5.6.20

Daniel Münich: Ještě jednou ke konstrukci státních maturitních testů

Klíčovým účelem testů je dopadení nedostatečně vzdělaných středoškoláků na konci čtyřletého studia. Proto mají být testy konstruovány tak, aby byly co nejpřesnější právě v oblasti stanoveného prahu úspěšnosti. Jenomže tomu tak není.
Komentář:

Zelený segment na obrázku značí ty z maturantů, o jejichž (ne)úspěchu v loňském maturitním testu rozhodly pouhé nedokonalosti v bodování odpovědí na otázky. Těch studentů je fakt hodně. Tento parametr testů by mimochodem měli CERMAT s Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy bedlivě sledovat, odborná společnost pečlivě konfrontovat a široká veřejnost dobře znát. Nic takového se ale za všeobecné apatie, nezájmu, strachu a neznalosti věci neděje.

A proč nemá smysl maturitní testy konstruovat na tak širokou škálu dovedností jako dnes:

🈴 Protože vysoké školy výsledky v maturitních testech moc nezohledňují, takže ani nemá smysl přesně testovat ty chytřejší a nejchytřejší z maturantů. Vše to jen zbytečně velmi komplikuje.

🈴 Protože data z testů nejsou používána k výzkumům, ani pro tento účel nejsou poskytována, a asi by se z nich i tak nic moc užitečného nezjistilo.

Ano, je zde ještě jeden, ale neoficiální účel testů. Mnoho lidí je přesvědčeno, že hrozba maturity je ten správný nástroj, jak žáky k učení přinutit.

Více v analýze EDUin Jiří Munich.

2 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Aby příspěvek o něčem byl, musel by být u obrázku vysvětlen překryv a hodnoty na svislé ose. Jinak je to jen pěkný obrázek o kterém se dá prohlásit cokoli. Je pro všechny předměty?

krtek řekl(a)...

Jsem tupý a hloupý, ale odstavci "Zelený segment na obrázku značí ty z maturantů, o jejichž (ne)úspěchu v loňském maturitním testu rozhodly pouhé nedokonalosti v bodování odpovědí na otázky. Těch studentů je fakt hodně. Tento parametr testů by mimochodem měli CERMAT s Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy bedlivě sledovat, odborná společnost pečlivě konfrontovat a široká veřejnost dobře znát. Nic takového se ale za všeobecné apatie, nezájmu, strachu a neznalosti věci neděje." nerozumím. ani ťuk.
Jenom mi z toho vlastně vychází, že to "nepřesné hodnocení" žáka CERMATEM je podle mne ještě pořád objektivní a přesné, zatímco mé "střílení známek od boku", na kterém by chtěli mnozí postavit střední školy, je věštěním úspěchu žáka ze skleněné koule. Co tedy Eduin a Daniel Münich vlastně chtějí, nechápu.

Okomentovat