27.6.20

Bibiana Beňová: Osekejme vzdělávací systém, vyzývá majitel sítě škol k restartu českého školství

„Čau Tomáši,“ zdraví žáci soukromé základní školy Square ředitele instituce cestou do jídelny a většina přidá i frajerské plácnutí do dlaně. Neformální vztahy nejsou jediné, co tuto školu v pražských Nuslích, při pohledu z ulice zaměnitelnou s jakoukoli jinou, odlišuje.

Z článku ve Forbes.cz vybíráme:

Podle Trnky nabídla nedávná pandemie příležitost pro širokou veřejnou debatu o českém školství. „Mnohem více lidí v mém okolí se o vzdělávání začalo opravdu zajímat,“ konstatuje. Řada rodičů se totiž na základě osobní zkušenosti upřímně vyděsila, co se jejich děti ve školách učí. A silná poptávka ze strany rodičů je dle Trnky nejlepším beranidlem politické změny.(...)

„Pěkně to popsal jeden můj kamarád učitel, který dříve dlouhé roky pracoval jako editor a překladatel. V praxi využil zhruba procento toho, co se učí na druhém stupni základní školy v českém jazyce,“ shrnuje majitel soukromé vzdělávací sítě.

V jeho Bambinu a Squaru na to jdou jinak. „Místo memorování velkého objemu dat a pilování toho, co dětem nejde, se snažíme dát prostor rozvoji silných stránek dětí,“ akcentuje Trnka. Už u těch nejmenších se soustřeďují na rozvoj měkkých dovedností a emoční inteligence. Informace děti získávají vždy v širším kontextu projektů, aby chápaly věci v souvislostech a uměly znalosti prakticky využívat. Vše bilingvně, vedle češtiny i v angličtině.(...)

Několik let hledal Trnka i budovu pro základní školu a díky profesnímu zázemí v developerském byznysu chvíli uvažoval i o vlastním kampusu. „Bylo by to fajn pro ego, vyfotit se před hezkým barákem. To bychom ale určitě neudrželi výši školného na úrovni přijatelné pro střední třídu. A to nechci. Nechci mít školu pro horních 10 tisíc,“ tvrdí s tím, že stávající školné 140 tisíc korun ročně stále umožňuje, aby se na chodbách potkávaly děti z různých společenských vrstev.
7 komentářů:

Eva Adamová řekl(a)...

"To bychom ale určitě neudrželi výši školného na úrovni přijatelné pro střední třídu. A to nechci. Nechci mít školu pro horních 10 tisíc,“ tvrdí s tím, že stávající školné 140 tisíc korun ročně stále umožňuje, aby se na chodbách potkávaly děti z různých společenských vrstev."

14 000 Kč za měsíc, dvě děti, kdo ze střední třídy si to může dovolit?

Jiri Janecek řekl(a)...

"Řada rodičů se totiž na základě osobní zkušenosti upřímně vyděsila, co se jejich děti ve školách učí."

Omlouvam se za oskliva slova, ale rodice, kteri zjistili az ted, co se jejich deti ve skolach uci, jsou rodice k hovnu...
A pouzivat je jako beranidlo k prosazeni sveho byznysu by mi prislo dost hloupe, protoze to co mne musi docvaknout kazdemu, a cekal bych, ze kazdy intervjuk se po podobne blbe konstrukci v tom trochu zavrta...
Ale te dnesni, prekotne se menici, informacne gramotne spolecnosti 4.0 to asi funguje jinak.

Ygrain řekl(a)...

"Pěkně to popsal jeden můj kamarád učitel, který dříve dlouhé roky pracoval jako editor a překladatel. V praxi využil zhruba procento toho, co se učí na druhém stupni základní školy v českém jazyce"

Krásný případ ignorance. Ne, překladatel se opravdu nezabývá větnými rozbory atd. - ne explicitně. On ty vztahy prostě "vidí", a pak je "překlopí" do příslušného jazyka. Nemusí si je teoreticky zdůvodňovat, protože správnou strukturu má ukotvenou v hlavě, stejně jako já si nepotřebuju imrvére opakovat, jak vypadá předpřítomný čas. Ale kdo příslušné abstrakce není schopen, polovětné konstrukce s gerundiem nebo infinitivem prostě nedá.

Zdeněk Bělecký řekl(a)...

Pokud žáci zdraví ředitele školy "čau Tomáši", není to škola, ale šaškárna a Everest té nejlacinější podbízivosti.

Unknown řekl(a)...

Máte úplnou pravdu,také nemám ráda tato laciné argumenty.

Knut Klapka řekl(a)...

"„Čau Tomáši,“ zdraví žáci soukromé základní školy Square ředitele"

Předpokládám, že tak Tomáše zdraví i všichni učitelé a rodiče.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Osekejme vzdělávací systém, vyzývá majitel sítě škol

Až tak upřímné střelby do vlastních řad by se od vzdělávacího podnikatele pytlici nenadáli. Jen by pytliky zajímalo, co bylo tím impulsem, že tomášové snad až nečekaně prozřeli, a tu svoji školní síť začnou svižně osekávat.

Okomentovat