7.6.20

Daniel Pražák: Dlouhé a nepozitivní přiznání

Daniel Pražák komentuje na sociální síti Facebook: "Uvědomil jsem si, že bez kontaktu face to face s dětmi je to prostě nanic. Že kdyby to trvalo déle, tak to položím. I když znám všechny Meety, Kahooty, Discordy, Teamsy, Mentimetery a podobně. Že mi to nedává tu radost. A tím, že mi to nedává tu radost, že nedokážu učit tak, abych byl sám se sebou spokojený."
Celý komentář:

Měl jsem teď krásnou možnost bavit se s řadou inspirativních učitelek a učitelů o tom, jak vnímali koronavýuku, co jim to přineslo a podobně. Často šlo o vyučující, ke kterým taková ta naše učitelská bublina vzhlíží, inspiruje se jimi, obdivuje je a věří, že všechno zvládají.

Oslovilo mě, když se jeden z nich (pro mě opravdu supehrdina) omluvil, že nemá moc co inspirativního sdílet, že je z toho prostě jenom unavený a smutný. To zaznívalo i v dalších rozhovorech. Uvědomil jsem si, že to je pocit, co mnou probublává už docela dlouho. A že možná takových nás bude víc.

Myslím, že je velmi důležité ukazovat nejenom dobrou praxi, úspěchy a to, co se nám v našich třídách daří, ale i to ostatní.

Měl jsem řadu cílů a představ, jak chci online výuku vést. Co zvládnout, co stihnout, v čem se posunout. Jak změnit spolupráci mezi žáky. Řadu těch věcí jsem prostě nezvládl a nedal to. Z původní rozjuchanosti v prvních týdnech, z nadšení a energie se najednou stal splín a stav, kdy mě ta činnost netěšila. Začal jsem vnímat výuku víc jako práci a míň jako to, co dobrovolně dělám proto, že chci.

Uvědomil jsem si, že bez kontaktu face to face s dětmi je to prostě nanic. Že kdyby to trvalo déle, tak to položím. I když znám všechny Meety, Kahooty, Discordy, Teamsy, Mentimetery a podobně. Že mi to nedává tu radost. A tím, že mi to nedává tu radost, že nedokážu učit tak, abych byl sám se sebou spokojený.

Překvapilo mě, kolik skvělých učitelských kolegyň a kolegů mi soukromě řeklo něco podobného. A tak to chci sdílet. Protože možná tu je někde další spousta učitelů, kteří se cítí podobně. Že selhali, že to nedali, že jsou učitelé nanic a měli by jít vrátit diplom. Že vidí práci ostatních, jejich neutuchající nadšení a připadají si jak kus lejna na chodníku.

Tak chci sdílet, že v tomhle pocitu nejste a nejsme sami. Že takový pocit sdílí i velká řada pedagogických superhrdinů, u kterých by to člověk nečekal.

5 komentářů:

mirek vaněk řekl(a)...

Náraz do změněné reality.

Ono vše rozhodujícím způsobem záleží na okolních podmínkách k práci. Při vhodných podmínkách může i průměrný učitel být superučitelem a při nevhodných superučitel se stát zoufalcem. Online výuka ukázala, že ideály a planá hesla mají omezenou platnost. Jen aby si zkušenosti z ní za dva měsíce ještě někdo s reformátorů vůbec pamatoval.

Silvie A. řekl(a)...

Měl jsem řadu cílů a představ, jak chci online výuku vést. -- Běžný stav pracovníka v novém zaměstnání. Ne nutně jenom ve školství.

v čem se posunout -- Pán se měl dát k dráze, k posunovačům.

Řadu těch věcí jsem prostě nezvládl a nedal to. -- Běžná situace. Akorát že normálnímu člověku to nezboří jeho svět.

Začal jsem vnímat výuku víc jako práci a míň jako to, co dobrovolně dělám proto, že chci. -- Musíte vydržet pár desítek let. V důchodu se vám to zase otočí.

Překvapilo mě, kolik skvělých učitelských kolegyň a kolegů mi soukromě řeklo něco podobného. -- Jedna?

Protože možná tu je někde další spousta učitelů, kteří se cítí podobně. -- Není. Učitelé jsou převážně normální.

Že selhali, že to nedali, že jsou učitelé nanic a měli by jít vrátit diplom. Že vidí práci ostatních, jejich neutuchající nadšení a připadají si jak kus lejna na chodníku.
A tak to chci sdílet.
-- Zvláštní přání. Ale nezoufejte, třeba se to dá léčit.

Ygrain řekl(a)...

Silvie, já s tím pánem taky nesouhlasím a výuka přes Discord mi vyhovuje, ale to, co jste napsala, je zbytečně hnusné.

Silvie A. řekl(a)...

Jako že hnusnější než ten článek, paní Ygrain? A ten článek mi připadá hnusnej dost. "Kus lejna", atd. A taky alergie na některé výrazy ("posunout se").

Když už to tak řešíme, vy znáte někoho ve vašem okolí, kdo má tyhle pocity? Já ne, ani vzdáleně.

Ygrain řekl(a)...

Ano, znám. Jsou kolegové, kterým distanční výuka naprosto nesedí.

Okomentovat