1.5.20

Ze sociálních sítí: Jak ochráníme personál škol, když žáci podle dnešního rozhodnutí nebudou muset mít roušky? Zajímá to vůbec někoho na MŠMT?

Ředitel školy Štefan Klíma komentuje opatření vlády a MŠMT: "Chápu, že skoro všichni chtějí do škol a že to má různé důvody. Ale je potřeba za tím A vidět i B, tedy ta rizika a mít plán C. Co uděláme, když do některé školy bude zavlečen virus. Co potom s přijímačkami, s maturitami, se závěrečnými zkouškami? Co když to ochromí část sboru? Jak to bude škola řešit s dezinfekcí, když bude mít polovinu uklízeček rizikových a ty odmítnou nastoupit do škol. Co když část důchodců odmítne podstoupit riziko a nenastoupí do škol, či dokonce ukončí své pracovní poměry? Máme hotový průzkum, kolik učitelů vůbec bude moci nastoupit do škol? Jak ochráníme personál škol, když žáci podle dnešního rozhodnutí nebudou muset mít roušky? Zajímá to vůbec někoho na MŠMT?"Celý komentář:

Chápu, že skoro všichni chtějí do škol a že to má různé důvody. Ale je potřeba za tím A vidět i B, tedy ta rizika a mít plán C. Co uděláme, když do některé školy bude zavlečen virus. Co potom s přijímačkami, s maturitami, se závěrečnými zkouškami? Co když to ochromí část sboru? Jak to bude škola řešit s dezinfekcí, když bude mít polovinu uklízeček rizikových a ty odmítnou nastoupit do škol. Co když část důchodců odmítne podstoupit riziko a nenastoupí do škol, či dokonce ukončí své pracovní poměry? Máme hotový průzkum, kolik učitelů vůbec bude moci nastoupit do škol? Jak ochráníme personál škol, když žáci podle dnešního rozhodnutí nebudou muset mít roušky? Zajímá to vůbec někoho na MŠMT?

A to je to, co mi vadí - nemáme B a nemáme ani plán C. Ředitelé se samozřejmě tohle vše snaží promyslet, většinu asi vyřeší - zakoupí dezinfekci, ochranné pomůcky, pokud je seženou (za ty čtyři dny), udělají si vnitřní průzkumy, ale jsou věci, které musí mít naplánované ti nahoře. A od nich nic nevíme. A obávám se, že ani ten plán C nemají, protože o těch problémech ani ve skutečnosti neví. Mají vůbec promyšlené, co tímto vším vlastně získáme? Převáží to případná rizika?

Rád už bych se vrátil do normálního stavu, ale bez znalostí dalších kroků je to těžké.

Mějte krásný prodloužený víkend.

15 komentářů:

Nicka Pytlik řekl(a)...


A co plexi přepážka na stole učitele?

Knut Klapka řekl(a)...
Tento komentář byl odstraněn autorem.
Unknown řekl(a)...

Učitel samozřejmě může chtít, aby děti měly roušky. Dítě, které nebude mít opakovaně roušku, bude moci být dokonce vyloučeno z prezenční výuky do konce školního roku. Proč nepočkáte na ten pokyn, tam to bude všechno napsáno?

Mně se také některé věci nelíbí, ale to, co píšete, prostě není pravda.

Unknown řekl(a)...

"bude moci být dokonce vyloučeno z prezenční výuky "

Toto není pravda, žáka ZŠ nesmíte vyloučit z výuky (ani konzultace) Kde to máte napsáno? To by s Vámi rodiče, ČŠI, ředitel,...vyběhli. Když se žák rozhodne, že si roušku sundá, tak nezmůžete vůbec, ale vůbec nic. Navíc kolegové před vámi jednoduše roušky používat nebudou. Taková třída se pak stane skutečným inkubátorem a semeništěm SARS-CoV-2. S tím už nenaděláte vůbec nic.

Unknown řekl(a)...

Tak schválně počkáme na ten pokyn. Žáka nemůžu vyloučit z výuky obecně, ale dálková výuka je také výuka. V návrhu, který jsem připomínkoval, možnost vyloučení byla.

Unknown řekl(a)...

A co plexi přepážka na stole učitele?

Plexi? Neprůstřelné sklo zbarvené do černa.

Unknown řekl(a)...

Zas tak nespoléhám na vstřícnost MŠMT, tam se navíc situace vyvíjí každou hodinu jinak. Pravdou taky je, že si počkáme do pondělí. To byl ten termín avizovaný Plagou. Neočekávám však nic převratného. Chudáci ředitelé, chudáci učitelé, chudáci potenciálně nakažení rodiče. Nedokáži si představit lékaře a pacienta v nemocnici, v ambulanci, kteří by neměli roušku nebo respirátor.

Knut Klapka řekl(a)...

