14.5.20

Zuzana Hronová: Ředitel, který nezná slovo "nejde". Litoměřický recept na úspěšnou školu funguje

Na Základní škole Boženy Němcové v Litoměřicích je ředitelem již čtvrt století. S digitalizací výuky tam začali pět let před koronavirovou epidemií, takže on-line režim pro ně nepředstavoval velký problém. Pro ředitele Václava Hanče ostatně není nic problém. Jde podle něj jen o to, obklopit se dobrým týmem.

Z rozhovoru v Aktuálně.cz vybíráme:

Díky evropským dotacím si také můžete dovolit tandemovou výuku matematiky. Jaké s ní máte zkušenosti? Mnoho ředitelů říká, že tandemová výuka je v Česku nerealizovatelná, protože chybí tisíce učitelů, tak jak by mohli "plýtvat" dva učitele na jednu hodinu…

Učitelé matematiky se shánějí opravdu těžce. Již dva roky poptáváme nového vyučujícího. K zajištění tandemové výuky využíváme také šablony Evropské unie. Tandemovou výuku jsme v minulosti měli v celé škole, kdy každá třída měla jednou za určitou dobu tandem. Osvědčilo se nám to, byli nás dokonce vyfotit z ministerstva, když dělali publikaci pro šablony.

V současné době máme tandemovou výuku mezi prvním a druhým stupněm. Učitel z druhého stupně chodí na tandem do páté třídy, učitelka z páté třídy chodí na tandem do šesté. Pro děti to znamená zajímavé propojení obou stupňů, pro učitele je to poučné pro sebevzdělávání, pracují na sobě, připravují a hodnotí hodiny společně.

Řada učitelů a ředitelů šablony s evropskými dotacemi nevyužívá. Říkají, že je s tím příliš mnoho práce a papírování a že je to hrozně složité a zdlouhavé. Jaké s tím máte zkušenosti vy?

Máme s tím zatím jen dobré zkušenosti. Musíte dodržet všechny podmínky, danými šablonami stanovené. U nás je má na starosti můj zástupce Martin Hrdina, který sleduje aktuální vývoj kolem nich. Já vždy něco vymyslím, čím bychom se mohli jako škola posunout, on řekne, co je realizovatelné a jak.

6 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...

byli nás dokonce vyfotit z ministerstva, když dělali publikaci pro šablony

A je na té fotografii vidět dobře, jak se práce daří?

mirek vaněk řekl(a)...

Určitě. Když se dělá diseminace projektu, tak se vždy daří. Cesta je přece cíl.

Vladimír Stanzel řekl(a)...

Panu řediteli fandím, ale ten titulek je jak z padesátých let. Ten budovatelksý zápal a optimismus z něj jen prýští.

Eva Adamová řekl(a)...

A zeptal se pan redaktor pana ředitele, jak budou v tom zázraku s názvem tandemová výuka pokračovat, až skončí šablony?

Já už tedy začínám mít těch umělohmotných do budoucna bez EU peněz neudržitelných blbostí (čtenářskými kluby počínaje a běháním ICT odborníka do hodin konče) pomalu ale jistě plné zuby.

Jiri Janecek řekl(a)...

Škola dosáhla světového věhlasu, zejména na Litoměřicku...

"Ten budovatelksý zápal a optimismus z něj jen prýští."
Nejen z titulku...
Aktuálně/ekonomia je prostě tak nějak bolševické, (nejen) pokud jde o školství... (už tím typickým "většina oslovených odborníků/ředitelů/učitelů..."). Asi i stopa peněz by o něčem mohla napovědět...
Základ dnešního budovatelského zápalu je ale v přechodu škol na obce a rušení jednotných osnov. Dobrý starosta přece ví lépe, co je pro školu v jeho obci lepší, než nějaký úředník na okrese... A dobrý učitel přece naučí lépe, když si to naplánuje sám, než když mu to nadiktují centrální osnovy...
Po patnácti letech od těchto pindů se pak dá klidem psát, že české školství nejvíc na světě podporuje sociální nerovnosti...

Eva Adamová řekl(a)...

... a že máme obrovské rozdíly mezi kvalitou jednotlivých škol.

Okomentovat