30.6.20

David Klimeš: Začínají prázdniny. A také operace "Zachraňme školství"

Pokud nezreformujeme vzdělávání, druhé stupně základek zemřou a  některé kraje definitivně vypadnou ze systému. Následky poneseme všichni.

Z článku na Aktuálně.cz vybíráme:

Situace není vážná, protože je už zoufalá. Samotný obsah učiva je v mnohých školách redukován na biflování bez možnosti se něco smysluplného naučit. Kde je problém, ale neumíme zjistit, protože neověřujeme plošně úroveň vzdělávání ve vybraných ročnících. Mnohé druhé stupně jinak kvalitních základek navíc kácí motorovou pilou nedaleká gymnázia. Státní maturity nefungují. Ředitelé nemají dostatečné pravomoci. V některých krajích už vzdělávání zcela implodovalo. A ministerstvo neumí efektivně pomoci.

Za jiných podmínek by další ministerský papír asi nebyl tak podstatný, ale za těch stávajících je strategie školství na dalších deset let naprosto zásadním dokumentem. Pokud jej nezreformujeme a zůstaneme jen u nekonečné debaty o učitelských platech, celá soustava se nám rozsype před očima, i kdyby učitelé dostávali ministerské gáže.

Výchozí cíle strategie jsou logické a správné - proměnit obsah vzdělávání a snížit sociální nerovnosti. Pokud to druhé někdo zpochybňuje, ať se podívá na mezinárodní srovnání studentské gramotnosti. Jistě tu máme stále pár excelentních škol, ale jako celek republika stagnuje, protože ji dolů stahují mnohé zanedbané regiony se svou sítí škol.

8 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

Vzdělávání se refermuje průběžně, a jak to tak vypadá, k ničemu to nevede.
Což kdyby se protentokrát zkusilo poreformovat trošku žáky?
Především ty nevychované a nezvladatelné spratky, kteří tím svým ustavičným pruzením tak akorát obtěžují děti, které jsou pořád ještě schopny pochopit, kam by asi tak měly dojít, a ochotny udělat něco proto, aby tam i tak nějak došly.

Olena řekl(a)...

"Proměnit obsah vzdělávání"

Na celé konferenci ke Strategii 2030+ nezaznělo, jak by se měly RVP upravit, jen konstatování, že by se to mělo provést. (Kdo, kdy, jak, co přesně a proč?)

Nemyslím, že řešením je vyškrtání 50 % učiva. Smysl má posouzení, do jaké hloubky se konkrétními tématy zabývat. Obecně ale dost pochybuji, že by vypuštění učiva a jiné ústupky vedly ke kvalitnímu vzdělání.

"snížit sociální nerovnosti"

To je úkol školství? Zcela jistě ne.


Strategie 2030+ říká, co by se asi mělo udělat (a nejsou to žádné novinky), ale nějakou zásadní vládní strategií vzdělávání bych ji nenazývala. Nikdo konkrétně nepojmenoval, co od vzdělávání stát očekává, jaké absolventy bude potřebovat. Celé to působí jen jako řešení dlouhodobých problémů, ale nepromlouvá do budoucnosti.

Nebo je Strategie 2030+ takový hemingwayovský text, a já jsem do jeho hlubin nepronikla.

Jiri Janecek řekl(a)...

"Situace není vážná, protože je už zoufalá. Samotný obsah učiva je v mnohých školách redukován na biflování bez možnosti se něco smysluplného naučit. Kde je problém, ale neumíme zjistit, protože neověřujeme plošně úroveň vzdělávání ve vybraných ročnících. Mnohé druhé stupně jinak kvalitních základek navíc kácí motorovou pilou nedaleká gymnázia. Státní maturity nefungují. Ředitelé nemají dostatečné pravomoci. V některých krajích už vzdělávání zcela implodovalo. A ministerstvo neumí efektivně pomoci."

Prijde mi, jako by se vsichni ti bakalovsti pisari a eduinsti mudrcove nabiflovali ty same floskule... Kdybych nevedel, co dokazou lide, doporucil bych zkusit neco smysluplneho vymyslet.

Docela by mne zajimalo - pokud by se plosne overovala uroven vzdelani ve vybranych rocnicich - jak moc by to ovlivnovalo zpusob a cile vyuky... Aby se pak jen misto zkompetentnovani jen netrenovalo na testy.

Moc taky nechapu, jak nekdo muze vkladat nadeje do nejakych blabolu, kdyz jejich pripravu zastituje a implementaci zajistuje (bude-li teda mezi temi pindy neco implementovatelneho), ministerstvo, ktere neumi efektivne pomoci...

Silvie A. řekl(a)...

soustava se nám rozsype před očima, i kdyby učitelé dostávali ministerské gáže

IMO gauner promluvil.
Na celou podělanou "soustavu" dlabu z výšky, ale za sebe prohlašuji, že mít (zase) ministerskou gáži, učím asi tak 1.5 x lépe, a mít ministerskou gáži naše správcová serverů, učila by celá naše škola cca 2 x lépe. Zatímco když učitelům nepřijdou RADIKÁLNĚ vyšší gáže, celé slavná soustava se rozsype zcela zaručeně, což ministerští blbečkové asi nechápou a ministerští a neziskoví gauneři nejspíš chtějí.

