováním zabývá, upozorňují na řadu nejasností ohledně návrhu maturit. Srovnávání výsledků podle nich není korektní. Dopady na studenty jsou ale reálné.

Z článku na iROZHLAS.cz vybíráme:

Ve zmíněné zprávě o výsledcích letošních didaktických testů Cermat srovnává také letošní výsledky maturit s předchozími roky. Neúspěšnost 17,7 procenta je nejvyšší od roku 2013, kdy se státní maturity konaly poprvé.

Co z toho vyplývá? Nic, tvrdí Hynek Cígler z Institutu výzkumu dětí, mládeže a rodiny brněnské Masarykovy univerzity.

„Každoročně jsme svědky zpráv v médiích, jak se maturanti během let zhoršili či zlepšili, jde však o nesmyslné závěry, které se nezakládají na datech,“ domnívá se. „Reálnou příčinou zhoršení či zlepšení mohly být znalosti maturantů, nebo obtížnost testu, v datech to nelze nijak rozlišit.“

Podle Cíglera jde o problém, který doprovází státní zkoušku celých sedm let její existence.

„Jedním z běžných nároků na podobné testy je naprostá transparentnost,“ pokračuje Cígler. „Nejde jen o to, že jsou známé jednotlivé testové otázky a klíč správných odpovědí, podstatné je znát i takzvané psychometrické parametry testu, tedy jeho přesnost, kvalitu výběru testových otázek, informace o tom, zda jednotlivé položky dobře rozlišují mezi více a méně připravenými studenty a podobně. Poskytování těchto informací minimálně odborné veřejnosti je přitom základní povinností každého tvůrce podobných testů a je běžnou součástí mezinárodně platných standardů, které se kvalitou obdobných testů zabývají.“
6 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

Já nevím, co na to chcete sáhodlouze analyzovat. Stačí být učitelem na základce či střední škole, koukat kolem sebe, sem tam mrknout do demografických tabulek a je vše vám jasné.

Vít Tomis řekl(a)...

od roku 2013, kdy se státní maturity konaly poprvé.
Technická poznámka: "státní" maturity se konají od šk. roku 2010/2011... Nechci být hnidopich, ale jsou i další informace v článku stejně přesné?

Vít Tomis řekl(a)...

Aha. Patrně je uveden rok 2013, protože od té doby je jedna úroveň MZ. Pak to dává smysl.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

„Jedním z běžných nároků na podobné testy je naprostá transparentnost,“ pokračuje Cígler. „Nejde jen o to, že jsou známé jednotlivé testové otázky a klíč správných odpovědí, podstatné je znát i takzvané psychometrické parametry testu, tedy jeho přesnost, kvalitu výběru testových otázek, informace o tom, zda jednotlivé položky dobře rozlišují mezi více a méně připravenými studenty a podobně. Poskytování těchto informací minimálně odborné veřejnosti je přitom základní povinností každého tvůrce podobných testů a je běžnou součástí mezinárodně platných standardů, které se kvalitou obdobných testů zabývají.“ - tento nedostatek je ovšem velmi pravděpodobně přítomen i u SCIO testů, které u většiny maturantů rozhodují o přijetí či nepřijetí na VŠ. H. Cígler ve své dizertační práci k testům dané firmy uvádí: "V České republice existují samozřejmě další standardizované testy matematických dovedností. Ty však nejsou v pedagogické či psychologické praxi využívány a slouží běžně k jinému účelu; příkladem mohou být matematické zkoušky společnosti SCIO, určené pro poslední ročníky prvního i druhého stupně ZŠ a středních škol. Je bohužel velmi nepraktické, že tyto testy nemají známé psychometrické ukazatele a že nebývá zvykem zvažovat jejich výsledky při pedagogicko-psychologické diagnostice, pro některé účely by jejich užití mohlo být vhodné." O tom se ale v článku neobjeví zmínka. Proč asi? A proč v případě Cermatu jde o "hrubou a neodpustitelnou chyba tvůrců testu", zatímco u SCIO testů jde o "nepraktičnost"? Odkud pramení ten dvojí metr?

Tajný Učitel řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Nicka Pytlik řekl(a)...

Tajný Učitel řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
28. června 2020 12:50


Už ty pitomostě neměli sílu po sobě číst ani sami autoři, a tak je radší smazali.
Bravo!

Okomentovat