Žáci nebudou muset nosit roušky, pokud ve třídě budou mezi nimi dostatečné rozestupy
Zdroj: https://www.lidovky.cz/domov/zs-musi-branit-shlukovani-zaku-urady-stanovi-pravidla-pro-rousky.A200501_101619_ln_domov_ele

To nestačí, aby ve třídě létaly mraky kapének? Pak tam vejdu a žáci si budou roušky pět minut nasazovat. To je rozhodně důvod k optimismu.

Ale dobrá, člověk nemá nechat hněv cloumat svým majestátem, nýbrž by měl být pozitivní (žádný dvojsmysl).

Unknown řekl(a)...

Já tady nechci nějak machrovat, opravdu nikdo neví, co v tom pokynu nakonec opravdu bude. V té verzi, kterou jsem připomínkoval, byla povinnost každého žáka mít dvě roušky a sáček (přičemž školy nemají mít povinnost je zajistit). Žák bez roušky nebude do školy vůbec vpuštěn. Pokud žák opakovaně poruší hygienická pravidla, bude z TÉTO FORMY vzdělávání vyloučen.
Navíc je to podle mě velmi dobře ošetřeno tak, že při výuce ve třídě žáci mít roušku nemusí, ale učitel ji může nařídit (a není to obráceně). Tahle část mi přišla opravdu rozumná.
Jestli mi něco vadilo, tak spíš ty ranní manévry před školou a pak nejasnost situace kolem těch deváťáků.

Knut Klapka řekl(a)...

"Žák bez roušky nebude do školy vůbec vpuštěn."

To by jistě dávalo smysl. Jenže co odpovědnost? Žák přijde bez roušky, škola ho nevpustí, žák odejde, něco se mu stane... Kdo ponese odpovědnost? Jestlipak bude výslovně uvedeno, že zákonný zástupce?

"...ale učitel ji může nařídit."

Každý učitel jinak? V jedné skupině s rouškami, v jiné bez roušek? Tomu prostě nevěřím. V praxi to dopadne tak, že rozhodne ředitel pro celou školu jednotně. A ředitel - čest výjimkám - se bude ohlížet na kdeco; na učitele možná taky, ale až na posledním místě.

Unknown řekl(a)...

Rodič bude muset souhlas s těmito podmínkami předem podepsat, stejně jako "bezinfekčnost".

Nicka Pytlik řekl(a)...

Já tady nechci nějak machrovat

To pytlici také ne. Do školy by ale mohli nastoupit z fleku.
Za ta léta se jim každý radši z cesty klidí. Dozor na chodbě udrží snadno otevřením dveří kabinetu, z kterého vidí celou chodbu z jednoho konce na druhý. Když nějakého nezvedence seřvou, je to slyšet až v druhé budově. Do učebny to mají z kabinetu dva metry přes roh chodby. Žáci si radši sedají do zadních lavic a pytlici jsou od nich napřímo odděleni čtyřadvaceti palcovými monitory. Žáci v procesu biflování se nazpaměť radši ani nedutají. Kdo dutne je pytliky zesměšněn na padrť. Ve vlastním zájmu si žáci ještě rádi nasadí štíty z plexiskla, protože pytlici při té svojí frontální výuce prskají jako kropičák trávníku. A když se stane, že pytlici vyjímečně vstanou ze svého místa, žáci strachy zalézají pod lavice...
A kdyby něco, mohou pytlici žákům po vzoru současné inovativní online výuky pustit neméně inovativní výukové video či prezentaci, nebo aktivovat konferenční video propojení, čímž vůbec nemusejí vycházet ze svého kaboše!

Unknown řekl(a)...

"souhlas s těmito podmínkami předem podepsat, stejně jako "bezinfekčnost"."

Rodiče Vám podepíší všechno, nemusíte mít obavy. Je to jen papírově byrokratický alibismus. Kadeřnice musí mít roušku a ještě štít. Učitelé a žáci nic? Víra tvá tě uzdraví, ale mám pochybnosti o tom, že se to týká SARS-CoV-2. Dozajista sám vnímáte, že je to naprosto nedostatečné. Hájíte neuhájitelné.

arrra řekl(a)...

Dobrý den. Zcela s Vámi pane řediteli souhlasím, nezodpovězených otázek je skutečně mnoho. MŠMT to zatím "nechává" na nás učitelích, ale hlavně na Vás ředitelích. Zbavilo se odpovědnosti, a to je nefér. Udivuje mne také, že stát poskytuje zdarma roušky soukromým ordinacím, ale pro nás ve škole - už nejsou... atd atd

Jirka řekl(a)...

A kdyby něco, mohou pytlici žákům po vzoru současné inovativní online výuky pustit neméně inovativní výukové video či prezentaci, nebo aktivovat konferenční video propojení, čímž vůbec nemusejí vycházet ze svého kaboše!

Každý by chtěl býti pytlikem!

Okomentovat