Silvie A. řekl(a)...

jak nekdo muze vkladat nadeje do nejakych blabolu, kdyz jejich pripravu zastituje a implementaci zajistuje (...), ministerstvo

Já nevkládám naděje do strategických blábolů ani do ministerstva, a ministerstvo chci zlikvidovat. Ale není to ani rok, co v diskusi tady na PI cca 95 procent diskutujících naznačilo, že si fungování školství bez ministerstva neumí představit.

Silvie A. řekl(a)...

Což kdyby se protentokrát zkusilo poreformovat trošku žáky?

Soudím, že pytlíci by chtěli školství učinit lepším a lépe fungujícím. Avšak ministerští stratégové a reformátoři nic takového nechtějí. Cílem reformátorů je nakapsovat se na reformování.

Kdyby kdokoli z vrchnosti chtěl školství fungující, v první řadě by zrušil inkluzi. NIKDO z vrchnosti není takový dement, aby tohle nechápal.

cíle strategie jsou (...) snížit sociální nerovnosti

Pokud má někdo tolik drzosti a/nebo blbosti, že chce VE ŠKOLSTVÍ řešit jakési "sociální nerovnosti", je zřejmé, že o vyšší kvalitu vzdělávání mu nejde.
Jde mu o likvidaci českého školství.

ema řekl(a)...

Snížení sociální nerovnosti - tak pod tohle se podepisuji, ale rozhodně prosím začít s učiteli :)
Autor článku zapomněl na zlepšení výživy a kultury stolování - také bych prosila začít s učiteli, neboť přeplněná restaurace s hemžícím se žactvem, hlukem nejméně 100 decibelů a jídlem připomínajícím ódu na bílou pšeničnou mouku opravdu není můj šálek kávy.
Dále chci zlepšení pracovních podmínek učitelů, od osobního notebooku až po slušně vybavenou kuchyňku a oddychovou místnost pro zaměstnance.
Podmínky stravenkového paušálu, který projednává naše politická reprezentace, prosím nastavit tak, aby na něj dosáhli i učitelé. A ne zase vyhláška typu "máš školní jídelnu, tak mazej do ní a hlavně NEVOTRAVUJ!"
Odbory, pane Dobšíku, kde jste?

Zuzka Růžičková řekl(a)...

Sociální nerovnosti. To se propírá teď v souvislosti se strategií víc , než je zdrávo. Komu není jasné, že dítě ze soc.slabé rodiny na tom bude vždy hůř než dítě z ekonomický silné rodiny? To je snad jasné každému. Počínaje oblečením, kvalitou jídla a konče možností vyššího vzdělání. To nemohou řešit školy! Školy mohou nabízet všem žákům ( v ideálu) stejně dobré vzdělání. Ale to, že v soc.znevýhod.rodinách často vzdělání prostě není priorita,za to školy nemohou. To si myslí jen soc.inzenýři, že toto se dá změnit z vnějšku. Nedá!
A k těm debatám o platech. Jó, kdyby měli učitelé minis.gáže, neučili by asistenti, druzinářky, neaprobovaní a nekvalifikovaní. Nemusel by se v neprospěch dětí a škol měnit zákon o ped.prac., který devalvuje aprobovanost učitelů a muži by uživili z uč.platu rodiny a zůstali by ve vzděl.soustavě. Kolik jich nenastoupilo do škol po vystudování PedF? Kolik uteklo? To je pomalu jedna generace učitelů zdeformovaná díky šetření na velmi špatném místě. Kdo chce dělat reformu s podobnými podmínkami? Jen blázen. To, co teď v platech probíhá, je jen postupné narovnávání. A stále ještě není narovnáno...Stále se to kymácí..
Provzdušnění učiva je další téma. Ok.Zatim ale nikdo neměl z pánů expertů odvahu předstoupit a říct, kde se ty bubliny vzduchu v RVP budou dělat.Má to být důležitá součást strategie a přitom jsme konkrétně neslyšeli vůbec nic. Zase to budou jen fráze?
Velmi souhlasím s posledním odstavcem, že nás táhnou zanedbané regiony. Ano! Ale to mají vyřešit školy? Tu zanedbanost? To snad zanedbávaly vlády, které tu tak šikovně vládly, nebo ne? Proč to zase házet na učitele? Proč na Karlovarsku, Ústecku a v dalších regionech nemají aprob.učitele? Nesouvisí to náhodou s výší platů, počtem nepřizpůsobivých, se social.problémy atd? Jsou to VŠ vzdělání lidé, proč by nešli jinam? Proč by nedělali něco jiného v tak problém.prostředí, než je práce ve školství s problém.dětmi a jejich rodinami? Pes je zakopán jinde , než na školním pozemku.

Okomentovat