13.5.20

Zdeněk Sotolář: Zbytečný manuál zbytečného ministra

Měsíc jsme čekali na manuál, který upřesní způsob výuky po návratu/nenávratu do škol. Když jsme se ho dočkali, ministr nás ujišťuje, že jeho plnění nikdo nebude vyžadovat.


K čemu tedy takový manuál? Proč nejdříve tak silná slova, pane ministře?

Manuál zbytečně vystrašil učitele: „Škola je povinna zajistit organizaci pohybu osob před školou.“ A dnes ministr učitele chlácholí: „Školu proto nebude nikdo trestat třeba za to, že nezajistila organizaci osob před vchodem úplně dokonale.“ Tak jak? To je pomoc?

Podobně v manuálu najdeme: „Pokud je to možné, doporučuje se trávit přestávky venku.“ Dnes ale ministr mluví ne o přestávkách, ale dokonce o výuce venku, i mimo areál školy, třeba v blízkém lesíku. Pro přípravu deváťáků na přijímačky ideální místo.

Z manuálu je bezcenný cár papíru. Nikdo z učitelů však nezapomene na tu sprosťárnu s neplaceným volnem. Kolik lidí se na manuálu přiživilo? Je už typické, že takové materiály jsou bez uvedení autorů. Museli by se plížit z Karmelitské tmou, nebo kanálem.

Manuál je dokladem neschopnosti MŠMT. A ryba smrdí od hlavy. „Přecházíme na individuální zodpovědnost...“ vysvětluje ministerský manuál Plaga. Doufejme, že si tu individuální odpovědnost nejen za nesmyslný manuál sám Plaga přizná. A vyvodí závěr.

Převzato z blogu autora na iDNES.cz.

3 komentáře:

mirek vaněk řekl(a)...

Pan ministr si svými mediálními vystoupeními vybudoval pověst, že už ho málokterý soudný učitel bere vážně.
Zákony jsou zákony. Vše ostatní je na vodě. A jak to vypadá jen pro média.
Nejsou ministerští lejstrotvůrci schopni udělat slušný materiál, který by lejstrotvůrci amatéři z pedagogické komory(to nemyslím pejorativně) nebyli schopni rozcupovat.

arrra řekl(a)...


Dobrý den. Už jsem to tu někde psal. Možná bychom si měli říct, kdo tu v ČR otvírá a zavírá školy, jakou roli hraje MŠMT a jakou zřizovatel. O tom se vůbec nepíše a nemluví. A s tím souvisí i odpovědnost. A způsobilost k právním úkonům.

Eva Adamová řekl(a)...

Ano řada věcí v manuálu je pouze doporučená, ale na nějaké "přecházení na osobní zodpovědnost" u dětí my si ve škole hrát rozhodně nemůžeme. A já jsem opravdu zvědavá, co se bude dít, až se v některé ze škol nákaza rozšíří, jakože pravděpodopnost, že k tomu dojde, je poměrně vysoká. Hlavně jsem zvědavá, jaký náhled na "doporučenost" některých věcí v manuálu a na jejich nedodržení bude mít zřizovatel školy a rodiče žáků této školy.

Okomentovat