3.6.20

Bořivoj Brdička: Ofqual vyhlašuje soutěž na ověřování testů umělou inteligencí

Informace o postupu anglického úřadu garantujícího kvalitu státních zkoušek (včetně maturity), který se rozhodl zkoumat možnost nasazení umělé inteligence do hodnocení a vypisuje v té souvislosti soutěž na nejlepší řešení.

O tom, jak umělá inteligence (AI) ovlivní funkci celého školství, mluvíme stále více. Nedávno jsme v komentáři se studií McKinsey konstatovali, že zatím není schopná dokonale hodnotit kvalitu tvořeného textu (či mluveného slova). Všichni ale asi tušíme, že stroje se v této schopnosti budou stále zdokonalovat. Podpořit tento proces se rozhodli v Anglii.

Děje se to v režii státního úřadu, který má na starosti ověřování dosažení požadavků na výkon regulovaných profesí (standardy, zkoušky) a do jeho jurisdikce spadá např. i maturita. Používá zkratku Ofqual (The Office of Qualifications and Examinations Regulation).

Vedoucí výzkumu Ofqual Beth Black ve svém oznámení [1] zdůvodňuje tuto akci potřebou zvyšovat kvalitu vyhodnocování výsledků u státem požadovaných zkoušek (hlavně právě maturita). To má určitou logiku. AI díky strojovému učení dosáhla dříve netušených schopností (Co dokáží stroje schopné hlubokého učení). Beth Black se odvolává na zdravotnický výzkum, který ukázal, že AI dnes dokáže odhalit rakovinu prsu s přesností srovnatelnou s hodnocením dvou renomovaných specialistů. Je tedy lepší než samotný jeden hodnotitel. Asi není moc těžké představit si analogii např. s hodnocením tvořených výstupů (písemky) státní maturity.

V Anglii mají problém s náborem kvalifikovaných hodnotitelů žákovských prací u státních zkoušek a někteří z nich jsou nespokojeni se standardizovaným prováděním hodnocení online. Odbory protestují proti příliš velkému pracovnímu vytížení hodnotitelů. Jakákoli pomoc, kterou by počítačový systém hodnocení s podporou AI mohl poskytnout při kontrole člověkem vyhodnocených prací, je pro Ofqual jistě hodně zajímavá. Z pohledu vzdálené budoucnosti existuje navíc velká šance na značnou úsporu financí, budou-li místo hodnotitelů alespoň částečně nasazeni roboti.
Celý článek na spomocnik.rvp.cz.

Žádné komentáře:

Okomentovat