6.6.20

Adéla Knapová: Školní kočkopes: Jak vypadají po pandemii znovuotevřené české školy?

Ministerstvo školství se při rozhodování, jestli ještě v letošním školním roce vrátit děti do lavic, rozhodlo zavděčit všem – rodičům, kteří byli proti otevření škol, těm, kdo se otevření naopak dožadovali, a stejně tak hygienikům a epidemiologům. Chození do školy je momentálně dobrovolné a režim učení si volí děti a jejich rodiče. Někde se vrátilo až osmdesát procent, jinde ani ne třetina. Učitelé mají dál učit žáky na dálku a zároveň prezenčně. Navíc ve školách platí mnohem přísnější hygienická pravidla než mimo ně.

Z článku v REFLEX.cz vybíráme:

Vznikl kočkopes, s nímž se každá škola vyrovnává po svém. Zatímco někde to zvládají relativně snadno, mnohdy i díky faktu, že se vrátila ani ne polovina žáků, jsou školy, kde jedou učitelé na doraz, obsazeny mají všechny třídy a vypomáhat musejí i kolegové z druhého stupně.

Získat konkrétní údaje o tom, jak přesně to nyní ve většině škol vypadá, je obtížné nejen proto, že je situace nová a školy si teprve hledají systém „popandemického“ fungování, a to včetně vypořádání s podmínkami, jako jsou rozestupy mezi žáky, nošení roušek, ­dezinfekce tříd, lavic, koordinace maximálně patnáctičlenných skupin žáků tak, aby se nikde ve škole nepotkali, stejně jako se nemají potkávat učitelé, vychovatelé, asistenti a jako nesmí učitel chodit z jedné skupiny do druhé…

Získání ucelenějšího obrázku komplikuje i fakt, že se mnozí ředitelé a ředitelky bojí s médii komunikovat a informace nesdělují. Mimo záznam Reflexu zástupci čtyř škol řekli, že nám neukážou, jak fungují, protože mají obavy z inspekce, která by na ně mohla po medializaci přijít.

Žádné komentáře:

Okomentovat