18.6.20

Apolena Rychlíková: Rasismus v Česku? Začíná mnohdy už ve škole a provází vás celý život

V roce 2000 žalovalo osmnáct romských dětí Českou republiku. O sedm let později vydal Evropský soud pro lidská práva rozsudek, kterým potvrdil, že Česká republika nezajišťuje všem dětem rovný přístup ke vzdělání. I třináct let po verdiktu se ale Romové v Česku potýkají se značně diskriminujícím prostředím. A jsou to právě základní školy, kde celoživotní pouť vyčleňování pro romské děti nejčastěji začíná.
Z komentáře na webu Českého rozhlasu Plus vybíráme:

Analýzy zaměřené na vzdělání navíc upozorňují na to, že sociální a kulturní zázemí rodin má na úspěšnost vzdělání dětí zásadní vliv. O tom, jestli uspějete, tak často rozhodují náhodné okolnosti: do jaké rodiny se narodíte, jaké je vzdělání vašich rodičů, i to, v jakém regionu se učíte.

Nejhůř na tom je ten Karlovarský a Ústecký. Právě v nich se vyloučení, nemálokdy způsobené barvou kůže, sbíhá. Špatné bydlení, vysoká míra zadluženosti, bída ghett, podhodnocená dřina v montovnách, nulové vyhlídky do budoucna. Přidejme na tuto hromadu ještě diskriminaci na základě pleti a nihilistický kruh se uzavřel.

V posledních týdnech se i v Česku rozhořely debaty o rasismu. Jsou logickou odezvou na globální události, především ty americké, a často v nich zaznívá, že s rasismem v Česku to není zas tak špatné. Předseda ODS Petr Fiala se například vyjádřil, že „u nás nemá silnou základnu“. Ale to se mýlí.

9 komentářů:

Jana Karvaiová řekl(a)...

.... Podle analytika Člověka v tísni Daniela Hůleho nemají segregované školy ambici děti vzdělávat....
To je nějak prokázané? Do těch škol přeci taky chodí inspekce. Co mají v inspekční zprávě? Proč ty školy nemají průser?

Pak se ptám - jestliže opakování ročníku a ukončení základní školní docházky u Romů je klasifikováno jako diskriminace ve vzdělávání na základě příslušnosti k romské menšině, jak se to odůvodňuje u těch ostatních?Neromů? Protože i ti vycházejí dříve a na učňák ani nejdou.

Jsem z generace, kdy naši rodiče byli převážně poměrně nemajetní, měli základní vzdělání nebo max. maturitu. Jak je možné, že jsme překonali tuto údajnou "bariéru" a stali se z nás mnohých vysokoškoláci? Tento problém už Hůle také studoval a nějak vysvětlil?

Anonymni z 21:30 řekl(a)...

To jsou profesionální hledači diskriminace. Měli by jet do USA, pomáhat afroameričanům...

fp řekl(a)...

If you want to see the poor remain poor, generation after generation, just keep the standards low in their schools and make excuses for their academic shortcomings and personal misbehavior. But please don't congratulate yourself on your compassion. Thomas Sowell, june 17 2020. V USA to rozumní lidé vidí také.

Nicka Pytlik řekl(a)...

V roce 2000 žalovalo osmnáct romských dětí Českou republiku.

Žalující děti si to vzdělání doplnily a mohou tedy být příkladem dobré praxe pro ostatní.

Silvie A. řekl(a)...

V USA to rozumní lidé vidí také.

A kdepak se dnes skrývají, ti rozumní v USA? Odsud to vypadá, že v USA jsou samí pomatenci adorující jakéhosi kriminálníka.

BTW, situaci popisuje Kechlibar na Nev.psovi.

Těžko v Česku vést debatu o diskriminaci, když některá stanoviska jsou apriori postavena mimo zákon.

Miloslav Novotný řekl(a)...

Paní Rychlíkové bylo, z důvodů, k nimž se v tuto chvíli nevyjadřuji, dovoleno oddrmolit svůj pamflet o českém rasismu na školách na vlnách ČR. Samozřejmě toho nenávistného, toho Plus. Protestuji.
Paní Rychlíková se účelově bez dalšího odvolává na rozsudek ESLP, který prý potvrdil, že Česká republika nezajišťuje všem dětem rovný přístup ke vzdělání. To je lež. Protestuji.
Ani slovo o tom, proč, a kdo se s Českou republikou soudil. Pro připomenutí: šlo u skupinu 18ti absolventů někdejších tzv. zvláštních škol z Ostravska, kteří tam byli zařazeni důvodně, a se souhlasem, jak se dnes blbě módně říká informovaným, svých rodičů. Poskládali si je, a následně v Evropě zastupovali, jacísi právníci z Kanady, kteří v životě romské dítě neviděli. Nemýlím-li se, petitem žaloby byl požadavek na zaplacení náhrady majetkové újmy tímto zařazením údajně utrpěné. Napoprvé před soudem neuspěli, ale peněz na boj proti národním školstvím má evropská unie vždycky dost, tak se poskládali na odvolací senát, který už věděl, co se žádá a pro potřeby Hůleho, Rychlíkové a dalších Českou republiku odsoudil, "… že nezajišťuje všem dětem rovný přístup ke vzdělání".
Předsedou senátu byl britský právník srbského původu Sir Nicolas Dušan Bratza. Během řízení sice vyšlo najevo, že Česká republika má velmi kvalitní systém vzdělávání znevýhodněných dětí, pravděpodobně jeden z nejlepších na světě, ale to nebylo pro většinu po světě posbíraných soudců rozhodující. Doslova skandální bylo připuštění účasti politických nátlakových tzv. neziskových a nevládních organizací jako svědků. Skutečný stav věci je pravdivě popsán v disentních stanoviscích k rozsudku soudců Zupančiče (Slovinec), Jungwierta (Čech), Borrega (Španěl), Šikuty (Slovák). Možná ne náhodou příslušníků národů s vyspělým národním školstvím.
Vážení učitelé, nejsem učitel, ale přeji si na stará kolena, aby každý český učitel byl s tímto ostudným rozsudkem obeznámen. Viz http://www.errc.org/uploads/upload_en/file/02/D0/m000002D0.pdf
A paní Rychlíková by neměla lhát. To se nedělá. V rozhlase to tak odjakživa bývávalo.

Nicka Pytlik řekl(a)...

Te příběh měl jistě nějaké pokračování.
Pro dokreslení souvislostí...

Jana Karvaiová řekl(a)...

http://old.literarky.cz/domaci/27578-evropsky-soud-pro-lidska-prava-nikdy-r-neodsoudil-k-provedeni-totalni-inkluze-ve-kolstvi?fbclid=IwAR3-ES-s12NehAHRe2CQ6kIVVuqmbJ2wdf_mw8N0UY39s3cvcSO8khznz1c

Nicka Pytlik řekl(a)...

Tak kdo tedy lže?
A pak je to z vlastní hlouposti, a nebo z cizí zhovadilosti?

Okomentovat