18.5.20

Zdeněk Sotolář: Učitel je spotřebním materiálem systému

Slyšíme to vlastně pořád. Nedávno v rozhovoru s Janou Strakovou: „Naši učitelé naopak kladou důraz na výsledky“. Ale opravdu to jsou právě učitelé, kdo klade důraz na výsledky?


A těmi výsledky jsou myšleny výsledky testovatelné a testované. Ale netestují učitelé. Testuje systém se svými jednotnými přijímačkami a jednotnými maturitami. Ani vysoké školy se neobtěžují třeba s pohovory a nechají uchazeče semlít nějakými testy. Třeba sciotesty, které znevýhodňují sociálně slabší. Dokonce i ČŠI vymyslela za drahý peníz testovacího inspis-molocha. A systém teď poslal deváťáky do škol ne za vzděláváním, ale na přípravu na přijímačky. Učitel je ten poslední, kdo s tím něco nadělá.

Kdyby měli jinak nastavený svůj úkol, uvažuje Jana Straková. Ale nemají. Učitelé mají celkem volně nastavené Rámcové vzdělávací programy, ale ty jsou drceny požadavky všech výše jmenovaných testů. Na základce přijímačkami, na střední maturitami. Rámcové vzdělávací programy ještě voněly novotou, ale už byly atakovány tzv. standardy, jimž systém zadal jednoznačný úkol: testovatelnost. Obávám se, že ta všudypřítomná testokracie zatím jednoznačně vítězí. Ale systémově – ne v hlavách učitelů.

Převzato z autorova blogu na iDNES.cz.

4 komentáře:

Silvie A. řekl(a)...

Učitel je spotřebním materiálem systému

Nechápu. Pokud funguji ve školství něco přes deset let, a mnoho kolegyň déle, nějak mi to k tomu spotřebnímu materiálu nepasuje. Že by chyba překladu?

nechají uchazeče semlít nějakými testy

Zdá se, že pan autor má s testy problém. A s testovatelností. Čím se ta ošklivá testovatelnost liší od ověřitelnosti? A má smysl dělat cokoli, čehož výsledky nejsou ověřitelné? Jako třešničku na dortu možná ano, jako hlavní činnost profesionála ne.
Škola mě přece platí za to, že studenti se něco naučí, že budou něco umět. A kdyby se nedalo ověřit, že to studenti opravdu umějí?

arrra řekl(a)...

Dobrý den. Ne všichni novináři dělají z učitelů otloukánky. Jsou i články pozitivní a díky za ně. Příklad: https://nazory.aktualne.cz/komentare/ucitele-zazivaji-nejtezsi-test-od-revoluce/r~907d405c6ec811eab1110cc47ab5f122/

Eva Adamová řekl(a)...

Paní Sylvie, myslím, že jste článek pana Sotoláře ne zcela pochopila. Ono v něm přece vůbec nejde o to, jestli on sám s testy má nebo nemá problém.

Většina učitelů základních škol bere jako nutné přijímačkové testy, no a pak písemky a testy, které jsou běžnou součástí školní práce. Jenže k tomu přistupují testy v rámci tzv. evaluace, které řeší školy přes SCIO a Kalibro, teď se do toho ještě motá Inspis a nám třeba ve Zlínském kraji se do toho ještě motaly před třemi lety jakési nesmyslné krajské testy. No a nedej bože, když škola padne ještě do výběru k testům ČŠI.

Naši deváťáci před třemi lety absolvovali na podzim testy SCIO, kvůli nimž byla rozhasená výuka celý týden, na jaro si vymyslel testování kraj, výsledky tohoto testování byly s odpuštěním zpracovány tak mizerně, že by se každý statistik uřval smíchy, no a na konci roku dělali jako třešničku na dortu dva souhrnné testy ČŠI z přírodovědných předmětů a ze společenskovědních předmětů. Celkemm se tři týdny běhalo kolem testování.

Silvie A. řekl(a)...

Paní Evo, určitě máte pravdu. Testů na ZŠ je moc a to vadí. Zmátlo mě, že pan Sotolář řeší testovatelnost, že řeší VŠ, že řeší sociálně slabší, že řeší RVP, že řeší standardy a že řeší hlavy učitelů.
Jak vravil major Terazky, prepáčtě pán generál, som volaký zmetěný.

Okomentovat