25.5.20

Ze sociálních sítí: Plaga zařídil výuku - děsivé

 Z komentářů k videím MŠMT vybíráme:

Opravdu nechápu, co se na těch fakultách učí...Mají nějakou metodiku, didaktiku? Chápu, že to není jaderná fyzika, ale peďák si musí dát pozor na pojmy!

Přes upozornění, že jsou děti mateny chybami z videa MŠMT, je toto video dál předkládáno jako vysvětlující, výukové!


10 komentářů:

Jiří Kostečka řekl(a)...

Bohužel musím potvrdit totéž ohledně češtiny v pořadu UčíTelka. Metodicky nezvládnutá vysvětlení, odborné nedostatky, nemilé překlepy v prezentaci (jistě, stane se, ale když s tím jdu do televize, snad si udělám doma pečlivou korekturu).
Na jedné straně je úctyhodné, když se učitelky a učitelé snaží ve složité době pomoct při online výuce, na straně druhé je otázka, jestli by zde v některých případech NIC nebylo lepší než takovéhle NĚCO.

Radek Sárközi řekl(a)...

Zadání bylo trojúhelník vypsaný do brambory? :-)

Antonín Jančařík řekl(a)...

Rád bych uvedl věc na pravou míru, protože ve videích vystupují i studenti naší fakulty.
1. Jedná se o iniciativu MŠMT, kde někoho z čista jasna napadlo, že je potřeba vykázat nějakou aktivitu. Bohužel ona hlava pomazaná vůbec netušila, že je zde nějaká Společnost učitelů matematiky, se kterou má MŠMT prostřednictví Jednota českých matematiků a fyziků podepsanou smlouvu o spolupráci, dokonce si ani nevzpomněl na pedagogické fakulty, ale na mysli mu vytanula vzpomínka na jakési video, které studentky češtiny natočily pro své žáčky. Inu nelenil a celou zakázku zadal studentskému spolku Otevřeno.
2. Jak je u ministerských aktivit zvykem, tak termín byl zcela šibeniční (včera bylo pozdě), takže vše šlo ráz na ráz - seznam témat, za týden před kameru, ...
3. Nevím, jak přesně probíhal výběr studentů, ale z naší fakulty se k projektu dostali dva studenti druhého ročníku bakalářského studia, kteří tedy opravdu ještě neměli z didaktiky ani ň a dostali týden na vypracování a pak je šoupli před čtyři kamery a hoši dělejte co umíte.

Takže jediné, co jim mohu vytknout, je to, že je v tom stresu nenapadlo se obrátit na někoho ze svých vyučujících. Jakmile bylo zveřejněno první video, nabídl jsem studentům konzultace, ale to již bylo s křížkem po funuse.
Na druhou stranu je nutno říci, že studentům bylo přislíbeno, že odbornou stránku bude kontrolovat CERMAT a NPI ČR, což se zjevně nestalo.

S našimi studenty již jsem v kontaktu, videa si projdeme a věřím, že je to posune někam dál.

Tento "projekt" MŠMT je jen dalším důkazem, že umět něco spočítat a umět vysvětlit, jak se to počítá, je něco naprosto odlišného. Takže celá myšlenka přiznávání kvalifikací je (alespoň v oblasti matematiky) naprosto pomýlená.

Antonín Jančařík řekl(a)...

Jiří Kostečka: Co se týká matematiky v UčíTelka, tak tam se dá narazit ještě na horší věci, než co předvedli tito studenti bakalářského studia, ale to je zase jiná kapitola ...

mirek vaněk řekl(a)...

Mě mrzí to, že tam nebyl odborník, který by trochu akci korigoval. No a pak ta nepřipravenost. Pokud dělám náčrtek od ruky snažím se, aby to trochu vypadalo. Je to taky problém malé tabule. Měl se vykašlat na náčrtek, když to neumí, vzít pravítko a kružítko a konstrukci udělat. Ale je otázkou, jestli se to dnes ještě učí a jestli to mladí pokrokoví učitelé umí.
Toho přednášejícího bych neodsuzoval. Není jednoduché nést kůži na trh. Je to spíš problém organizátorů a produkce.
Nikdo není schopen převzít zodpovědnost.

mirek vaněk řekl(a)...

doc. Jančařík to vysvětlil. Takže klasická praxe ministerstva.

Unknown řekl(a)...

Ano, klasická praxe ministerstva = NEPROFESIONALITA.. Chtělo by se napsat trestuhodná ..

Antonín Jančařík řekl(a)...

Jen pro představu, jak probíhá příprava na naší fakultě, posílám ukázku videa, jaké připravují naši studenti v navazujícím magisterském studiu. Nejedná se o celostátní projekt, ale pouhou seminární práci, kde bylo úkolem představit téma kolegům (díky koronaviru, formou videa, s následnou diskuzí na on-line hodině).

https://www.youtube.com/watch?v=LQcGTOCB3cM

Jiří Kostečka řekl(a)...

Dodám jen, že když jsem uviděl ten výukový pořad poprvé, napsal jsem vedoucímu projektu panu Luboši Rosí superzdvořilý mail s nabídkou odborné konzultační činnosti. Neobtěžoval se odepsat ani "vlez mně na záda".

Na webu ČT stojí doslova: "Zábavně-vzdělávací program UčíTelka… když děti učí telka vzniká s odbornou garancí Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy.
Teprve když jsem si přečetl tohle, pochopil jsem. Pokud to garantuje MŠMT, vypadá výsledek podle toho. I když... zábavný ten program určitě je.

Ygrain řekl(a)...

" I když... zábavný ten program určitě je."

Což o to, já se při Stmívání taky bavila... jen mám nepříjemný pocit, že to autoři nemysleli jako komedii :D

Jsem opravdu vděčná, že syn je už na druhém stupni a tyhle šaškárny nás minuly.

Okomentovat