2.6.20

ČMOS PŠ: Rozhodnutí otevřít školy respektujeme, ochranu zaměstnanců budeme hlídat

Rozhodnutí epidemiologů otevřít první stupeň základních škol od 25. 5. 2020 Školské odbory respektují. "Není však snadné říci, zda je správně, že se školy za těchto podmínek otevřely," říká předseda svazu František Dobšík.


U některých učitelů je možná nákaza velmi riziková a nikdo nebyl schopen vyvrátit jejich oprávněné obavy. Tito lidé se nechtějí vyhýbat práci a mají zájem dohodnout se na výuce online. Lze proto předpokládat, že školy budou v počátku fungovat velmi různě, podle toho, jak se zaměstnanci dohodnou s vedením. Velká část učitelů i ředitelů poukazovala na skutečnost, že lze výuku do konce školního roku dokončit distančně. Podle našeho názoru by ani to nebyl problém. Nicméně chápeme, že bylo třeba zohlednit i skutečnost, že někteří lidé potřebují dát děti do škol, aby se mohli vrátit do práce.

Fungování hygienických pravidel ve školách se bezpochyby bude odvíjet od počtu žáků. Pro školy s jejich nižším počtem bude dodržování podmínek jednodušší. Někde byla domluva učitelů s řediteli před otevřením obtížnější. Ale situace se zlepšila poté, co ministerstvo upřesnilo manuály pro otevírání škol, a to i na náš nátlak. Za důležitou považujeme zejména otázku tzv. rizikových skupin. V manuálech se původně doporučovalo ředitelům poslat tyto pracovníky na neplacené volno. Protestovali jsme a nyní i ministerstvo ústy ministra uznalo, že takový postup není dobrý. Tito zaměstnanci mají nárok na přidělení náhradní práce, nebo právo zůstat doma kvůli překážkám na straně zaměstnavatele a s plným platem.

Za velmi důležité považujeme, že se podařilo obnovit sociální dialog, přerušený na počátku epidemie. Školská tripartita se začala scházet a my, na základě poznatků ze škol, od vás, budeme moci lépe hlídat pracovní podmínky zaměstnanců a důsledněji prosazovat jejich ochranu.

Vedení ČMOS PŠ

Převzato z e-Zpravodaje ČMOS PŠ 7/2020.

Žádné komentáře:

Okomentovat